Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V tomto seriálu bych rád nastínil, jak lze vytvořit jednodušší i složitější Plasma applet v jazyce C++ (lze využít i jiné programovací jazyky jako Python, JavaScript, Ruby apod.). K tomu se nám občas budou hodit i nějaké ty znalosti Qt, takže místy budu odkazovat na články o programování v Qt 4 od Davida Watzkeho.
Při vývoji plasmoidů se vám určitě může hodit API dokumentace.
Plasmoidy lze používat (tvořit je můžete, v čem chcete, nemusíte ani v Linuxu) pouze v KDE 4, ale kvůli rychlému vývoji a změnám v API se stává, že starší Plasmoidy v nových verzích KDE nefungují. V tomto seriálu budu používat API z aktuální stabilní řady, tedy KDE 4.3.
Každý applet musí mít minimálně tři soubory: zdrojový kód (.cpp
), hlavičkový soubor (.h
) a soubor .desktop
. Poslední z uvedených obsahuje informace o jménu plasmoidu, jeho typu, verzi, autorovi, licenci atd. a využívá ho KDE pro registraci do seznamu widgetů.
Na začátek vytvoříme jednoduchý applet, který zobrazí aktuální verzi KDE, jež používáte. Není to nijak užitečné, ale ukážeme si na tom, jaké metody musí každý plasmoid implementovat a jak se takový plasmoid překládá a instaluje do systému. Plasmoid nenačítá verzi KDE dynamicky při spuštění, ale verze se do něj zapíše při kompilaci.
kde_version.h
#ifndef KDE_VERSIONH #define KDE_VERSIONH //Základní hlavička Plasmy #include <Plasma/Applet> //KDE implementace QIcon #include <KIcon> class kdeVersionPlasmoid: public Plasma::Applet { Q_OBJECT public: kdeVersionPlasmoid(QObject *parent, const QVariantList &args); ~kdeVersionPlasmoid() {}; void init(); void paintInterface(QPainter *painter, const QStyleOptionGraphicsItem *option, const QRect& contentsRect); private: KIcon p_icon; QString kdeVer; }; K_EXPORT_PLASMA_APPLET(kdeVersion, kdeVersionPlasmoid); #endif
Kromě konstruktoru a destruktoru musí třída appletu mít i metody init()
a paintInterface()
. V konstruktoru se pouze nastaví výchozí velikost, pozadí atd., další záležitosti jako načítání konfigurace a podobně se provádějí právě v metodě init()
. Metoda paintInterface()
obstará základní vytvoření grafického rozhraní.
Důležité je také makro K_EXPORT_PLASMA_APPLET
, které propojí třídu appletu se souborem .desktop
. Prvním parametrem je název appletu v souboru .desktop
(viz níže), druhým parametrem je název třídy appletu.
kde_version.cpp
#include <kde_version.h> #include <Plasma/Theme> #include <QPainter> kdeVersionPlasmoid::kdeVersionPlasmoid(QObject *parent, const QVariantList &args): Plasma::Applet(parent, args) { // Nastavi ikonu plasmoidu p_icon = KIcon("kde"); // Automaticky vykreslí výchozí pozadí plasmoidu setBackgroundHints(DefaultBackground); } void kdeVersionPlasmoid::init() { // Načte verzi KDE kdeVer = KDE_VERSION_STRING; // Pokud nebylo nic načteno, nastaví chybné spuštění if (kdeVer.isEmpty()) { setFailedToLaunch(true,tr("Can't detect KDE version")); } } void kdeVersionPlasmoid::paintInterface(QPainter *painter, const QStyleOptionGraphicsItem *option, const QRect &contentsRect) { Q_UNUSED(option); // Umístí text na widget painter->setPen(Qt::white); painter->drawText(contentsRect, Qt::AlignCenter | Qt::AlignHCenter, kdeVer); painter->restore(); } #include "kde_version.moc"
Zde stojí za zmínku metoda setBackgroundHints(DefaultBackground)
, která zajistí, že se pod plasmoidem automaticky vykreslí pozadí. Další zajímavá metoda je setFailedToLaunch(bool failed,QString reason)
. Pokud z nějakého důvodu nelze applet správně spustit (třeba je poškozený konfigurační soubor nebo nelze získat nějaké informace – jako v našem případě informaci o verzi KDE), informujeme Plasmu, že widget nelze spustit a druhým parametrem předáme stručný popis proč. Applet pak může vypadat například takto:
plasma-kde-version-applet.desktop
[Desktop Entry] Name=KDE Version Comment=KDE Version applet ServiceTypes=Plasma/Applet Type=Service X-KDE-Library=plasma_kde_version_applet X-KDE-PluginInfo-Author=Dan Vratil X-KDE-PluginInfo-Email=vratil@progdansoft.com X-KDE-PluginInfo-Name=plasma_kde_version_applet X-KDE-PluginInfo-Version=0.1 X-KDE-PluginInfo-Website=http://www.abclinuxu.cz X-KDE-PluginInfo-Category=Example X-KDE-PluginInfo-Depends= X-KDE-PluginInfo-License=GPL X-KDE-PluginInfo-EnabledByDefault=true
ServiceTypes
a Type
určují, o jaký typ plasmoidu se jedná. X-KDE-PluginInfo-Category
definuje skupinu, do které daný applet nejlépe zapadá. V našem případě jde o Example (příklad). Seznam všech kategorií naleznete v PluginInfo Guide. Zbylé položky jsou volitelné a jde jen o rozšiřující volby.
Když už máme vše připravené, můžeme plasmoid konečně zkompilovat. Zde se vyplatí použít CMake, protože konfigurace je jednoduchá a usnadní nám dost práce.
# Název projektu project(kdeVersionPlasmoid) # Závislosti find_package(KDE4 REQUIRED) include(KDE4Defaults) add_definitions (${QT_DEFINITIONS} ${KDE4_DEFINITIONS}) include_directories( ${CMAKE_SOURCE_DIR} ${CMAKE_BINARY_DIR} ${KDE4_INCLUDES} ) # Přidá zdrojové kódy set(kdeVersionPlasmoid_SRCS kde_version.cpp) # Zaregistruje plugin do KDE kde4_add_plugin(plasma_kde_version_applet ${kdeVersionPlasmoid_SRCS}) target_link_libraries(plasma_kde_version_applet ${KDE4_PLASMA_LIBS} ${KDE4_KDEUI_LIBS}) # Nainstaluje knihovnu install(TARGETS plasma_kde_version_applet DESTINATION ${PLUGIN_INSTALL_DIR}) # Nainstaluje .desktop soubor install(FILES plasma-kde-version-applet.desktop DESTINATION ${SERVICES_INSTALL_DIR})
Nyní příkazem cmake
vytvoříme Makefile a poté pomocí make
a make install
applet zkompilujeme a nainstalujeme do systému.
Pozn: CMake standardně nastavuje jako INSTALL_PREFIX
složku /usr/local. Některé distribuce jako například Arch Linux mají KDE nainstalované v /usr. Do příkazu CMake se pak musí přidat přepínač -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr
.
Plasmoid je nyní nainstalovaný v systému. Jenže aby se o něm KDE dozvědělo, potřebuje znovu načíst všechny soubory .desktop
, což znamená odhlásit a znovu se přihlásit do KDE. To pro testování není zrovna ideální, proto máme šikovný prográmek plasmoidviewer
. Jako parametr zadáme název našeho plasmoidu tak, jak jsme ho pojmenovali v X-KDE-PluginInfo-Name
v souboru .desktop
.
plasmoidviewer plasma_kde_version_applet
Pokud chcete, aby se náš nový plasmoid objevil ve správci appletů, musíte se buď znovu přihlásit, nebo spustit:
kbuildsycoca4 kquitapp plasma-desktop kstart plasma-desktop
To je dnes vše, příště se podíváme, jak vytvořit nějaký interaktivní plasmoid, a jak je to s plasmoidy v panelu.
Ná konec ještě přikládám archiv se zdrojovými kódy dnešního plasmoidu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
"Brno"
nebo "Brno at 12:00"
.
Teď na tom na tom nemám moc čas dělat, o svátcích přidám nové featurky :)
"from A to B"
(taková variace na krunner).http://vlak.cz
něco takového poskytuje.Nebo podrobnosti na chaps.cz http://chaps.cz/idos-moznost-vyuziti-odkazu.aspTo je jen předvyplnění formuláře na idos.cz (místo kterého používám vlak.cz), takže nic zajímavého.
Plasmoid je nyní nainstalovaný v systému. Jenže aby se o něm KDE dozvědělo, potřebuje znovu načíst všechny soubory .desktop, což znamená odhlásit a znovu se přihlásit do KDE. To pro testování není zrovna ideálníStačí jen restartovat plasmu
kbuildsycoca4 kquitapp plasma-desktop; sleep 3; plasma-desktopNa kompilaci a instalaci používám:
mkdir build cd build cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`kde4-config --prefix` .. make sudo make install
.plasmoid
, které není třeba kompilovat, prostě se do plasmy přidají příkazem plasmapkg
a lze je ihned používat? Příklad.
<div style="float: right"><input type="button" value="Rozbalit"></div>Proč se to zobrazuje i když dám "Zobrazit kód". V IE8 to funguje a ve WebKitu ne? Hmm.
Mozilla/5.0 (SymbianOS/9.2; U; Series60/3.1 NokiaN82/31.0.016; Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 ) AppleWebKit/413 (KHTML, like Gecko) Safari/413