Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Vlastním kartu s rádiem, které čas od času poslouchám, ale dosud jsem nebyl schopen nainstalovat si aplikaci, která by mi umožnila nahrávání. Nejlépe na jedno kliknutí. Před časem jsem "projel" FreshMeat a poctivě vyzkoušel asi dvacet aplikací, abych zjistil, že nefunguje žádná. Nahrávat samozřejmě můžu nějakým prostým skriptem typu
arecord -f cd -D "hw:0,0" -t wav pokus.wav
ale to není to, co hledám, protože prostě jen ukládá data ze zvoleného zařízení a je tedy jedno, čím jsou data produkována - může to být přehrávač hudby, třeba. Já jsem chtěl rádio. Taky se mi nechtělo složitě nastavovat mencoder či MPlayer, no zkrátka lenoch. Tak jsem tedy hledal znovu a KRadio již funguje. Podívejme se tedy, co všechno umí.
KRadio je další program, který zařadíme už podle názvu. Možností KDE využívá dobře, do prostředí zapadá a tvoří paralelu aplikacím jako KsCD či Noatun a dalším. Výhodou je i ikona v systray (čili v oblasti, kde se ikony spuštěných programů houfují).
Program je tuctový přehrávač rádia. Těmito schopnostmi mě nijak neoslnil, naopak - více detailů bych mu vytknul. Především kliknutím na ikonu v systray ztlumíme zvuk (!), resp. program přejde do režimu Off. K zobrazení okna aplikace, což bych neočekával, je nutné kliknout pravým tlačítkem a vybrat odpovídající povel. To se mi vůbec nelíbí.
Když už jsme v hlavní nabídce, trošku do ní nahlédněme. Ve spodní části jsou předdefinované příkazy. Odspodu vzato:
je jednoduchý správce nahrávání. Čili přesně to, co jsem hledal. Prostým stiskem tlačítka spustíte a následně i zastavíte nahrávání. Více níže.
je hlavní okno rádia. Vlevo je potenciometr pro hlasitost zvoleného kanálu (lze nastavit v konfiguračním okně), vysílač symbolizuje sílu signálu (a podle toho zobrazuje počet "vln"), AM a FM jsou symboly pro vlnovou délku, kruhy nad nimi symbolizují signál ve stereu. "Průhledu" vévodí číslo udávající frekvenci.
Pod ním je osa představující frekvenční rozsah (ten lze také nastavit). Šipečky na okrajích nejsou určeny pro přepínání předvoleb, nýbrž pro ladění! Toto je věc, kterou vůbec nechápu. Výsledkem je totiž to, že neexistuje (nebo jsem na to nepřišel) tlačítko pro rychlé přepínání stanic. Seznam stanic je skryt v rolovacím seznamu v nejspodnější části okna. Velice nepraktické.
Tlačítka v pravé části jsou zrovna ta, která člověk obvykle moc nepotřebuje. I když vlastně jak kdo. Power On/Off program neukončí, ale ukončí přehrávání (kanál si ponechává svou hlasitost); zařízení je uvolněno a lze spustit další program, který k němu může přistupovat. Start/Stop recording, Quit, Configure jsou položky nepotřebující komentář. Poslední tlačítko je "spací" - spustí odpočet a pak rádio vypne (nezkoušel jsem).
je lišta obsahující tlačítka vybraných stanic. Pokud má stanice přiřazen obrázek, zobrazuje se pouze ten. Je to panel rychlé volby, tedy náhražka toho, co jsem kritizoval výše. Pozici okna zcela určuje okenní správce (tzn. není zde žádná explicitní volba jako "Podržet nahoře").
je okno s informacemi, varováními a chybami. Vyskočí na vás, pokud je při spuštění programu zařízení již používáno. To také znamená, že program nespadne, pokud už vám běží televize (máte-li rádio na televizní kartě jako já); pouze zůstane rádio vypnuté. Ne všechny programy jsou tak ohleduplné, právě např. xawtv pro přehrávání televize tohle ignoruje a uživatel(ka) neví, která bije a proč televize nejede.
slouží ke konfiguraci programu, té věnujeme kapitolku.
Stáhnul jsem si soubor kradio-0.3.0-snapshot-2004-02-28-gcc3.4.tar.gz, o kterém se na webu autora nicmoc nepíše. Uvádím to z toho důvodu, že mi nefunguje dálkové ovládání prostřednictvím LIRC. Dálkový ovladač používám pro jiné multimediální přehrávače a je řádně zkonfigurovaný. Program jej při kompilaci nalezl, při spuštění se zobrazí
$ kradio kradio: 2004-12-28T20:26:46 Debug: initializing kradio lirc plugin kradio: 2004-12-28T20:26:46 Debug: Initializing kradio lirc plugin successful
ale položka, kterou je možné vidět na autorově obrázku, v mé instanci prostě není. Je to asi tím, že verze na obrázku je jiná, než mám já; tu ale stáhnout nelze! To mě mrzí, protože bez dálkového ovládání je program jaksi poloviční; nevím si ale rady, požadovaný zdroják jsem nenašel, balíčky pro Slackware 10.0 také ne. Proto uděluji další černý puntík.
Základem je naladění stanic. Existuje množství předdefinovaných stanic; pro Českou republiku jsou zatím tři - pro Ostravu, Prahu a Plzeň. Já jsem z Opavy, použil jsem tedy jako základ Ostravu a další stanice přidal ručně. Frekvence se zadává v desítkách a stovkách tisíc megahertzů (ne tedy pomocí desetinného vyjádření). Každá stanice může mít svůj obrázek, logo (na obrázku ČRo Ostrava). Celý seznam s popisem stanic (karta About) lze uložit ve formátu XML (a zaslat autorovi, aby ho začlenil do příštích verzí).
Tlačítko Search Stations vyhledá dostupné stanice a vytvoří jejich seznam. Nevím, jestli to jde - domnívám se, že ano - program ale neuloží názvy stanic pomocí RDS. Jinak se jedná o nudnou část konfigurace.
Sekce Alarms umožňuje spouštět akce v zadaném čase, to jsem nijak dalece netestoval, protože se svým počítačem nespím. A budí mě budík. Ale zkušební test dopadl dobře, opravdu lze takto načasovat nahrávání či další akce.
V částech Quickbar a Docking menu specifikujeme stanice, které se mají objevit v panelu rychlé volby, respektive v hlavním menu vyvolaném kliknutím na ikonu (viz výše uvedené obrázky).
Display poskytuje omezené možnosti změny vzhledu. Jedná se o změnu barev "displeje" a změnu jeho písma. Hlavní okno nemá zafixovaný rozměr, takže je nejlepší vybrat takové písmo, které vypadá dobře jak malé, tak velké. Bohužel (?) program postrádá jakékoliv další možnosti změny vzhledu. Jsem asi už také zhýčkaný, čekal jsem, že si z přehrávače udělám malinkatý panýlek, který bude sedět v některém rohu obrazovky a - smůla. Skiny, témata či něco podobného nejsou k dispozici. Další černý puntík.
Konečně kladný bod. V této sekci se zcela transparentně a jednoduše
nastavují parametry pro nahrávání relací. Vše se (kromě volby zařízení)
řídí parametrem File Format
. Každý typ má své charakteristiky;
podle zvoleného typu se mění volby v horní části okna. Nahrávat lze do formátů
wav, aiff, au, mp3, nebo jen surová data raw. Zde je nutné upozornit na
závislosti.
Zkoušel jsem nahrávat do mp3 - jedním slovem paráda! Nejsem natolik zvukový znalec, abych poznal detaily, ale vzhledem k tomu, že snad každé rádio trochu šumí, byly výsledky výborné. Zelený puntík.
Zátěžový test proběhl nahráváním do wav (16bit, stereo, 441100 - čili pro zápis na CD), celková doba nahrávání dosáhla bezmála 110 minut, výsledná velikost souboru je 998 MB. Vše proběhlo bez problémů, zátěž procesoru nedosahovala ani 30 procent (Athlon 1700+, 512 MB RAM). Celá zahrada zelených puntíků, jsem spokojen, tohle jsem potřeboval.
Ještě doplním, že vlastnosti zařízení v4l (čili VideoForLinux) lze určit na kartě V4L Radio Options. Je nutné vybrat zařízení a také kanál, kterým se bude ovládat hlasitost vstupu (nezapomeňte na to před nahráváním!). Specifikovat lze také rozmezí frekvencí, nejmenší ladicí krok a prahovou hodnotu signálu. Má-li vaše v4l zařízení další vlastnosti zvuku, můžete je zde nastavit (basy, výšky).
Hledal jsem aplikaci pro nahrávání radiového signálu. Žádnou srovnatelnou jsem nenašel (popravdě žádná jiná mi nefunguje). Proto mohu KRadio jen doporučit. Je to program především funkční, jednoduchý a spolehlivý (ani jednou mi nespadl). Určitě se nemusíte bát delšího nahrávání či plánovače.
Pokud ale hledáte pouze program pro ovládání rádia, máte na výběr lepší možnosti. Kupříkladu GQRadio (na obrázku s pseudoprůhledností) či dockapp wmradio (obrázek zvětšen na 200 %).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Předpokládám, že tohle je stejně ironické jako má pranýřovaná hláška.Pochopitelně. Jenom vypadalo moc hezky, když jste v každé druhé větě použil slovo neumím a na konci ještě zdůraznil. Nechci spojovat KRadio a XMMS. Jde mi o to, jestli to rádio můžu přehrát pomocí XMMS, což zmiňuju právě proto, že to nevím a chci vědět
Proč hanlivé? Jak jsem slyšel, jde na počítadle počítat rychleji než na kalkulačce (minimálně "kupecké počty").
2006-02-13T17:38:17 logging started
2006-02-13T17:47:11 V4LRadio::setFrequency: error setting frequency to 88.95 (-1)
2006-02-13T17:47:11 V4LRadio::setFrequency: error setting frequency to 88.95 (-1)
nevíte jak se to ho zbavit? Děkuji