Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Používám prostředí z balíčků pro Fedoru (KDE Packaging Project) a pro Kubuntu (PPA Kubuntu Beta Backports). Na úvod musím podotknout, že již od RC verzí se mi zdá velice stabilní (jediného pádu jsem se dočkal při vyvádění neskutečných šíleností s Plasmou). Již delší dobou se mnou putuje jedno nastavení KDE – napříč distribucemi a verzemi – a ani zde jsem s ním neměl problém (pravda, třeba KDE PIM nepoužívám), pro účely testování jsem však použil výchozí nastavení.
Ve výchozím stavu máme panel dole, minimum widgetů Plasmy na ploše – jen pohled na složku. Preferovaný vzhled je Air (Vzduch), který je hodně průhledný a bohužel také světlý, což považuji za zásadní kámen úrazu. Jednou z největších novinek je totiž přepracovaná systémová část panelu mj. se světlými monochromatickými ikonkami. Zavání to trošku „inspirací“ v Mac OS X. Mimochodem, s tmavým tématem Oxygen je kontrast ikon mnohem lepší. Také si povšimněte, jak se barevné neKDE ikonky hodí k těm monochromatickým ikonkám programů z KDE.
Kontrastnější vzhled Plasmy Oxygen
U systémové části panelu ještě chvíli zůstaneme. Byla upravena do podoby údajně připomínající MS Windows 7. Po kliknutí na šipečku se již neobjeví zbývající ikonky, nýbrž roletka s ikonkami a jejich popisy (které v MS Windows 7 chybí, KDE má bod navíc). Osobně to považuji za drobný krok vpřed, na malém vertikálním panelu je to prostorově úspornější. Co je ale dlouhodobý problém, to je velikost ikon v systémové části panelu, je totiž stále stejná – např. lidé s horším zrakem si tak zvětšením panelu nemohou zvětšit ikonky. Všimněte si efektu rozmazání pozadí průhledných ploch (pouze při povoleném kompozitním desktopu).
Systémová část panelu
Systémová část panelu s viditelným
rozmazáním průhledného pozadí
Změnil se také vzhled systémových upozornění, jsou nyní uhlazenější. Pro srovnání se můžete podívat, jak vypadají upozornění (a systémová oblast) v KDE 4.4.
Upozornění s novým vzhledem
Detaily upozornění
Upozornění v KDE 4.4
Dalších změn se dočkalo rozhraní pro správu aktivit, vypadá nyní jako to pro přidávání widgetů Plasmy.
Aktivit je několik typů: obyčejné (s panelem a plochou s volně umisťovanými widgety), pohled na složku a uzpůsobené pro rozhraní pro netbooky. To zahrnuje nahoře panel s úsporně rozmístěnými prvky a plochu pokrytou widgetem Search & Launch (rychlý spouštěč) nebo Newspaper, což je i druh aktivity, u nějž se widgety umisťují do sloupců, resp. řádků, tedy vždy na přesně vymezené místo.
Spouštěč v netbookovém rozhraní
Přesné umisťování widgetů v netbookovém
rozhraní
Krom toho se lehkého přeorganizování dočkalo Nastavení systému, vše je nyní na rozcestníku na jedné stránce, nikoliv v záložkách (jak je vidět na druhém obrázku – z KDE 4.4). Nastavení dekorace oken je nově názornější. Za povšimnutí také stojí možnosti nastavení touchpadu – není to nic nového, ale vzpomeňte, jaké haló bylo kolem toho, když Synaptics nabídl svá nastavení i pro GNU/Linux.
KWin už je konečně i dlaždicový správce oken; pokud se příslušná funkcionalita povolí, rozmisťuje a zvětšuje/zmenšuje nová okna chytře po obrazovce podle daného algoritmu. Okno můžete kdykoliv změnit na plovoucí nebo zařadit mezi „dlaždice“. Také je možné aplikace seskupovat a pak přepínat jako záložky v rámci jednoho okna.
Povolení dlaždicového desktopu
S výkonem jsem na svém postarším stroji (Intel C2D, Intel X3100) potíže neměl, pouze efekty kompozitního desktopu v Plasmě občas trošku drhly. Ovšem člověk nemusí mít zapnuté všechno a třeba přepínání oken je pak i pohodlnější.
První dojmy z KDE SC 4.5 jsou veskrze dobré… až na ty zatrolené monochromatické ikonky. Rychlost i stabilita slušná, upozornění vypadají lépe, KWin má nové užitečné funkce.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
na svém postarším stroji (Intel C2D)Uf. Co je potom tedy novější/silnější stroj?
kdesu system-settings
Skvělé. Takže vidím, že ten dva roky starý bug je stále neopravený.
No, hlavně, že se do KDE4 přidává plno "nezbytných" (čti zbytečných) featur...
p.s. Stále ten krám (respektive jeho součást - Akonadi) vyžaduje MySQL?
Me pomohlo nahrat nejnovejsi verzim mesa-git, libgl-git libdrm-git a xf86-video-intel-git. Jiank to bylo opravdu chabe. Ted to je velmi pouzitelne ale obcas se to zasekne.
Mám pocit, že "v obrazech" se ukazují pořád ty samé obrázky (panel, upozornění, settings), ale třeba aplet pro síť jsem nikde neviděl - přitom mi přišlo, že se dost změnil, nebo to je jen v Kubuntu, na které jsem nedávno kouknul?
Přišel mi úplně stejný, ale raději používám wicd, takže jsem na něj jenom mrknul.
V Oxygenu nefunguje průhlednost pod ikonami v syst. oblasti panelu? (obr 2)
Nevím, ale IMHO je to zcela správně.
že vyžadují grafickou akceleraciKdeže. Na jednom počítači mi běží KDE 4.4 s klasickým ovladačem nv bez potíží.
S výkonem jsem na svém postarším stroji (Intel C2D, Intel X3100) potíže nemělNevěřím ti ani slovo. Na mém notebooku s tím samým je to neúnosné. Nesešel bys se někde, abys mi to předvedl?
ale nášhmm, začal jsem číst článek od prostředka a po pár větách jsem si tipnul, kdo ho psal – a trefil jsem se. Asi už trochu deformace
Pokud jde o celou cast, ikona + nazev app v taskbaru tak to zalezi na ruznych tematech plasmy. Ja jsem napriklad ve svem tematu pri aktivnim oknu pridal na spod bilou caru :).