Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Aaron Siego (blog), jeden z hlavních iniciátorů a vývojářů tzv. Plasmy, byl před nedávnem zaměstnán firmou Trolltech (která vyvíjí a distribuuje grafické knihovny Qt - na těch je založeno KDE) -- stalo se tak z větší části právě kvůli jeho práci na projektu Plasma. A. Siego se ke KDE připletl při vývoje verze 2.0. Od té doby spravoval celou řadu aplikací, z nichž poslední je Kicker neboli panel.
Právě při opravování a vylepšování Kickeru, který v KDE slouží jako místo, jež většina lidí využívá k myšoidnímu ovládání celého desktopového prostředí, se Aaron začal zajímat o radikálnější způsoby vylepšování této komponenty pracovního prostředí. Už pro nadcházející KDE 3.5 jsou připravovány zajímavé doplňky a zdokonalení. Ale v KDE 4.0 bude Kicker ještě mnohem zajímavější.
Hned na začátku se hodí říci, že více než cokoliv jiného je Plasma zatím jen koncept, návrh, idea. Pokud byl napsán nějaký kód, moc ho nebylo. Kromě toho, že se vývojáři zabývají především dolaďováním všech změn, které přinese KDE 3.5, to má ještě dva důvody:
Před zahájením vlastního vývoje se tým vývojářů okolo projektu Plasma snažil nejprve zjistit, jestli jsou jejich nápady a představy vůbec uplatnitelné v reálném světě. Jestli z nich budou těžit i uživatelé. Aaron Siego se v rozhovoru pro linux-mag.com nechal slyšet, že není jeho cílem vytvořit v Plasmě něco, co by jej těšilo z akademického nebo teoretického pohledu.
Vývojáři se zjevně zalekli častého tónu kritiky na adresu open source desktopových aplikací - totiž že jsou tvořeny vývojáři pro vývojáře a na běžného uživatele neberou ohled. Tahle otázka není jednoznačně rozsouditelná a mnozí by argumentovali tím, že když je uživatel zkažen způsobem práce ve Windows, neznamená to ještě, že jiný styl je špatný. Přesto však navázal tým KDE spolupráci s OpenUsability.org (i když to pochopitelně nebylo jen kvůli projektu Plasma) a dal si v mnoha věcech poradit.
Plasma nevzniká (nebude vznikat) jako zbrusu nová sada knihoven, aplikací a appletů (malý program, který lze začlenit do panelu - např. hodiny). Místo kompletního přepisování Kickeru, desktopu a dalších komponent vycházejí vývojáři z již existujícího kódu, který se snaží přiohnout tak, aby vyhovoval jejich požadavkům. Přestože, jak Aaron přiznává, je dost pravděpodobné, že výsledek se bude svým předchůdcům podobat jen vzdáleně (co se zdrojového kódu týče, ne z uživatelského hlediska), nezačíná se od nuly.
Dosavadní práce zahrnovala portování stávajících komponent na Qt4. Qt4 je novou verzí knihoven od Trolltechu, která je na světě již několik měsíců. První KDE, které na Qt4 bude založeno, je však až verze KDE 4.0.
OK, co je to tedy ta Plasma? Zjednodušeně řečeno jde o propojení panelu/ů a desktopu. Nebudou to již dvě samostatné a oddělené aplikace, ale jeden rámec, jehož funkce budou snadno zaměnitelné. Jinými slovy, například umísťovat applety bude možné nejen na panel, ale i na desktop (nebo je nechat plavat nad vším ostatním). Náznak této myšlenky je možné spatřit v aplikaci SuperKaramba, která už teď desktop využívá jako plochu, která už není omezena jen na tapetu a ikony, ale lze na ní mít třeba boxík s předpovědí počasí, hodiny, kontrolu nových emailů atd.
Plasma se, podle slov svých tvůrců, bude snažit zjednodušit ovládání desktopu. Aaron Siego argumentuje, že desktopová prostředí, z nichž jedno nabízí KDE, jsou v současné podobě více méně totožná s tím, co přinesl v roce 1984 grafický desktop Macintoshů. Už tehdy bylo možné ukládat na plochu ikony, o něco později se objevil taskbar (seznam úloh). Ale až na drobná vylepšení tento původní koncept stagnuje. Vypovídá to sice o jeho univerzálnosti a adaptabilitě, ale zároveň je škoda nepokusit se jej posunout o trochu dál.
A tento posun kupředu, snaha o inovaci razantnější než jen nový applet nebo pozměněný vzhled, je cílem vývojářů Plasmy.
Nutno podotknout, že zatímco pro uživatele KDE (a dalších podobných desktopových prostředí) může být tento nový vývoj vítaný, nevítaný nebo úplně lhostejný, je skupina uživatelů, které bude lhostejný zcela určitě. Uživatelé, kteří desktop nepoužívají stylem, který KDE nebo GNOME (či Windows) očekává. Pokud vás nelákají ikonky na ploše, panel s applety a vyskakující okénka, nebudete uchváceni ani Plasmou.
Krása je oblíbené zaklínadlo projektu Plasma. Ačkoliv je hned doplněno o ujištění, že hlavním a nejdůležitějším aspektem je ergonomičnost a prostá použitelnost, na "dechberoucí" kráse si chtějí dát vývojáři a umělci záležet. Nakolik je tento bod relativní a nakolik bude bodem sváru (případně opovržení), to asi není třeba vysvětlovat. Podle prvních nesmělých ukázek a falešných screenshotů (sestavených pro názornost v grafickém programu - ne sejmutých na skutečném funkčním desktopu) je patrné, že Plasma jde ve stopách současného KDE - Crystal, Plastik, jasné barvy.
Následující obrázky už jste asi někde na internetu viděli. Jde zatím o jediné ukázky toho, jak by Plasma mohla vypadat.
Komu se líbí KDE teď, ten si pravděpodobně inzerovanou "krásu" Plasmy oblíbí. Komu se KDE nelíbí, ten asi nadšen nebude.
Proklamovanou výhodou nového desktopu má být velmi snadné přidávání nových appletů. Snadné nejen ve smyslu přetahování z panelu na plochu a zpět. Ale hlavně psaní/programování. Mají k tomu dopomoci připravené vazby [bindings] na další programovací jazyky. Doposud bylo možné psát applety pro Kicker jen v C++, protože to je jazyk, ve kterém je napsáno KDE.
S vazbami pro Python, Ruby, Javu, JavaScript a další bude mít mnohem více lidí příležitost sestavit svůj vlastní applet. Tvůrci dokonce tvrdí, že to bude tak snadné, že to zvládne každý, kdo je schopen napsat webovou stránku a ovládá trochu skriptování.
Využití interpretovaných jazyků také nabízí snadnou distribuci těchto nových appletů. Teoreticky by to měly být multiplatformní prográmky, které se - díky spouštění bez kompilace - budou moci instalovat přímo z webu (podobně jako třeba rozšíření pro Firefox a Thunderbird). Aaron Siego tuto myšlenku rozvíjí tak, že by se využilo již existující a fungující služby Get Hot New Stuff. Ta v současné době umožňuje jednoduchou instalaci doplňků pro desktop.
Z uživatelského hlediska by Plasma neměla být žádný obrovský šok. Bude-li uživatel chtít, nebude mu nic bránit v tom, aby svůj desktop používal stejně jako v dobách KDE 3.x. Nové funkce a možnosti však budou k dispozici a jejich výchozí nastavení by mělo být - podle slov Aarona Siega - natolik rozumné a vyladěné, že s ním budou moci okamžitě pracovat i lidé, kteří byli zvyklí na něco hodně jiného. Snad se to vyplní.
Z vývojářského hlediska bude přechod na Qt4 a KDE 4.0 pochopitelně trochu složitější. Qt4 obsahuje sadu tříd pro zpětnou kompatibilitu, kterou půjde využít pro překompilování s novými knihovnami bez využití nových funkcí/možností toolkitu. Ale spouštět staré aplikace (bez překompilování) s novými knihovnami nepůjde. A stejné je to i s applety do panelu, kterých se dotýká zavedení Plasmy.
Ačkoliv je na stránkách Plasmy roadmap (plánovaný rozvrh práce na projektu), není moc použitelná, chcete-li znát datum. Aaron však uvedení KDE 4.0, a tedy i Plasmy, očekává ke konci roku 2006. Času je tedy zatím dost a očekával bych, že po KDE 3.5 přijde ještě další revize než uzraje čas pro překlopení na nový toolkit.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Za jakých okolností se ti to stává a jakou máš verzi (a pro zajímavost i distribuci)?
Lze v KDE panel skrýt/zobrazit klávesovou zkratkou?Tohle asi nejde. Ale panel je stejně klikací věc, ne? Proč jej tedy zobrazovat klávesovou zkratkou, když pak na něj budeš klikat? V KDE lze nastavit, aby se panel buď schovával automaticky po určité době, nebo aby ho okna mohla libovolně překrývat. K tomu lze určit, aby se panel objevil, dotkne-li se kurzor myši zvoleného okraje obrazovky. Klávesové zkratky však jdou nastavit pro procházení jednotlivých úloh v taskbaru (což nemusí být totéž jako procházení všech otevřených oken).
Já jsem o žádné facce nikomu nic neříkal, nejsi nějaký agresivní?promiň, ale já to holt mám od přírody vůči lidem, když kecaj pitomosti ... v tomto případě zcela demagogicky zaměňuješ funkčnost a rozežranost, navíc se tváříš, že mluvíš o stejném voze, jako já, a přitom mluvíš o koze ...
Ano, ZX spectrum znám dobře, dokonce jsem na něm programoval. Ten software si pamatuju, obávám se, že jeho funkčnost je na dnešní dobu zcela nepoužitelná, proto ho ani obdivovatel jako ty nepoužívá.nikde jsem neřekl, že funkčnost ZX Spectra je postačující dnešním nárokům - třeba DVD na tom prostě realtime nedekóduješ ... uvedl jsem jej pouze jako protipříklad, že lepší sw nemusí znamenat vyšší nároky na hw, což zřejmě měla tvoje nejapná poznámka o DOSu naznačit
Nejde o maximalizaci okamžitého zisku, jde o efektivitu.hm, a teď bych prosil ještě dovysvětlení, co myslíš tím prvním a co tím druhým? a jak se to v tvém podání liší v konečném důsledku?
ty máš hranici přijatelnosti jen o tenoučký chloupek níž, ale tváříš se jako ohromný ochránce planety Země.nebo víš co, radši mi nic nevysvětluj, pokud v tobě můj příspěvek vyvolal takovýto dojem, raději táhni do pekel, poněvadž úvahy o principu a žonglování s nějakými hranicemi jsou natolik rozdílné záležitosti, žebychom se stejně nedohodli
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Ani mě java nepřipadá vhodná na drobné utilitky. Představ si, že budš mít 10 drobných apletů napsaných v Javě, každý poběží ve vlastním jvm, ne? To bude už docela pěkná zátěž.Tohle uz neplati. JDK 1.5 pouziva sdilenou pamet mezi JVM, tudiz dalsi aplikace uz potrebuje podstatne mene pameti. Jinak uz leta pouzivam java aplikace na dsktopu a nestezuji si. A nejsem sam.
Ano, ale proč používat desktop jako KDE, když všechno povypínáš a zredukuješ skoro na úroveň balckboxu?Protože KDE je kompletní desktopové prostředí a framework s hromadou velmi užitečných knihoven, programů a utilit, které si s sebou nemusí tahat stále ten stejný kód furt dokola a zaplácávat s ním paměť i disk. O věcech jako vývojové nástroje a konzistence nemluvě. Naprotitomu věci jako blackbox jsou akorát skin na okna a menu.
Naprotitomu věci jako blackbox jsou akorát skin na okna a menu.Presne tak. Ty veci ktere si to taha jsou akorat libc a xlib a ty jsou stejnak v pameti jen jednou, takze uspora stejna a ten zbytek tam proste neni. A staci to.
.....když jsem z 30 desktopu mel obsazeo vic jak 20 a windowlist se mi nevešel na obrazovku.....Ježíší, v tomhle se někdo vyzná? Já mít 30 desktopů, tak se z toho zblázním.
Propojeni panelu a desktopu je mozna hezka vec, az na to, ze plochu vubec nepouzivam - v 99% casu mam stejne otevreny aspon jedno okno a to pak maximalizovany stejne plochu zakryje.no, psal to už výše Yeti, tady další a já se k tomu taky hlásím - veškeré blbosti na ploše jsou na dvě věci, když potřebuju pracovat s něčím prostorově náročnějším (což je prakticky vše), pak to prostě všecko přeplácnu ...
A este jednu otazku by som na Vas mal ... na aku cinnost pouzivate tento "vytuneny" system ?
ALL: Inac pokial bude Plasma obdobou Aqui jednoznacne to bude len plusom, MacOS si aj tymto ziskal mnoho priaznivcou a obdivovatelov. Dovolim si taktiez povedat, ze tento krok vydim ako logicky ? nutny ? zo strany vyvojarov a project managerov, s prichodom Avalonu pre Win bude predsa potrebne predstavit "trendovy" desktop aj pre Linux