abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 09:00 | Nová verze

Po třech letech byl restartován vývoj a vydána nová verze 3.1.12-1 desktopové aplikace JupyterLab App postavené na frameworku Electron. Jedná se o distribuci JupyterLabu v jednom balíku.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 17:44 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 40 bylo vydáno GNOME 41 (YouTube). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře a správce systémů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 23
včera 15:11 | Nová verze

Mobilní Datovka, tj. svobodná mobilní aplikace pro přístup k datovým schránkám, byla vydána ve verzi 1.13.0. Existuje-li více možností platby za poštovní datovou zprávu, je nově uživateli při odesílání datové zprávy umožněn výběr způsobu platby.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 09:00 | Nová verze

Google Chrome 94 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 94.0.4606.54 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Zdůraznit lze WebCodecs a WebGPU. Opraveno bylo 19 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Nově lze nastavit preferovaný jazyk.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 08:00 | Nová verze

UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch (seznam podporovaných zařízení), vydala Ubuntu Touch OTA-19. Nejnovější verze je pořád založena na Ubuntu 16.04. Pracuje se na přechodu na Ubuntu 20.04.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 07:00 | Komunita

Canonical prodloužil podporu Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr) a 16.04 LTS (Xenial Xerus) na 10 let. Ubuntu 14.04 je tedy podporováno do dubna 2024 a Ubuntu 16.04 do dubna 2026.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
21.9. 20:44 | Zajímavý projekt

Konsorcium Linux Foundation oznámilo, že bude hostovat projekt PaSh. Cílem PaSh je automatizovaná paralelizace skriptů v POSIX shellech.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 20:11 | Zajímavý článek

Bjorn Stahl v obsáhlém zápisku rozebírá architekturu alternativního grafického frameworku a serveru Arcan z pohledu návrhu operačního systému.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 3
21.9. 15:44 | Nová verze

Byla vydána verze 3.12 prohlížeče obrázků gThumb (Wikipedie, GitLab). Z novinek lze zdůraznit například přidání podpory AVIF, HEIF a JPEG XL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 12:11 | Nová verze

Byla vydána nová verze 5.5 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 16.04, Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, CentOS 7, CentOS 8 a Amazon Linux 2.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Dotykový displej na notebooku nebo desktopu
 (35%)
 (7%)
 (6%)
 (52%)
Celkem 487 hlasů
 Komentářů: 11, poslední 18.9. 18:45
RozcestníkCmake: zjednoduš si život

8. 6. 2006 | Petr Vaněk | Programování | 13669×

Každý, kdo kdy vyvíjel program, který se skládal z více než dvou souborů zdrojového kódu a používal alespoň jednu externí knihovnu, stál před otázkou: „jak to, sakra, vůbec sestavit?“ Navíc nedejbože na jiném, cizím, systému.

Snad mezi námi není takový nešťastník, jenž by sobě bastlil vlastní Makefile na SUSE a posléze se jej snažil naroubovat na sousedovic Win32 nebo Blaženčino FreeBSD. V dávné historii tento problém řešila hromada lidí, až vykrystalizovala nejpoužívanější varianta – Autotools.

Jenže Autotools jsou, politicky korektně řečeno, nepřehledné. Koncový uživatel, popř. distribuční balič, je s nimi spokojen, anžto ./configure;make;make install funguje perfektně, ale průměrný vývojář má z pekla jazyka m4 kořeněného shell skripty hlavu velikosti basketbalového míče hmotnosti balonu medicimbalového. A osudem zkroušený operátor Autotools skriptů raději bere již napsané cizích fragmenty souborů a lepí je, doufaje, že to bude tak nějak fungovat. Ano, zde se berou podivné hlášky ve výstupu configure „checking for audio.h“ jedné nejmenované grafické aplikace.

Více lamentování v dobrém článku pana Radima Koláře.

Neexistuje tedy jiné, elegantnější řešení? Samozřejmě. A můžeme si vybrat. Scons, qmake… a Cmake. A proč zvolit Cmake? Elegance, rychlost, ale třeba i to, že si jej vybralo KDE jakožto nový nástroj pro svou chystanou čtvrtou verzi. Právě podněty, které vývojáři KDE vznesli, byly rychlostí nenaložené vlaštovky zaneseny do aktuální verze Cmake, takže je práce s externími knihovnami a exotickými architekturami skutečně jednoduchá.

Autotools schema
Schema práce s Autotools

Na rozdíl od Scons je Cmake svým principem Autotools podobné – v každém adresáři projektu je umístěn soubor CMakeLists.txt s popisem toho, co má být v daném adresáři vykonáno. Spuštěním příkazu cmake jsou pak vygenerovány požadované výstupy, a tyto výstupy nemusí být jenom Makefile, ale třeba projekt KDevelop anebo Microsoft Visual C++. Dále se budeme zabývat klasickými Makefile, protože jsme konzervativní, a protože jsou jejich příklady nejjednodušší.

cmake schema
Schema práce s Cmake

Příklad, aneb: „zdař bůh světe!“

Dosti teorie, „spějmež do ježdíku“ praxe. Následuje jednoduchá ukázka konfigurace a kompilace. Mějme tedy program, který vyžaduje ke svému běhu knihovnu Qt a volitelně libxml2. Zdrojový kód je silně vyumělkovaný, v podstatě zobrazí pouze dialog s informacemi o Qt a zkusí zavolat jednu z funkcí libxml2, pokud je knihovna v systému přítomna. Referenční program máte k dispozici.

Rozbalíte-li si uvedený příklad, uvidíte v něm pár souborů. main.cpp je vlastní zdrojový kód, config.h.cmake šablona, ze které Cmake vygeneruje klasický config.h s nastavením preprocesoru C/C++, adresář cmake (o tom později) a nejdůležitější soubor: CMakeList.txt. V CMakeList.txt jsou popisy toho, co chci hledat, co chci nastavit a co použít. Nyní si prosvištíme některé zajímavé části konfigurace:

CMAKE_MINIMUM_REQUIRED(VERSION 2.4.2)
SET(CMAKE_COLOR_MAKEFILE ON)
SET(CMAKE_VERBOSE_MAKEFILE ON)
SET(CMAKE_INCLUDE_CURRENT_DIR TRUE)

Protože jsme průkopníci, ale hlavně protože využíváme nové vlastnosti, musíme vymezit minimální možnou verzi Cmake, také si pro potěšení nastavíme obarvený výpis a nebudeme potlačovat výpisy překladače.

SET(CMAKE_MODULE_PATH "${CMAKE_SOURCE_DIR}/cmake/modules")

Cmake vyhledává externí knihovny pomocí tzv. modulů. Distribuovaný balíček jich sám o sobě obsahuje celou řadu, takže např. konfiguraci Qt nijak specifikovat nemusím, protože je v systému /usr/share/CMake/Modules/FindQt3.cmake (stejně tak např. GTK+, Qt4, ale i Python atd.). Existují také ale knihovny, které Cmake modul nemají. Pak si jej musíme dopsat, anebo se porozhlédnout, jestli už ho pro nás někdo nenapsal – jako je tomu v případě libxml2. Tento, stejně tak i mnoho dalších, je připravený díky vývoji KDE4. Tyto moduly „navíc“ tímto zahrnu do svého projektu, přesněji řečeno nakopíruji do uvedeného adresáře, protože tam budou později nalezeny.

SET (QT_MIN_VERSION "3.3.4")
FIND_PACKAGE(Qt3 REQUIRED)
IF (QT_FOUND)
 MESSAGE("Qt3 Found OK (${qt_version_str})")
 ADD_DEFINITIONS(${QT_DEFINITIONS})
ELSE(QT_FOUND)
 MESSAGE(FATAL_ERROR "No Qt3")
ENDIF(QT_FOUND)

Snažím se zkonfigurovat Qt3. V případě, že není nalezena, konfigurace spadne s fatální chybou (volba REQUIRED).

SET(LIBXML2_DIR ${CMAKE_MODULE_PATH})
FIND_PACKAGE(LIBXML2)
IF(LIBXML2_FOUND)
 SET(HAVE_XML 1)
 MESSAGE("LIBXML2 Library Found OK")
 ADD_DEFINITIONS(${LIBXML2_DEFINITIONS})
ENDIF(LIBXML2_FOUND)

Snažím se zkonfigurovat volitelnou knihovnu libxml2. Pokud ji nenaleznu, nic se neděje, Cmake předpokládá, jistě správně, že se s tím můj kód vyrovná.

Nyní se na chvíli zastavme u výše zmíněné šablony config.h.cmake. Protože v systému nemusím libxml2 mít, měl bych to nějak dát vědět zdrojovému kódu. Poslední řádka CMakeList.txt zde proto bude obsahovat příkaz CONFIGURE_FILE, který vygeneruje céčkový config.h, tedy v tomto případě s jedinou direktivou #define HAVE_XML 1, pokud bude konfigurace v pořádku.

INCLUDE_DIRECTORIES(${CMAKE_BINARY_DIR} ${QT_INCLUDE_DIR}
          ${QT_INCLUDE_PATH} ${LIBXML2_INCLUDE_DIR})
LINK_LIBRARIES (${QT_QT_LIBRARY} ${LIBXML2_LIBRARIES})
SET(EXAMPLE_SOURCES main.cpp)

Naplníme seznam adresářů s hlavičkovými soubory, ukážeme překladači, jaké přepínače má použít a také vyjmenujeme, z jakých souborů se bude kompilovat.

ADD_EXECUTABLE(example ${EXAMPLE_SOURCES})

Určitě chceme, aby se naše binárka měla nějaké famozní jméno.

CONFIGURE_FILE(${CMAKE_CURRENT_SOURCE_DIR}/config.h.cmake
         ${CMAKE_CURRENT_BINARY_DIR}/config.h)

A konečně vygenerujeme config.h. Zmiňovaný úkol by v tomto případě šel splnit pomocí nastavení ADD_DEFINITIONS(-D HAVE_XML), což by přidalo definici symbolické konstanty jako parametr překladače, ale řešení přes config.h je čistější. Třeba protože můžeme používat překladač, který parametru -D rozumí trochu jinak.

Samotný překlad probíhá skoro stejně jako v případě Autotools, s jedinou výjimkou. Příkaz configure je nahrazen příkazem cmake. Rozdílné jsou také parametry. Například oblíbená volba ./configure --prefix=/foo/bar se zapisuje cmake . :-DCMAKE_INSTALL_PREFIX:PATH=/foo/bar. Poté, co konfigurační skript seběhne, máme k dispozici potřebné make soubory – v tomto případě. Jak je popsáno výše, může se jednat třeba o projekty jednotlivých IDE atd.

Skutečné příběhy, aneb: „rytíři kompilátorů a svatý grál configure!“

Dosti jalových slov, přejděme k udatným činům. Nepěl bych zde chválu, nemít své nadšení podložené fakty. Nejprve několik čísel. Běh konfigurační části kompilace programu Scribus (Intel 1.73GHz, 2GB RAM):

timecmakeautotools
Makefile.in atd.configure
real0m1.234s0m44.966s0m20.943s
user0m1.072s0m27.802s0m11.125s
sys0m0.140s0m1.032s0m4.604s

A na mnohem slabším stroji (Duron 1.4GHz, 1GB RAM). Věřte, že jsem u starších pleček za ušetřené minuty neskonale vděčen:

timecmakeautotools
Makefile.in atd.configure
real0m4.594s1m22.680s2m19.591s
user0m1.268s0m41.635s0m33.190s
sys0m0.616s0m2.616s0m27.466s

Nejen rychlost, ale i přehlednost (cmake vs. autotools) a velikost vygenerovaných Makefile se počítá.

