Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
kopice přebytečných ikon a nabídek na každém rohu.Asi jsem to neřekl jasně: takhle to vyhovuje _mně_. Nikomu to nenutím. Na to screenshotu Konqueroru "po" je vidět, že si to můžeš nastavit podle libosti. Mně to zrovna vyhovuje takhle -- přesně tahle navigační tlačítka a řádek s ikonkami bookmarků. Nechtěj, abych ti na dalším screenshotu dokazoval, že Konqueror může být provozován třeba bez jediné ikonky.
a jenom hodně těžko se takové dá vytvořitTakovou příležitost si samozřejmě nemohu nechat ujít... To víš, že to není těžké. KDE je velmi snadno, rychle a bezbolestně maximálně konfigurovatelné. Od prvního mrňavého menu až po poslední ikonku.
Proč nemám rád KDE...Mohl bych se take pridat?
Osobne KDE primo nesnasim kvuli tomu, ze kdyz chci jedinou aplikaci (K3B), musim mit nainstalovanu tunu sw kolemmyslite jako cdrecord, cdrdao, growisofs a podobne? touha mit frontend bez sw, ktery vlastne ovlada, je sice originalni, ale ponekud neprakticka :)
Spíš má na mysli kdelibs a podobné závislosti.Aha, tak tato moznost me nejak nenapadla. MA PRAVDU!!! Nenavidim Windows, protoze kdyz si chci nainstalovat jednu aplikaci (Word), potrebuji k nemu 1 GB balastu :)))
Pravděpodobně jsi přehlédl/nestačila ti odpověď. ... Jeho autoři nemají ambice jej psát tak, aby jej bylo možné plnohodnotně provozovat bez KDENeprehledl, ale ma reakce patrila jinemu. ...jinak bychom se tezko octli na stejne urovni zanoreni ve vlakne. Autori to tak opravdu nenapsali. a me to vadi a hodne mi to vadi. a ze zjevnych duvodu ktere jsem tu uz popsal. Nemam na to pravo? PS: technicky to neni treba rozvadet, za pomoc/tipy Ti dekuji. GTK je prijatelne. (ale k3b pod gtk by se mi asi libilo nejvice...)
Je vsak nasnade, ze takove KDE ani byt nema a nemelo. Ponevadz i kdyz to "minimalizujete", povypinate a janevimcojeste... tak to furt bude KDE a nabihat to bude pul dne a cele to bude jaksi uchylacky upatlane. Takze proc (v ramci minimalismu) nepouzit fluxbox ci windowmaker, nebo strednetonazni XFCE..KDE možná nabíhá dlouho, ale zase když už je jednou najeté, tak to lítá jak z praku. Zatímco takzvané minimalistické window managery jsou minimalistické jenom pokud si v nich šoupu okny. Jakmile spustím nějaké aplikace, trvá pokaždé sto let, než si nachroustají z disku a slinkují všechny sdílené knihovny, takže je to pak celé daleko pomalejší a navíc každá aplikace pak vypadá jinak hnusně a kostrbatě.
...v nejhorsim GNOMEDobrý vtip. Gnome je docela pěkný desktop, nicméně asi tak 2x nenažranější a pomalejší než KDE (které je navíc s každou další verzí rychlejší a vychytanější, u Gnome je to spíš naopak) a obsahuje jenom zlomek opravdu použitelných aplikací co KDE. To byl taky důvod, proč jsem od něj před časem odešel. Navíc nechápu, proč mají uživatelé jiných desktopů či WM tak silnou potřebu se při každé zmínce o KDE halasně vyjadřovat jak ho nesnáší a neustále dokolečka opakovat klišovité lži a FUDy. Máte nějaký komplex ?
KDE možná nabíhá dlouho, ale zase když už je jednou najeté, tak to lítá jak z praku.opravdu? takze vam Ctirade nabehne kmail stejne rychle jako mutt ci sylpheed?
obsahuje jenom zlomek opravdu použitelných aplikací co KDEA to je prave jeho problem. obsahuje mraky aplikaci s DM naprosto nesouvislymi.
Navíc nechápu, proč mají uživatelé jiných desktopů či WM tak silnou potřebu se při každé zmínce o KDE halasně vyjadřovat jak ho nesnáší a neustále dokolečka opakovat klišovité lži a FUDy. Máte nějaký komplex ?Treba pro to ze jim zpusobuje zacpani slabych linek. 400MB sw se totiz neda napsat bez chyb. treba proto ze je pomerne obtizne jim udrzet stabni kulturu <- dost slozite se konfiguruji. A verte, ze je toho vic...
Máte nějaký komplex ?Ale jiste, mam ho malyho. (staci to takhle?)
Treba pro to ze jim zpusobuje zacpani slabych linek.Drží ti někdo u hlavy pistoli a nutí tě instalovat KDE přes pomalou linku (nebo přes jakoukoliv jinou... nebo třeba z CD)? Vždyť je to na tobě. Nelíbí se ti, nepoužívej to. Tak je to s každým programem. Ostatně, moji rodiče nemají připojení k internetu vůbec žádné, a přesto již dva roky používají bez problémů tu samou instalaci KDE. Kde je problém?
To kazdemu kdo si postezuje na zivot rikas ze by taky mo'h betj tuhej?Ano. A nebo, že by se mohl mít hůř. Když si tohle člověk uvědomí, žije se mu daleko lépe.
takze vam Ctirade nabehne kmail stejne rychle jako mutt ci sylpheed?Nepřipadáte si trochu hloupě, používat takovou demagogii ? Co takhle srovnávat srovnatelné ? Popravdě si myslím, že kmail se mi pod KDE spustí rychleji než libovolný GUI mailový klient pod [dosaďte si svůj oblíbený minimalistický WM]. Možná se spustí dokonce i rychleji, že Vy v Xkách otevřete konzoli a v ní ten mutt
A to je prave jeho problem. obsahuje mraky aplikaci s DM naprosto nesouvislymi.Ale Vy popíráte základní účel desktopového prostředí ! A v obecném měřítku princip knihoven jako takových a vlastně i celého operačního systému. Desktopová prostředí jako KDE nebo Gnome přece primárně nejsou jenom skin na okna, nějaké to menu, pár ikonek, taskbar a k tomu pár utilit. Je to mocný framework, která má za cíl poskytnout uživatelům ale i vývojářům konzistetní balík, který zastřešuje redundantní kód v programech, které pak mohou být velmi úsporné, snadno se vyvíjet a jednoduše komunikovat mezi sebou. Cíl je systémové prostředky šetřit, nikoliv zabírat. A funguje to.
Ctirade, nejsem demagog, a nenapadejte me porad, nebo nikam nedojdeme.Já Vás přece nenapadám, nicméně jestliže se bavíme o desktopových prostředích a jejich aplikacích a nejdnou do toho motáte mutt, tak to demagogií přinejmenším zavání.
chcete-li pouzijte pro srovnani sylpheed. Ten ja pouzivam, a jeho odezva je okamzita. Je vsak mozne ze v kde 3.4 je kmail rychlejsi nez v kde32 musim to pripustit vzhledem k tomu ze tezko vynalozim tolik energie abych si to porovnal s kmailem v kde34. nicmene v kde32 to plati a nechapu jak o tom lze vest spor.Teď jsem ovšem zase vypadl z obrazu já. Kmail používám tuším od verze KDE 3.1.2 a celou tu dobu jede stejně, tj. rychle. Tím ovšem nechci tvrdit, že je bez výjimky dokonalý a není na něm co zlepšovat, to v žádném případě.
ano, popiram ucelnost desktopoveho prostredi. nemyslim, ze do budoucnosti maji smysl.A co má tedy do budoucna smysl ? Že si každá aplikace bude dělat všechno sama přímo nad X ? Takže i sebehloupější aplikace bude monstrum alá OOo a navíc chudáci programátoři, co budou desetinu času psát to, co ten program má dělat a devět desetin se budou zabývat rutinami na vykreslováním menu.
vedou k prilisne uniformite desktopu a tim k jeho zranitelnosti.A nevadí Vám, že Xka jsou uniformní a tudíž zranitelná. Glibc je uniformní a tudíž zranitelná a doknce i kernel používáme všichni překvapivě linuxový a tudíž uniformní a zranitelný ? A navíc tyhle věci mají daleko větší moc nad počítačem než nějaký desktop běžící v userspace.
kmail, mutt, sylpheed delaji jedno a totezNedělají. Jsou to všechno MUA, ale tam podobnost končí. KMail je integrovaný do KDE - což je jeho výhoda i nevýhoda zároveň. Využívá knihovny Qt a KDE. mutt je textová aplikace, která může běžet i na negrafickém terminálu - což je její výhoda i nevýhoda
ohledne te uniformity: mno nevim jak moc to tu budeme rozebirat, vidim vsak, ze mne nechapete. inspiraci pro pochopeni hledejte v bezp. problemech treba WXP tam se to projevuje opravdu velmi viditelne.To považuji za dost slabou analogii. Bezpečnostní problémy Windows nepramení z uniformity desktopu. Mohl bych mít instalaci Linuxu každý pes jiná ves, ale bezpečnost na draka, kdybych každému uživateli přidělil práva administrátora - např.
