Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
XMMS je přehrávač zvukových souborů všech možných typů. Protože nedávno konečně vyšla další verze, pojďme si jej blíže představit. Aktuální verze 1.2.10 pouze opravuje dřívější chyby a nepřináší nic nového. To je asi fakt, který se mi na XMMS nejvíce nelíbí - jeho pomalý vývoj.
XMMS se stal standardem pro přehrávání zvuku v Linuxu, i když mu může slušně konkurovat třeba MPlayer, ačkoliv ten je určen spíše pro video. Téměř všechno je v XMMS realizováno pomocí pluginů. Modularita programu může být někdy na obtíž - když prostě nemáte plugin, nemůžete číst nebo ukládat to či ono. Ve standardním balíčku s programem jsou ale všechny běžně potřebné pluginy k dispozici.
Plugin - česky obvykle "zásuvný modul" - je knihovna (má příponu
.so
), která je při startu programu načtena a její funkce jsou
uživateli zpřístupněny nějakou volbou programu. Je možné sehnat knihovny již
zkompilované, ale stejně tak je běžné, že si je uživatel musí zkompilovat
sám.
Místo, kde bychom měli pluginy hledat, je sekce na webu XMMS. Podle funkce jsou rozděleny na vstupní, výstupní, efekty, vizualizace, všeobecné a různé. Je tedy možné instalovat plugin do libovolné kategorie. V programu je potom vyvoláme klávesovou zkratkou Ctrl+P.
V této sekci jsou zobrazeny pluginy pro čtení zvukových souborů. Standardně se jedná o přehrávání
Každý plugin je standardně zapnutý, proto tento parametr zkontrolujte, pokud vám přehrávání nefunguje.
U mnohých pluginů lze tlačítkem Nastavit
specifikovat
přesnější parametry než ty, které byly standardně nastaveny. To se může
týkat například pluginu pro přehrávání audio cd, kde je v případě více
CD-ROM mechanik nutné vybrat tu "správnou", nebo se hodí spuštění CDDB
systému (vyhledá na Internetu název písničky).
Jedná se o programový kód, který formuje zvuková data do konečné formy.
Záměrně to píšu takto složitě, protože to není vždy zvuk, co je na výstupu.
Standardním výstupem samozřejmě zvuk je; dnes je realizován zvukovým
systémem ALSA, je ale stále
podporován překonaný systém OSS.
Doporučení je jasné - volte ALSA. Dále mohou být na výstupu opět zvuková
data, tentokrát jako WAV soubor uložený na disk. O to se stará Disk Writer
Plugin; výsledkem je soubor typu RIFF (little-endian) data, WAVE
audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hz
.
Posledním typickým zástupcem je podpora EsounD, což je jeden ze zvukových démonů. Je ale možné doinstalovat jiné výstupní pluginy, například pro spolupráci s aRtsd (zvukový server pro KDE), pro výstup do OGG nebo MP3, pro DJs či pro modulování výstupu - efekt crossfade. Všechny zde uvedené (a některé navíc) najdete v odpovídající sekci.
Efektové pluginy modulují proud zvukových dat a s jejich pomocí lze dosáhnout více či méně praktických a obskurních zvuků a pazvuků. Obvykle lze každý z nich nastavit, pokud to ovšem sám podporuje.
Mně se osvědčily pluginy, které lze vidět na obrázku; bohužel jich zase
nejsou stovky, některé nejdou zkompilovat, jiné tvrdošíjně XMMS shazují. Na
následujícím obrázku jsou "šavle" efektu DeFX. Záměrně píšu "šavle", protože
tento dialog neslouží pouze k nastavení - je určen k realtimovému modulování
zvuku. To znamená, že zvuk se mění okamžitě. Nejlepší je volba Karaoke a
Reverberation - zvuk zní velice amatérsky, a navíc ještě jakoby z velkého
potrubí. No a když ten zvuk je třeba Britney...
Zkrátka, je třeba trošku zkoušet a hrát si. Zvukový efekt se špatně popisuje, je prostě nejlepší si ho poslechnout. Otázkou zůstává, jestli je dostatek efektů např. pro DJ nebo jestli lze XMMS využívat k něčemu jinému, než je domácí zábava.
Nejzábavnější použití pluginů jsou právě ty, které se starají o vizualizaci hudby. Více či méně se jim to daří. Mnoho z nich používá rozhraní OpenGL, což je jednak velice efektivní, a jednak také celkem náročné na výkon stroje. Ukázku některých efektů vidíte na následujích obrázcích. Všechny neoznačené obrázky mají redukovanou velikost kolem 20kB.
Některé z nich lze spustit v celoobrazovkovém režimu, takže efekt je dokonalý. Některé velice efektně reagují na rytmus a na nízké tóny, takže monitor vám úplně ožije barvami.
Standardně jsou přístupné tři: pro ovládání dálkovým ovladačem, pro
ovládání joystickem a pro spuštění programu v okamžiku změny skladby.
Dálkový ovladač k televizní kartě se mi s XMMS zatím rozchodit nepodařilo, ale
joystick jede od okamžiku, kdy je při startu inicializováno zařízení
/dev/js0
nebo vyšší. Lze transparentně nastavit, co má vykonat
pohyb pákou či stisk tlačítek. Hodně záleží na citlivosti, proto pozor na
uši, máte-li sluchátka - pohyb kniplem k sobě vyžene hlasitost k maximu
během sekundy.
Plugin Změna skladby umožní spouštět program při začátku či konci
skladby s parametrem nazev_skladby
. To znamená, že program může
název zobrazit na obrazovce, poslat ho někomu mailem či zapsat do logu.
V této části lze do určité míry nastavit chování programu. Možností je ale méně, než by si člověk přál. Prostě se mi zdá, že jsou možnosti nastavení příliš "chudé". Nevím, co mi chybí, ale něco asi ano. Ale možná je to můj subjektivní dojem.
Velká část nastavení se věnuje názvům souborů a jejich správné interpretaci. Dále také několik voleb k přehrávání, organizaci playlistu a polohování okna, ale to je vlastně vše.
K ovládání přehrávače slouží mnoho kláves, které najdete v hlavní nabídce. O té jsme ještě nemluvili - zobrazí se kliknutím na levý horní rožek aplikace a skrývá se v ní ještě mnoho jiných věcí. Je to například playlist neboli seznam přehrávaných skladeb. Ten lze různě modifikovat, načítat, ukládat nebo míchat.
Praktickou pomůckou je ekvalizér (Alt-e): opravdu efektivně funguje a dokáže měnit jednotlivá zvuková pásma. Stav lze uložit a později načíst. Jenom jsem se na Internetu nedopátral přednastavených profilů.
Skiny jsou klasická věc - změna vzhledu. Do jisté míry nás XMMS zklame, protože (pokud je mi známo) není možné změnit jeho "hranatý" tvar. Žádná divoká párty se tedy nekoná. Tohle považuji za další nedostatek aplikace. Nejsem sice uživatel, který by si na takových drobnostech zakládal, ale domnívám se, že je to důležitá vlastnost.
Skinů existují tuny, hledejte opět na stránce XMMS.
Program patří ke klasice, ale přiznejme si, že má co dohánět. Eufemisticky řečeno je onen pověstný vlak už o stanici dál. Je sice možné předat programu adresu zvukového souboru, který je uložen v internetu, ale QuickTime to rozhodně být nemůže. Také jiným funkcím chybí určitý komfort. Program je také relativně nestabilní, zohledníme-li fakt, že plugin je potenciální "shazovač" - proto nikdy nespouštějte dva pluginy používající OpenGL. Pokud se aplikace "kousne", příčinou je obvykle uzamčené zvukové zařízení, nebo nesprávně načtené moduly zvukového systému. Dle mého názoru je XMMS na vymření - a možná právem. Objeví se nějaká další generace přehrávače, třeba derivát MPlayeru? Nechme se překvapit...
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jinak mi nic nechybi, jeste pouzivam Crossfader (prechod mezi skladbami), xmms-kde (tady placu, protoze neumi znakove sady v TAGu), jinak je to skvela vec. Budme radi, ze je takovy, jaky je.