Samotná změna sestavovacího nástroje proběhla velmi rychle a bezbolestně. Respektive od prvního otevření dokumentace po první úspěšný build utekly asi tři odpoledne. V následujících dnech a týdnech už pouze správci exotických alternativních platforem (Win32, Mac) upravovali jednotlivé CMakeList.txt svým potřebám, např. detekci endianity atd. Více oslavných ód hledejte na obvyklém místě – 1. a 2.

Rezolutní rozsudek, aneb: „jsme zvědaví na váš nádor“

Pokud vás Cmake zaujalo, pokračujte třeba dalším doporučeným čtením na KDE wiki.

Nebojím se říci, že já, stejně jako většina ze Scribus posádky, jsem z Cmake prozatím nadšen. Víceméně vymizely chyby při vkládání nových souborů do projektu, protože se nemusí zapisovat vždy na n+1 míst, než vývojář právě zapsal, ale, a to hlavně, spolupráce tvůrců Cmake s KDE je velmi plodná a zjednodušuje práci nám ostatním. Ne, že by byla nyní práce s konfiguračními skripty tuze zábavná, to zřejmě nebude nikdy, ale je snazší a rychlejší.

Cmake pochopitelně není určeno pouze na C/C++ projekty, ale může se použít všude tam, kde najde uplatnění řešení závislostí ala make. Dovedu si představit snadnou správu LaTeX (FIND_PACKAGE(LATEX)) dokumentů, Docbook dokumentace anebo třeba exotickou přípravu webové galerie fotografií z adresářové struktury na lokálním disku (ano, někteří to tak používáme).

Takže – užijte si to…

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

8.6.2006 00:19 Kero | skóre: 2
Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc ne Scons
Scons je take docela hezky, ale ma jednu nevyhodu, zere nechutne pameti, KDE se na mem starsim stroji zkompilovalo v pohode, ale blender zkolaboval na nedostatku pameti(stroj byl v tu dobu bez swapu), samotny scons si zabral pres 150mega, coz mi neprijde zrovna malo.
Samozrejme, jakykoliv normalni stroj to v pohode schrousta. PS: doufam, ze si to pamatuju spravne, abych nesiril nejake desive bludy.
Jsem odpůrcem GPL, ale ne odpůrce svobodného softwaru. Jen software pod MIT licencí je opravdu svobodný.
8.6.2006 22:26 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc ne Scons
Souhlas, Ant taky někdy tímto trpí, ale vždy se to dalo nějak "ukočírovat" a donastavit.

Výborný článek!
8.6.2006 01:00 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Hm, moc se mi to stejně nezdá. Že je autoconf zrůdnost stvrdím třeba vlastní krví, ale funkční build se nakonec kopírováním z manuálů, jiných projektů a pomocí lehké černé magie splácat dá. Pak už lze jenom doufat, že ten obrovský a ošklivý configure je opravdu tak neprůstřelný jak je slíbeno a dá nějaké použitelné výsledky všude :-)

Naopak Cmake se podle tohoto zdá být založen na své všudejsoucnousti a všeobsažnosti, což moc nehrozí, tak bych řekl, že to nakonec dopadne asi tak stejně…
Copak toho není dost?
8.6.2006 01:08 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
$ TIME=12PM autoconf --with-knife --with-bible --sacrifice-dog

:-D :-D
8.6.2006 01:15 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
No kdyby to tak fungovalo, bylo by to dobrý :-)
Copak toho není dost?
8.6.2006 10:09 Pavel Píša | skóre: 16 | blog: logic
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: feature list
Dobrý den,

zajímalo by mě, do jaké míry Cmake splňuje požadavky, které jsme si před časem stanovili jako důležité v projektu OCERA. Požadavky se nacházení v následujícím v druhém odstavci souboru README.makerules

Velice uvítám, pokud někdo provede porovnání třeba se Scons či dalšími make systémy podle těchto bodů.

Soubor požadavků je částí projektu, kde jsme všechny tyto požadavky na sestavování programů potřebovali dát dohromady. Naše řešení zatím neobsahuje něco jako Autoconf, ale i tak umožňuje s minimálními úprvami kompilaci knihoven a aplikací pro Linux, MinGW a CygWin. Dále zvládá moduly pro jádra řad 2.4, 2.6, RT-Linux a embedded aplikace přímo na hadrware a do prostředí RT executivy RTEMS. Dokonce je to použitelné i pro SDCC a možná i Keil na 8051.

Na druhou stranu má řešení i své nevýhody (rychlost, rekurzivnost) a znalost alternativ a možnost jejich využití nás tedy také zajímá.

9.6.2006 10:03 s0 | skóre: 32 | blog: nejchytřejší kecy | prágl
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: feature list
vicemene splnuje. Ale projel jsem to velice rychle, navic nerozumim tem strasidelnym zkratkam, ktere pouzivate.

Kazdopadne v cmake je "definicni" soubor v kazdem adresari, ale vetsinou obsahuje pouze seznam zdrojaku. Hlavni nastaveni je v rootu. Ty ../../../foo/ cesty tam muzou byt, ale nemusi. Jak si to kdo nastavi, takove to ma. Rebuild po zmene snad delaji vsechny systemy ;) Instalace probiha najednou pro cely projekt - pokud neni nastaveno jinak. Build v podadresari neni problem, casto to pouzivam...
Kuolema Kaikille (Paitsi Meille).
9.6.2006 12:09 Pavel Píša | skóre: 16 | blog: logic
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: feature list
Děkuji za odpověď. Co se týče zkratek, tak se v požadavcích nachází snad jen tři. CVS - správce verzí, OCERA - jméno projektu a CAN - Control Area Netvork, což je právě tak komunikace kterou jsme v rámci dané části projektu realizovali a je to tedy jen příklad, pro co makesystém potřebujeme.
8.6.2006 10:26 Stanislav Bohm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Trochu OT ale co se tyka Autotools tak jsem vcera objevil tuto prednasku: http://www-src.lip6.fr/homepages/Alexandre.Duret-Lutz/dl/autotools.pdf

Je docela obsahla, zatim jsem ji precetl asi do pulky, ale je to poprve co se mi podarilo udelat funkcni configure :)
8.6.2006 11:34 Daniel Tihelka | skóre: 4
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Diky za clanek

CMake jsem taky objevil relativne nedavno a hodne se mi libi. Pred tim jsem zkousel proniknout do automake ale naprosto jsem selhal (netvrdim, ze je automake spatne, jenom jsem to jaksi nezvladl). Naproti tomu jsem CMake byl schopny pouzit po par prectenych radcich. Netvrdim, ze vzdycky uplne spravne, ale s prohlubujicimi se znalostmi CMake clovek zjistuje, ze vsechno (alespon vsechno co jsem zatim potreboval) jde udelat vlastne hrozne jednoduse. V soucasne dobe mam skutecne par jednoduchych CMAke konfiguraku, ktere vytvori v mem projektu knihovnu, pythonovsky wrapper (spojenim CMake + SWIG) a jednoduche testy. Chystam se ted zacit pronikat do unit testovani pomoci CMake + DART - mimochodem, pokud nekdo mate s timto skusenosti, napiste prosim clanecek, pokud ne pokusim se neco napsat, az to trochu ovladnu ...

Dan
8.6.2006 12:14 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Díky za článek, právě jsem ve fázi, kdy se musím naučit nějaký buildovací systém a už jsem se s těžkým srdcem rozhodoval učit automake+autotools. Cmake vypadá dobře, po státnicích ho zkusím otestovat na jednom projektu a uvidí se.
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
Mikos avatar 8.6.2006 12:39 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Hurá, že by těm děsným Autotools konečně zvonila hrana? Pokud by na Cmake časem přešly další velké projekty, bylo by to naprosto super a mohlo by to strhnout lavinu dalších a dalších :-) A pak bye bye autoconf, automake, etc. ;-)
CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
8.6.2006 13:17 pzad | skóre: 30 | blog: pzad
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Pouzival som autotools, a nemal som s nim problem (kostru som si z template vytvoril behom par minut) a myslim ze pre vacsinu projektov je autotools dostatocne. KDE (a qt) aplikacie maju jeden problem a to je MOC. Pokial viem, ak som chcel pridat novy zdrojak (z ktoreho sa generoval moc subor) do buildu tak som musel zbehnut aj configure cast (a neviem, ci este tu cast pred configure) a to teda trvalo (u qt je to este horsie a pouzivat autotools s cisto qt applikaciami je biedne. Proste KDE musi byt vzdy extra.
Mikos avatar 8.6.2006 13:24 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Já mam prostě k autotools silnou averzi ;-) Přijdou mi jako naprosto zbytečně neskutečně komplikované a ošklivé :-)
CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
8.6.2006 23:27 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Zdánlivě možná. ale mně vždycky přišlo, že na osahávání hromady potenciálně problematických drobností v systému jsou neskutečně vymakaný. Dost možná by to dokázala hromada jiných nástrojů, ale někdo ty testy musí napsat/naportovat, že. :-) Možná to je svým způsobem pimitivní, ale Unix je taky primitivní a právě proto funguje tak dobře. :-) SCons se mi taky líbil, Rake je malá roztomilá věc, Ant s radostí přenechám něčemu, co bude generovat buildfile za mě (třeba vývojovým prostředím), protože XML nepovažuju za nástroj k ručnímu psaní. ;-)

Osobně se nebráním ničemu, ale člověka strašně zmlsá asdf a hlavně asdf-install, to je pak šílená lenost... :-D
8.6.2006 13:54 Luboš Luňák | skóre: 19 | blog: Seli
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Ne. Ve skutecnosti jediny problem s moc, ktery Qt a KDE kdy mely, jsou ty zastupy lidi, kteri tomu vubec nerozumi a vykladaji o tom nesmysly. Pri pridani .moc souboru staci, ze se zmeni Makefile.am a z nej se automaticky znovu jen vygeneruje Makefile.

Mezi problemy autotools (krome te radky uz vsude zminovanych) patri treba i to, ze tak nejak treba nefunguji na Windows. Trochu problem, kdyz KDE4 ma fungovat i tam.
8.6.2006 22:33 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Jak fungovat na Windows, můžu-li se ptát...
8.6.2006 23:38 Luboš Luňák | skóre: 19 | blog: Seli
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
No proste ... fungovat na Windows. Nativne, bez Cygwin. Ne KDE jako prostredi, ale framework (tj. kdelibs) a aplikace. Asi takhle a fakt ted nemuzu najit zadny lepsi odkaz nez tenhle uz trochu obstarozni.
9.6.2006 01:19 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Nevím, autoconf mám jako součást MinGW a funguje. Těžko bych bez něj bootstrapoval některý CVS checkouty... ;-)
9.6.2006 08:16 Luboš Luňák | skóre: 19 | blog: Seli
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
"fungovat na Windows. Nativne" - Ne MinGW.
9.6.2006 09:30 pzad | skóre: 30 | blog: pzad
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
MinGW je nativne, Cygwin nie je.
9.6.2006 11:09 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Šmarjá, vysvětlíte mi už, co je víc nativní než binárky nad systémem? :-(
pol128 avatar 30.6.2006 00:07 pol128 | skóre: 18
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Vo windows sú natívne len binárky z MSVC++. ;-) Iné binárky budú o chvíľu zakázané. ;-)
8.6.2006 14:50 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Ac nejsem programator, tak me jima hruza ze dvou veci:

1) Kdo si ma takove krypticke pismena a jine divne veci zapamatovat. Zapomenu tecku za cmake a mezeru a uz vidim jak to krici...

Například oblíbená volba ./configure --prefix=/foo/bar se zapisuje cmake . -DCMAKE_INSTALL_PREFIX:PATH=/foo/bar.

2) Zase si ten kram zavadi vlastni balickovaci system. No fuj. Takze mame hlavni balickovaci system co ma distribuce. Pak tu je pkgconfig (/usr/lib/pkgconfig) a ted jeste tohle.

Zdenek
www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
8.6.2006 14:56 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Rozhodně bych neřekl, že pkgconfig je balíčkovací systém a fakt by mě zajímalo, z kterého balíčkovacího systému bych získal flagy pro kompilátor, kdybych se náhodou po tvém rozhodl pkgconfig jako UniverzálníZlo™ nepoužít.
Copak toho není dost?
8.6.2006 15:34 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Dyt rikam ze nejsem programator. Jen me treba nastvalo ze jsem v suse nainstaloval nejaky balicek i s jeho -dev bratrickem a ten soubor pro pkgconfig tam chybel, takze jsem nemohl zkompilovat nejakej zdrojak. Vyresil jsem to tak ze jsem vzal jinej .pc soubor a upravil pro dotycny balicek. Fakt fajn prace...

Zdenek
www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
8.6.2006 15:53 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
To je ideální případ, kdy je vhodno využít Susí bugzilly :-)
Copak toho není dost?
9.6.2006 06:27 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Vážený pane Literáku, protože se u vás stále nemohu radit lidem co mají problémy, poraďte p. Štěpánkovi, že ty balíčky se při ruční kompilaci vytváří obvykle v /usr/local/lib/pkgconfig/ a hledaji se v /usr/lib/pkgconfig/

Děkuji Petr Mach
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
9.6.2006 11:14 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Mě by zajímalo, jestli si pan Mach je jistý, že Zdeněk instaloval ten závislý balíček ručně. :-) Protože jak to popisuje, na mě to dělá dojem, že .pc fajl by tam měl být z ditstribuce. (Hovoří o dev balíčku, nevím o tom, že by tarbally se zdrojáky měly dev verze. :-)) (Stále je možné, že mi něco nedochází, přiznávám...dokumentace k pkgsrc stojí ve frontě a bude se mi hodit. :-))
9.6.2006 13:30 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Náš čtenář, náš pán :-D
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
9.6.2006 20:33 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Nejak jsem nepochopil tu narazku na me. Slo o to ze jsem kompiloval neco ze zdrojaku (primo od autora) a jako zavislost to melo neco co bylo v susim repozitari, tak jsem to nainstaloavl i s dev bratrickem, cili ty dva byly primo pro suse. Ted nevim zda primo od suse nebo treba z packmana nebo z guru. Kazdopadne je pravda ze je to vhodny pripad pro pouziti bugzilly.

A prosim dotycneho ktery se zkryl pod Leose Literaka aby si uvedomil, ze ne vsichni jsou super hyper experti na Linux. Ackoli zacatecnik tedy rozhodne nejsem (rada konferenci a clanku jak na abciku, tak na rootu, linuxexpressu a vlaste jeden i jako reakce na FUD Tomase Pribyla mluvi za vse), nemuzu proste vedet vse. Zaroven se snazim aby Linux byl jednoduchy jak navenek, tak i uvnitr, k cemuz IMHO uvedeny problem s pkgconfig a vubec to na co tak rad velmi ostre narazim moc neprispiva.

Zdenek
www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
9.6.2006 22:32 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Leoš jenom postnul e-mail, který mu došel ;-)
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
14.6.2006 23:00 Deleted [8409] | skóre: 14 | blog: darkblog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
Nikde nemůžu najít, jak se přidá položka, která se má nainstalovat, nevěděl by někdo jak na to?

Na konci buildu mám toto:

ADD_LIBRARY(WPP SHARED ${WPP_SRCS})

ale opravdu nevím co kde napsat aby se při make install nainstalovala?
14.6.2006 23:05 Deleted [8409] | skóre: 14 | blog: darkblog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Cmake: zjednoduš si život
No tak jsem právě něco našel INSTALL_TARGETS, ale stejně by mě zajímal přehledný postup

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.