Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Magic Folder je applet pro rychlé a jednoduché uklízení souborů do adresářů podle definovaných pravidel. Například všechny soubory odpovídající výrazu *.mp3
se přesunou do adresáře ~/Music
. Kromě přesouvání souborů lze spouštět i příkazy nebo skripty – například tar -xf
pro rozbalení archivu, pokud na Magic Folder přetáhnete nějaký tarball. Všechna pravidla si můžete ručně nadefinovat v konfiguračním dialogu.
Drop 2 FTP je podobný applet jako Magic Folder, ale je zaměřený na nahrávání souborů na FTP. Jednoduchým přetažením souborů na ikonu plasmoidu se soubor nahraje na nastavený FTP server.
Kliknutím na applet můžete nahrát soubory přes dialogové okno nebo otevřít adresu serveru v Konqueroru a vytvořit odkazy na nahrané soubory.
Drop 2 ImageShack slouží k nahrávání obrázků na server imageshack.us. Stejně jako u Drop 2 FTP stačí soubor přetáhnout na applet na ploše. Kliknutím na applet se vytvoří screenshot a nahraje se. Po úspěšném nahrání zobrazí v trayi notifikaci s odkazem na obrázek, tlačítkem pro otevření adresy v prohlížeči a zároveň uloží adresu obrázku do schránky.
Public Transport je applet vhodný pro všechny, kteří chtějí mít po ruce přehled jízdních řádů. Zvládá MHD, vlaky i trajekty v 12 evropských státech a letecké spoje z celého světa. Z české hromadné dopravy umí zobrazovat autobusové spoje ČSAD a místní MHD. Bohužel má problém se stanicemi, které mají v názvu diakritiku.
V nastavení vyberete zdroj dat, město a odjezdovou stanici, v appletu se pak zobrazuje číslo spoje, cílová stanice a čas odjezdu. U některých zdrojů jsou po kliknutí na spoj k dispozici i informace o zpoždění nebo výluce, tuto funkci ale zdroj pro Českou republiku nepodporuje.
Malý tip: V nastavení stanic lze nainstalovat zdroj NASA.gov. Když jako stanici zadáte ISS, můžete sledovat plány letů raketoplánu k vesmírné stanici.
Zajímavé rozšíření aktivity pro KDE 4.4 je plasmoid Wallpaper Clock. Ten na ploše zobrazí obrázek s hodinami. Témata lze stáhnout z internetu přímo přes dialog v okně s nastavením plasmoidu.
Online překladač od Google není určitě nutné představovat. Tento applet vám může ušetřit pár kliknutí, protože přináší překladač přímo na plochu, bez nutnosti otevírat prohlížeč.
Občas se mi stávalo, že applet po spuštění hlásil, že není k dispozici připojení k internetu, i když jsem byl online. Chybu lze obejít buď odstraněním a opětovným vložením appletu na plochu nebo zakomentováním příslušných řádek v kódu appletu (nemusí se překládat, je napsaný v Pythonu),
Tento plasmoid mohou ocenit zvláště správci sítí a administrátoři, kteří se starají o více serverů a chtějí mít přehled o případných výpadcích. Server Status Widget v nastaveném intervalu pinguje zadané servery a zobrazuje, jestli jsou online. Místo pingu se dá nastavit i ověřování dostupností přes TCP.
Daisy je zajímavý spouštěč aplikací. Podporuje dva módy – kruhový, ve kterém jsou ikony umístěné v kruhu okolo hlavní ikony, která spouští Dolphin, nebo lineární, kde jsou ikony v jedné řadě. Pokud je již aplikace otevřená, objeví se po najetí na ikonu aplikace seznam otevřených oken.
Mnoho z vás si určitě píše úkoly do KOrganizeru. Jenže seznam úkolů je vždy lepší mít neustále na očích. Pokud si nechcete lepit papírky kolem monitoru, ale vystačíte si se seznamem úkolů na ploše, je práve pro vás určený TODO List.
Data se načítají přes službu Akonadi. Můžete si zvolit pořadí a kritéria řazení úkolů. Applet umí zobrazit i stav úkolu a označit ho za hotový lze pomocí kontextové nabídky daného úkolu.
Remember the Milk (Nezapomeň mléko) je také služba pro ukládání úkolů, ale úkoly jsou skladovány centrálně na serveru služby www.rememberthemilk.org. Applet Remember the Milk, který je standardní součastí KDE SC, po zadání přihlašovacích údajů stáhne ze serveru seznam úkolů. Seznam je dostupný i přes webové rozhraní, takže můžete své úkoly upravovat kdekoliv, kde je přístup k internetu. Úkoly jsou rozděleny do několika kategorií, můžete je sdílet s ostatními uživateli atd. Možnosti pro nastavení detailů o úkolu jsou v appletu mnohem menší než přes webové rozhraní, ale základní informace (popis, datum a prioritu) nastavit lze.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: