Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nejprve se podíváme na fungování zařízení s Androidem jako klient. Pokud si chcete přehrávat filmy nebo prohlížet fotky ze sítě, asi nejpřímočařejší řešení, jaké může linuxáka napadnout, je přimountovat si na telefonu nějaké síťové sdílení, třeba ze Samby. Toto možné je, ale bohužel obvykle ne na Androidu tak, jak bývá dodáván od výrobce.
Skutečnost je taková, že na to, abyste na Androidu udělali smbmount, musíte typicky využít bezpečnostní chyby v systému k získání lokálního roota (chvalme světlé výjimky). Mnoho lidí pak zvolí instalaci alternativního firmware, kde je o tyto běžné linuxové věci postaráno. Tahání dat ze sítě přes WiFi je samozřejmě energeticky náročné, a tak se hodí třeba do postele (kde máte vedle nabíječku), pokud se nechcete na svou pravidelnou dávku seriálů dívat na roztopeném notebooku.
"Prerekvizitou" pro tuto funkčnost je to, aby server a telefon byly na jedné podsíti, resp. aby mezi DLNA serverem a telefonem mohly procházet broadcast/multicast pakety. U domácích routerů s jedním čudlíkem je to obvyklé nastavení, ale pokud jste si stavěli síť sami, je nutné mít mezi místním ethernetem (na kterém je pravděpodobně server) a WiFi vytvořený bridge.
Pokud si vyhledáte klíčové slovo „upnp“ nebo „dlna“ na Android Marketu, najde vám to celou řadu aplikací. Těm placeným jsem se rovnou vyhnul, pokud nebyla k dispozici nějaká zkušební verze. Nakonec jsem ozkoušel několik aplikací:
První aplikací byl 2Player. Je to zdařilá aplikace s intuitivním uživatelským prostředím. Ve výsledku mám jen jedinou výtku – je to pouze přehrávač hudby, je velká škoda, že toho neumí víc. Ale v tom, co umí, je to jednička.
Použití je jednoduché: nejprve zvolíte zdroj dat, následně si vyberete cíl (tento telefon nebo nějaký jiný přehrávač na síti) a pak už jen vybíráte písničky. Často opakovaným nedostatkem je nepodpora FLAC, což mě osobně nepostihuje, protože rozdíl mezi Vorbis VBR q6 a FLAC prostě neslyším. Přehrávač umí i „extra věci“ jako zobrazení obrázku alba (pokud nějaký obrázek je k dispozici).
Tato aplikace (placená verze) není samostatným přehrávačem. Funguje na tom principu, že ze zvoleného serveru stáhne vybrané soubory na kartu, odkud si je můžete přehrát. Po pravdě řečeno by bylo možné tuto aplikaci klidně nahradit nějakým SFTP klientem, ale to už je volba uživatele. Zkušební verze je omezena na stažení 10 souborů na jedno spuštění programu.
Později, když jsem chtěl udělat nějaké pořádné screenshoty, přestala aplikace fungovat. Dokonalá ukázka mizerné aplikace: nic moc neumí, pak přestane fungovat úplně a autor by za ni ještě chtěl zaplatit. Crapware.
UPnPlay nemá úplně elegantní vzhled a na používání jsem si musel trochu zvykat. Jako programátor jsem logiku sice rychle pochopil, ale není to ono.
Program sám o sobě umí přehrávat hudbu, nabízí běžné přehrávačové funkce jako playlisty nebo zobrazování obrázku alba. Umí ale přehrávat i videa, respektive umí se postarat o přehrání videa v externí aplikaci. Osobně používám UPnPlay spolu s RockPlayerem a funguje to dobře, i když někdy chvíli trvá, než se video začne přehrávat.
Majitele placeného RockPlayeru možná trochu naštve to, že RockPlayer spuštěný z UPnPlay často zobrazuje indikátor (logo programu), že jste za RockPlayer nezaplatili... UPnPlay mi ale bohužel nezobrazil fotografie, u kterých také spoléhá na externí aplikaci. Já mám akorát předinstalovanou aplikaci „Galerie“, která mi jen zobrazila chybovou hlášku. Naštěstí Galerie zvládá UPnP sama o sobě.
Pro jednoduché prohlížení obrázků lze použít i vestavěnou aplikaci Galerie (alespoň u HTC). Fungování je naprosto instinktivní, protože až na trochu pomalejší fungování přes WiFi se vše chová a vypadá, jako by fotografie byly na SD kartě.
Představte si, že jste právě přišli z nějakého výletu, kde jste fotili a případně natáčeli videa. Obvyklý způsob, jak ostatním ukázat vaše záběry ve velkém by bylo vzít notebook, připojit kabel a spustit nějaký prohlížeč fotek. Pokud byste chtěli fotky ukázat na televizi, připojili byste notebook k televizi. U chytřejších televizí byste mohli telefon připojit přímo k televizi (díky podpoře USB Mass Storage).
UPnP ale přináší ještě snazší způsob. Připojíte telefon k WiFi, najdete nové fotografie a nasdílíte je televizi. Na televizi se pak fotografie rovnou zobrazí. To za předpokladu, že fotíte na telefonu, nicméně WiFi se dostává i do moderních fotoaparátů.
Pojďme se podívat, jak to vlastně vypadá.
Po spuštění Galerie stačí jít do složky, odkud chceme obrázky na televizi přehrávat. Pak v menu „klikneme“ na volbu Zvolit přehrávač a zobrazí se dialog s trvale aktualizovaným seznamem vhodných zařízení v síti. Po vybrání našeho zobrazovače (televize) se na televizi ukáže žádost o schválení připojení – především pokud k televizi ještě tento přístroj připojen nebyl.
Rázem se na telefonu zobrazí rozhraní, pomocí kterého můžeme procházet fotografie, přeskakovat mezi nimi a nechávat je automaticky přepínat (jako prezentace). Z galerie lze přehrávat i videonahrávky.
Proces u hudby je velice obdobný. Opět si vybereme, na kterém zařízení chceme hudbu přehrávat.
Mezi písničkami se můžeme volně pohybovat, jako bychom hudbu přehrávali lokálně. Podporované formáty závisí na televizi (nebo jiném cílovém přehrávači) – toto je vlastnost na DLNA často kritizovaná: nemáte nikdy záruku, že daný formát půjde přehrát, protože standard nic takového nedefinuje. Za pozornost stojí i to, že můžeme na dálku ovládat hlasitost televize.
Přehrávání hudby na dálku umí i výše testovaný 2Player. Tváří se tak i UPnPlay, ale ten mi z nějakého důvodu ne a ne televize najít.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Často opakovaným nedostatkem je nepodpora FLAC, což mě osobně nepostihuje, protože rozdíl mezi Vorbis VBR q6 a FLAC prostě neslyším.A dobře děláš. Protože skoro žádný tam není. FLAC ani tak není určen k přímé spotřebě ani jako archivní formát. Sám i na SSD nic jiného něž komprimované formáty (i když je velikost jaká je) necpu. Navíc zasírat bezdrátové spektrum při přenosu (většinou tak polovina nekomprimovaného PCMka, takže 705kbps) jen kvůli tomu pocitu…no paprče za to urazit. Takže si to klidně jako nevýhodu vyškrtni.
"Prerekvizitou" tuto funkčnost je to,Syntax error! Navrhuju "Prerekvizitou této funkčnosti", případně "Prerekvizitou pro tuto funkčnost"
Už proto, že existuje i varianta TV coby klient, disk jako zdroj dat a telefon s Androidem, který to ovládá.Tohle jsem ještě neměl příležitost ozkoušet.
Samozřejmě DLNAmá i některé mouchy. Nefunguje přetáčení videí, apod.Ale tohle mi někdy šlo... minimálně na PS3. I když to asi bylo řešeno "rychlým přehráním" spíš než skutečným skokem.
Samozřejmě DLNAmá i některé mouchy. Nefunguje přetáčení videí, apod. Ale tohle mi někdy šlo... minimálně na PS3. I když to asi bylo řešeno "rychlým přehráním" spíš než skutečným skokem.Ono to někdy funguje, někdy ne. Někdy na to má vliv použitý kodek videa, někdy "vyšší moc"... Bohužel co se videa a DLNA týče, jsem bohužel pouze uživatel, a proto by mne zajímalo, jestli s tím někdo má nějaké zkušenosti. A jak to řeší.
Imho proste zalezi na implementacii klienta a servera. Mne to s Dlink DNS-323 a PS3 chodi super (ten seeking) - za predpokladu ze je video v jednom z podporovanych formatov. (DNS 323 nerekoduje server-side)Samozřejmě DLNAmá i některé mouchy. Nefunguje přetáčení videí, apod. Ale tohle mi někdy šlo... minimálně na PS3. I když to asi bylo řešeno "rychlým přehráním" spíš než skutečným skokem.Ono to někdy funguje, někdy ne. Někdy na to má vliv použitý kodek videa, někdy "vyšší moc"... Bohužel co se videa a DLNA týče, jsem bohužel pouze uživatel, a proto by mne zajímalo, jestli s tím někdo má nějaké zkušenosti. A jak to řeší.
já bych teď ze sebe potřeboval udělat trochu vola a srovnat si informace:
1) - upnp server - běží na routeru co jsm ted koupil a má sdílet videa a podobně - mám ho zapnutý v administraci, ale v běžících službách mám jen klasiku - ftb, samba, ssh a web rozhraní - je to tak v pořádku, nebo tam někde musí běžet další služba?
2) - jak se na něj připojím (jestli běží)?
nikdy jsem se tímhle nezabýval, tak to potřebuju trochu polopaticky prosím - googlit jsme zkoušel, něco o tom četl, ale pořád tomu úplně nerozumím