add kernel: pravdepodobnost ze mate ten samy kernel jako ja je opravdu mala - nevidim v tom nic uniformniho.No, bude to předpokládám buď 2.4 nebo 2.6
navrhuji myslenku srovnani rychlosti mail klientu opustit. neustale se mne snazite presvedcit, ze je nelze srovnatZdá se, že to odmítáš akceptovat, ale skutečně je to tak, že z prostředí KDE mi KMail startuje stejně rychle jako Sylpheed. Opravdu. Spustím-li KMail mimo prostředí KDE, je to samozřejmě trochu pomalejší. Ale i tak je rozdíl oproti Sylpheed asi 2 vteřiny.
v KDE napriklad: konqueror ktery pouzijes pri serfovani zahlasi urcitou verzi a na jejim zaklade se da docela uspesne predikovat, ze mas zrovna ten kmail a tou chybou v imap konexi (smysleno, ale snad mi rozumis), ktera se da zneuzit.Ale vždyť tohle platí u jakéhokoliv softwaru. Nehledě na to, že exploitovat chyby v linuxových mailových klientech je prostě úplně něco jiného než na Win. I kdybych v KMailu spustil (a to bych se musel snažit) nějaký nepřátelský kód, stejně by mohl páchat škodu maximálně v rámci mého účtu.
Jenze maloco ma odhadem 300MB; takze pokud udelas prumery MB v casove ose, tak (prave diky jeho balikovacimu navrhu - o kterem tvrdim, ze je spatny) zjistis, ze zhruba neco pres polovinu megabajtu oprav je kolem KDE.Zapomínáš, že KDE není nějaká centralizovaná instituce, kde by na všechno dohlíželi tři šéfové. Jednotlivé komponenty KDE mají své jednotlivé správce, vývojáře a testery. Z hlediska vývoje to není žádný monolit. Komponenty jsou vyvíjeny ve stejném duchu a stejným způsobem jako jiné open source aplikace. Argument o 300 MB softwaru prostě není uplatnitelný. KDE, ač rozsáhlé, se skládá z desítek samostatných projektů. Nehledě na to, že jak jsem zmiňoval v článku - instalovat 300 MB software KDE - to by dělal jen cvok - vůbec to není potřeba.
Zapomínáš, že KDE není nějaká centralizovaná instituce, kde by na všechno dohlíželi tři šéfové. ...mno me je ale uz dodavan jako kompilat pro mou platformu. jevi se mi temer monoliticky. kvuli jedine aplikaci (napr. zminene K3B) je treba nainstalovat jine (treba konsole), ktery s ni nema nic spolecneho (IMHO). coz by az tak nevadilo, kdyby se o ne clovek nemusel dale starat. navic mam takovou utvkvelou predstavu, ze cim vice binarek tim vice problemu pri sprave. veci se daji delat ruzne. email poslu i s pouhou konsoli a nejakou binarni drobotinou + muttem
kvuli jedine aplikaci (napr. zminene K3B) je treba nainstalovat jine (treba konsole), ktery s ni nema nic spolecneho (IMHO).to jsem taky nepochopil, ze proc musim mit kvuli anjute, ktera je napsana za pouziti gtk mit nainstalovany nejaky nesmyslny gnome-terminal... ale to jen tak :)
navrhuji myslenku srovnani rychlosti mail klientu opustit.Ale s tím kmailem jste začal Vy. A opravdu to není moc dobrý příklad.
jen muj oblibeny distributor ma asi 8 druhu jadra v jedinem vydani (a to nepocitam pripadne opravy)Jé, a to počítáte jako několik různých jader ? V tom případě jakýkoliv program/knihovna/desktop má někonečně mnoho variant, protože distrubuce i uživatelé to taky kompilují různě, s různými přepínači, různými verzemi kompilátoru atd...
v KDE napriklad: konqueror ktery pouzijes pri serfovani zahlasi urcitou verzi a na jejim zaklade se da docela uspesne predikovat, ze mas zrovna ten kmail a tou chybou v imap konexi (smysleno, ale snad mi rozumis), ktera se da zneuzit. Staci jen pockat, a pokud nepouzijes pop tak to vyjde. Pri pouziti jakehokoliv DM toto neni mozne.Jaktože to není možné ? Vždyť tohle je úplně ten nejklasičtější princip. Vím, že na stroji běží aplikace X verze Y, která má známou chybu Z a tu se pok snažím zneužít. Už je přece celkem jedno, jestli ta aplikace je zrovna kmail, mozilla, apache, sshd, lynx, multimediální přehrávač nebo nějaký ftp démon.
Bezpecnostnich chyb je tam stejne, to je jiste. Jenze maloco ma odhadem 300MBJe toho jenom něco přes 100MB *zdrojáků* včetně qt, přičemž normální člověk instaluje sotva třetinu toho všeho.
Jé, a to počítáte jako několik různých jader ?ano; nekdy jsou mezi nimi velmi zasadni rozdily. ale nekdy zase jen drobne (napr. multimedialni upravy), ktere se tezko nejak (z bezp. hlediska) projevi.
Debata spočívá o tom, že tvrdíte, že žádný desktop + "tlusté" aplikace jsou rychlejší a bezpečnější než desktopové prostředí + "tenké" aplikace a já tvrdím opak.ne to netvrdim. Ttvrdim ze linux + _KDE_ a "jeho" aplikace jsou pomalejsi na stejnem hw jako tentyz hw s linuxem + DM(fuxbox...) + obdobne funkcni apps napr. zalozena na gtk. a zaroven tvrdim ze aplikace se porovnavaji na zaklade funkcionality.
Jaktože to není možné ?no protoze nemaji jinou vazbu nez uzivatelovu volbu. kdezto v KDE je to totez + vazby desktopu a jejich zavislosti. a to mi prijde odhadnutelnejsi nez to prvni.
Je toho jenom něco přes 100MB *zdrojáků* včetně qt...jak je rozsahly kod je myslim dulezite, ale ja (jako asi vetsina) si KDE nekompiluji to mi delaji distributori. Me zajimaji kazdodenni navaly zaplat. jakakoli dalsi aplikace ktera se mi vnuti coby zavislost je navic a je mi pritezi. apropos: zajimave zni zaplatovani na urovni souce code a znovukompilace. ale u KDE je to pomale... i kdyz ... co si o tom myslite? mate nekdo s tim zkusenosti?
obsahuje jenom zlomek opravdu použitelných aplikací co KDE
A to je prave jeho problem. obsahuje mraky aplikaci s DM naprosto nesouvislymino, řekl bych, že tohle je jádro celého vašeho sporu ... KDE je DE, nikoliv DM, mluvíte o koze a voze a pak se nemůžete dohodnout
Možná i to bude důvod proč nemám rád KDE, ta kopice přebytečných ikon a nabídek na každém rohu.Tak proc si je zapinas? :) Nevim, proc by mela byt chyba KDE, ze obsahuje to, co musis do tech mensich manageru teprve dodelat, ale ikonky a nabidky to rozhodne nejsou (vychozi instalace KDE - ne z nejake distribuce - zadne ikonky na desktopu neukazuje). S rychlosti (odezvou) KDE jsem mel problemy v Mandrake, takze jsem ziral jak to na stejnem compu svisti, kdyz jsem si KDE zkompiloval v Gentoo. Taky to prakticky nepada (obcas ano, ale to se mi povede shodit nejakou aplikaci prip. nastavenim i Fluxbox i Fvwm). Nevim, jestli je to kompilaci nebo tim, ze Mdk tam neco defaultne pozapina, ale v KDE samotnych ten problem nebude.
ale neni v souvisejicich clancich...To pochopitelně nebyl žádný poťouchlý záměr. Jen jsem ten článek zadával do systému pozdě v noci a nevzpomněl si na to... Už je to napraveno.
Ten příklad syntézy řeči zde uvedený mi připadá hodně slabý. To je velmi podobné tomu comi v dávných dobách generoval nějaký program na Atari.
Celkem se tomu divím, jelikož výstupy z Eposu, které je možné například získat zde:
http://epos.ure.cas.cz/cgi-bin/saye.cgi?lang=czech
mi připadají mnohem kvalitnější.
~/kde3.4-beta2
. Tento adresář obsahuje úplně všechno, co je potřebné k provozu KDE (kromě knihoven Qt - ty jsem, jak je v článku zmíněno, využil vlastní - ale výchozí nastavení Konstructu je kompilovat i Qt).
Stejným způsobem bych pomocí Konstruct mohl zkompilovat a nainstalovat třeba i současnou stabilní verzi nebo naopak úplně čerstvou CVS verzi KDE. Každá by měla svůj adresář a do ničeho by se těm ostatním instalacím nepletla.
checking for getpeereid... no checking for xmkmf... /usr/X11R6/bin//xmkmf checking various X settings... failed configure: error: /usr/X11R6/bin//xmkmf (imake) failed. Make sure you have all necessary X development packages installed. On some systems a missing /lib/cpp symlink is at fault. make[1]: *** [configure-work/kdebase-3.3.92/configure] Error 1 make[1]: Leaving directory `/home/ok2cqr/tmp/konstruct/kde/kdebase' make: *** [dep-../../kde/kdebase] Error 2Ptal jsem se i googla ale asi spatne
Tiskni
Sdílej: