Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Přibližně před rokem Aaron Seigo ve svém blogu představil nový nástroj pro usnadnění tvorby plasmoidů: Plasmate, který se tento měsíc dočkal první alfaverze. Plasmate se zaměřuje výhradně na Plasmoidy psané ve skriptovacích jazycích JavaScript, Python a Ruby, protože právě ty se nejvíce hodí na jednoduché, nenáročné úkoly. Každá funkce programu by podle Seiga měla být dostupná jen pár kliknutími. Nečekejte tedy žádné IDE ve stylu QtCreatoru či KDevelopu. V jednoduchosti je síla a Plasmate je opravdový silák!
Zde je krátký souhrn toho, co už Plasmate umí:
A čeho se zatím nedočkáte? Například našeptávače s API, takže jediný způsob, jak zjistit parametry funkcí, je přes dokumentaci. Podobně chybí kontrola syntaxe. Toto jsou však omezení daná použitím Kate jako editoru kódu.
Jak se lépe seznámit s programem než tím, že ho použijeme. Můžeme si vybrat co budeme tvořit – Plasmoid, DataEngine, Runner nebo motiv Plasmy?
Vzhledem k tomu, že Ruby neovládám a v Pythonu jsem naposledy programoval před čtyřmi lety, nezbývá mi jiná možnost, než vytvořit applet v JavaScriptu. Nenapadlo mě nic složitějšího než applet na přepis textu pozpátku.
Hned poté nás přivítá samotný editor.
Já jsem neváhal a hned jsem začal programovat. Po pár minutách jsem měl kód a protože jsem svědomitý, ukládal jsem si i revize. Všimněte si funkčního náhledu vpravo dole, ve kterém můžete okamžitě testovat, co jste zrovna naprogramovali.
Ukládání do revizí je podlě mě dobrý nápad. Navíc nemusíte mít nejmenší zkušenosti s Gitem, popravdě si ani nevšimnete, že používáte Git. Měl bych ale výhrady k odstranění tlačítka Uložit. Plasmate sice čas od času automaticky ukládá změny, to ale uživatel neovlivní. Vzhledem k občasným pádům jsem tak musel kód psát několikrát.
Než můžete své dílo vyexportovat, musíte nastavit určité meta informace. Editor metadat, dostupný přes položku Metadata v pravém sloupci, může nastavování metadat usnadnit. Ale nemusí – já jsem dlouho zápasil s tím, proč applet nejde spustit, než jsem přišel na to, že jako API se musí nastavit JavaScript, ne C++ (ani jsem nějak nepochopil, proč je tam C++, když Plasmate applety v C++ neumí, a už vůbec ne, proč je to výchozí volba).
K dispozici jsou tutoriály o tvorbě plasmoidů, dokumentace API a průvodce Plasmatem. Dokumentace je ale jen online, takže pokud píšete o hodinách ve škole jako já, musíte se obejít bez dokumentace. Prohlížeč také nemá žádná tlačítka pro navigaci; myslím, že alespoň tlačítka Zpět a Vpřed by tu být mohla.
Když je program hotový, stačí kliknout na Install Project a aplet se nainstaluje, ale jen pro aktuálního uživatele. Pro vytvoření souboru .plasmoid (což není nic jiného než archiv všech souborů projektu zkomprimovaný metodou ZIP), který bychom mohli rozeslat do světa, slouží funkce Export Plasmoid. Poslední tlačítko (Publish) je zatím nefunkční, ale v budoucnu by mělo nahrát váš výtvor na kde-look.org. Podle Seiga se také plánuje možnost exportu zdrojových kódů plasmoidů do veřejného Git repozitáře, což je funkce, kterou jistě ocení hlavně vývojáři.
A co můžeme od projektu očekávat v následujících měsících a letech? Tak především je to integrace Qt Designeru, Lokalize a QML, dále bude k dispozici offline dokumentace API, aby bylo možné programovat ve vlaku, v hospodách a na jiných místech, kde nemusí být k dispozici kvalitní připojení.
Vývojáři plánují půlroční vývojový cyklus a prvního oficiálního vydání 0.1 bychom se měli dočkat společně s KDE SC 4.5 někdy v létě.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: