Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
První obrazovka hned po updatu přinesla mírné rozčarování, protože nastavení plochy z verze 4.2 se neaplikovalo a zobrazilo se výchozí nastavení.
Jal jsem se tedy nastavit desktop zpět do podoby Gnome se dvěma panely, na kterou jsem zvyklý a která v minulé verzi fungovala obstojně. Při předchozích pokusech se mi osvědčilo označit si skupinu používaných widgetů jako oblíbené, protože to urychluje jejich přidávání. To naštěstí zůstalo a dialogu pro přidání widgetu přibyla užitečná maličkost - umístit widget dvojklikem na něj.
seznam oblíbených widgetů
Ovšem postupem času moje rozčarování nad Plasmou pouze rostlo, takže výsledkem mých pokusů o nastavení předchozího vzhledu je pouze 6 nahlášených chyb v KDE bugzille. Daleko více než samotné chyby potom zamrzí fakt, že jde vesměs o věci, které v předchozí verzi fungovaly (nebo byly méně rozbité, než teď).
pokus o návrat k předchozímu nastavení
Naopak potěšující je KRunner, který změnil způsob zobrazení možností, a je subjektivně rychlejší. Rovněž přibyla možnost nastavení spustit jako, která zatím chyběla.
a nový krunner
Správce oken pro KDE dostal opět nové efekty. Velice zajímavý je zobrazení překrytého okna, k němuž dojde při ponechání kurzoru myši na správci úloh.
Dále má přepracované okno nastavení, včetně velkého červeného tlačítka pro vypnutí kompozitního režimu. Potěšující je, že už mi kompozitní režim ve spojitosti s Intel kartou a programem Yakuake nezpůsobuje totální zásek počítače, který jsem nikdy nereportoval, protože jsem nenašel nikde žádnou zmínku v logu. Nová verze pracuje (nejen s Yakuake) lépe a subjektivně mi přišly efekty trošku více vyhlazené a vzhledově lepší než ve verzi předchozí.
nastavení kompozitního režimu pro KWin
Konfigurační centrum systemsettings, které doposud vypadalo ve stylu OsX (nebo Kubuntu) získalo zpět alternativní stromový pohled.
Už v předchozí verzi se centrum slušně zaplnilo, takže je možné zase nastavit prakticky cokoliv od fontů, přes správu napájení PowerDevil (přidáno v 4.2) až po nový PolicyKit modul...
... který není zcela stabilní
modul PolicyKit není zcela stabilní
To nás ale naštěstí hezky přivedlo k další novince, kterou je nová schopnost programu pro obsluhu pádu aplikace. Ten teď dokáže uživatele provést procesem nahlášení chyby a daleko důrazněji varuje před nepoužitelným backtrace (typicky uživatel, který nemá nainstalované debuginfo balíčky).
Po zodpovězení pár dotazů si program vyžádá login a heslo KDE bugzilly, všechny údaje odešle a vrátí číslo chyby.
Velkou změnou je daleko lepší integrace Webkitu do Konqueroru, který se na první pohled zdá schopen už KHTML obstojně nahradit. Jak jsem už nechtěně ukázal, zkoušel jsem především Acid3, se kterým si WebKit poradil o něco lépe, ale KHTML je velice silným soupeřem. Když už jsme u toho, umí i váš prohlížeč rozdělit pohled a mít v každém jiné renderovací jádro?
Snad jediná poznámka: schované hlavní menu není výchozí nastavení.
KMail už od verze 4.2 umí zprávy sdružovat, podporuje více pohledů a tak dále. Veškeré nastavení těchto vlastností se přesunulo do pětice (respektive čtveřice, druhé tlačítko je vyhledávání) malých tlačítek vpravo od vyhledávacího pole. KMail je navíc další program, který dostal podporu tabů.
KMail byl ve verzi 4.2 značně vylepšen
Tradiční desktopové menu dostalo podporu pro naposledy spouštěné aplikace.
tradiční menu
Widget Pohled na složku dostal funkci náhledu, který se zobrazí při najetí kurzorem na položku.
pohled na složku má funkci náhledu
Plasma si bohužel zachovala pověst nejrozbitější součásti KDE a zvláště zamrzí, že jsou v Betě rozbité věci, které předtím fungovaly správně. Nebýt ní, stačilo by napsat, že beta přináší spoustu užitečných novinek; takto mohu jenom dodat, že doufám, že vývojáři Plasmy do ostrého vydání všechno opraví.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Vyska menu v Konqueroru je zpusobena tou otacejici se ikonou - throbler se tomu myslim rika. V KDE4 to dali z neznameho duvodu do menubaru a zpusobuje to presne tohle. Pokud jsem pochopil, tak to ruzna temata resi nejakym specialnim hackem (Bespin se dokonce myslim umi nejakym zpusobem throbleru zbavit). Taky me to deptalo, tak jsem psal autorum Skulpture, ktery jsem pouzival driv, i QtCurve, ktere pouzivam ted. V obou tematech je tenhle problem momentalne nejak vyreseny, i kdyz mam pocit, ze ve Skulpture trochu lip.
Zkusil jsem Plastik + deKorator a asi nejbětší vliv mělo písmo Droid, pak už to vypadá dost dobře. Zvláště to písmo se opravdu povedlo.
Plastik je dobrý, až na ty scrollbary. Ty vypadají tak plasticky, že to už moc dobře nevypadá. Oproti QtCurve má ale zase podle mne hezčí taby.
s QTcurve se dá nainstalovat utilitka pro nastavení QT curve tématu, které se integruje do systemsettings....Dá se v tom nastavit jak má co vypadat, vadí plastické scrollbary? není problém z nich udělat "placky" :)
Mě se nějak nezamlouvá žádné téma pro KDE 4, používám qt-gtk téma, jakékoli gtk téma se mi nahodí na qt aplikace, vypadá to dobře....rychlost neřešim, mě jde všechno rychle, plynule a bez zpoždění...
To dělá to téma Oxygen.Oxygen byl strašný v černé, ale ta současná modrá je snad ještě horší. Na screenshotech je téma Aya, které používám já.
Ten náhľad vo Folderview je bomba. Presne to som potreboval, aby som sa mohol dostať do podadresárov bez toho, aby som otváral Dolphin.
Z hračiek sú zaujímavé nové typy wallpaperov, napr. Weather, ktorý sa mení podľa počasia, alebo Globe, ktorý používa Marble.
Rovněž přibyla možnost nastavení spustit jako, která zatím chyběla.
Tradiční desktopové menu dostalo podporu pro naposledy spouštěné aplikace.Dvakrát hurá. Tyhle dva nedostatky mi pily krev.
A navíc to vypadá, že se dá ovládat z klávesnice přes písmena... ale ne jako v KDE 3, ale jako ve Windows.
Nebo to umělo už dřív?
Konfigurační centrum systemsettings, které doposud vypadalo ve stylu OsX (nebo Kubuntu) získalo zpět alternativní stromový pohled.Třikrát hurá
KDE by něco potřebovalo jako sůl: konvertor nastavení. Zatím to vypadá tak, že změna z verze 4.n.? na 4.(n+1).? skončí odletem Plasmy a spol. Nerozumí si totiž s konfiguračními soubory z předchozí verze. Jediným řešením je zazálohovat celé nastavení a začít úplně od začátku. Ne že by to byl nepřekonatelný problém, ale moc pohodlné to není.
Tak v tom případě už to dali do pořádku. Nebo už je konfigurace mezi verzemi relativně stabilní. Přechod z 4.0 na 4.1 a z 4.1 na 4.2 byl pro mě opravdu hodně bouřlivý.
To, že zmizelo nastavení plasmy je způsobený tím, že se přejmenoval config z plasmarc na plasma-desktoprc (a ještě jeden v podobnym stylu).Díky za radu, zkusím to. Ale program, který neošetřuje takovou situaci, jako přesun konfiguráků je rozbitý, takže jsem to nahlásil.
Daleko více než samotné chyby potom zamrzí fakt, že jde vesměs o věci, které v předchozí verzi fungovaly (nebo byly méně rozbité, než teď).Však jde o betaverzi, tudíž o verzi s ne zcela odladěnými chybami.
Velkou změnou je daleko lepší integrace Webkitu do Konqueroru, který se na první pohled zdá schopen už KHTML obstojně nahradit.Na touhle větou jsem docela chvíli přemýšlel, jaký má mít význam... Nevypadlo autorovi za slovem zdá sloveso být? Věta
Velkou změnou je daleko lepší integrace Webkitu do Konqueroru, který se na první pohled zdá být schopen už KHTML obstojně nahradit.už dává lepší smysl.
Však jde o betaverzi, tudíž o verzi s ne zcela odladěnými chybami.Mě nevadí ani tak chyby, jako rozbíjení věcí, které fungovaly. Například škálování ikon na malém panelu je ve 4.2 v pořádku, zatímco 4.3 ne. To neomlouvá ani beta verze. A to vůbec nemluvím o tom, že některé evidentní chyby jsou dle vývojářů Plasmy vlastnosti :-| Ad chybějící být - máš pravdu, Robert to snad opraví.
Jakožto jazykovědec musím říci že použití slovesa "být" v tomto případě není nutné.
"To naštěstí zůstalo a dialogu pro přidání widgetu přibyla užitečná maličkost - umístit widget dvojklikem na něj."
Nemohl by prosím článek na téma "co je nového v KDE 4.3" napsat někdo, kdo se obtěžoval vyzkoušet KDE 4.2 (které je zde z neznámého důvodu také zmíněno)? To pak ty poznámky o stabilitě a (ne)dodělanosti oproti předchozí verzi nemají vůbec význam - tedy snad jen jako dobrá roznětka pro další zbytečný flame.
To ma moc nepotešilo, že ani v 4.3 nebude vedieť KMAIL "html reply".. Je to márne toto.
Nemohl by prosím článek na téma "co je nového v KDE 4.3" napsat někdo, kdo se obtěžoval vyzkoušet KDE 4.2Mám pocit, že když jsem poprvé zkoušel 4.2, tak to tam nebylo. Nicméně v 4.2.3 to pracuje, takže se omlouvám za zmatení.
Velkou změnou je daleko lepší integrace Webkitu do Konqueroru, který se na první pohled zdá schopen už KHTML obstojně nahradit.
Prepokladam, ze ten webkit je webkit-kpart. Tohle mam uz v KDE4.2.X, ale neprisel jsem na to, jak Konqueror nastavit, aby to pouzival jako vychozi. Muzu si to prepnout v danem tabu, ale kdyz otevru novy tab, tak je to zase khtml. A kdyz z webkit tabu otevru novy tab, tak je tam taky khtml a v tomhle pripade bych asi ocekaval, ze se zachova renderovaci jadro.
Da s nejak nastavovat defaultni renderovaci jadro v 4.3?
Funguje uz java v Konqueroru v KDE 4.3? V bugzille je na to spousta reportu a porad to vypada, ze to nikoho nezajima
omylem jsem včera upgradoval na pracovním laptopu a ačkoliv jsem se děsil výsledku, tak jsem spokojený - žádný problém se neobjevil a naopak mě potěšily některé drobnosti
Tedy nevím, jestli jsem ten odstavec pochopil, ale přidávat widgety dvojklikem šlo vždycky.
Pro Mandrivu je neoficiální repozotář s KDE 4.3, viz cz forum Mandrivy
Mandrivu jsem zkoušel v době Mandraku a pak až před rokem, kdy mi ani nenabootovala... ^_^
Cooker je rozpálený kotel, kde se točí dva giga denně na downloadu2GB denně? Co máš všechno nainstalované? Já na svých mizerných 1500 balíčků dám za týden pár set mega a to je z toho velká část je aktualizace KDE.
Třeba kwin má určitě hezé memory leaky se zaplým composite - párkrát změním velikost nějakého okna a to se pak při dalších změnách velikosti seká jak blázen.Jak kde. Já se s tím ještě nesetkal... (Debian Sid)
hm, mám pocit, že mám nainstalované zcela jiné KDE 4.3 Beta1 než autor ... no nicV jakém slova smyslu?
To nie je pocit, to je realita. Vývojári špeciálne pre teba pripravujú verziu s väčším množstvom chýb, ktorá ide 100 krát pomalšie, než ostatným, aby ťa naštvali.
Neviete či sa dá v kickoff menu prepnúť zoznam aplikácii podľa mena alebo ich opisu?
Teraz vidím namiesto Firefoxu "web browser". Ak človek hľadá nejaký soft je to absolútne nepoužiteľné a nenapadá ma načo iné by som to ešte mohol použiť.
V "application launcher settings" sa to zmeniť nedá, aspoň v Archu.
Neviete či sa dá v kickoff menu prepnúť zoznam aplikácii podľa mena alebo ich opisu?
Dá, ale teď nevím jak.
No podľa článku to vyzerá, že vo verzii 4.3 sa vracajú niektoré osvedčené veci z KDE 3.5.x . Takýmto tempom sa možno pri 4.4 bude dať upgradovať - ešte dobre, že zatiaľ ma do toho Debian netlačí
Rozhodl jsem se zatnout zuby a týden nebo dva zkusit pracovat jen v KDE4. Už mám za sebou tři dny a zatím odolávám nutkání to vzdát. Prozatímní poznatky (řazení je náhodné podle toho, jak jsem si vzpomínal):
Ty problémy konsole jsou jasný switchstopper, stejně jako chybějící kate. Editovat fotky na modrém pozadí nemůžu a šedé mít na všech plochách nechci. Zbytek by se dal v případě nutnosti překousnout. Asi ještě zkusím nějakou novější verzi, jestli tam něco z toho není už vyřešeno.
Session -> jde nastavit, co se má provést při vypnutí, jedna z voleb je uložit session.
To právě nechci. V KDE3 jsem měl možnost nechat si při spuštění otevřít uloženou session a když jsem ji zvolil, v menu se objevila položka "uložit session". Takže jsem si pootvíral a rozmístil okna tak, jak jsem to chtěl po přihášení mít, použil jsem funkci "uložit session" a zadefinoval si, co a kde má být otevřené po spuštění bez ohledu na to, co jsem měl otevřené při posledním ukončení.
Slučování oken -> pravým na část panelu "Správce úloh" (taskbar) a seskupování.
Nic takového tam bohužel nemám - ani v kontextovém menu ani v dialogu "nastavit správce úloh". Nejspíš to bude až v novějších verzích.
Zato se mi ještě nestalo, že by zůstal zalezlý a odmítal vylézt, jak to občas dělá v KDE3; ale možná to jen nezkouším dost dlouho.
Podle zákona schválnosti mi samozřejmě dnes večer panel začal zlobit a občas se přestane vysouvat. Na rozdíl od KDE3 se ale v takovém případě za chvíli zase objeví, jen je potřeba párkrát přepnout plochu. :-(
Jaká verze KDE? To vypadá na dost starou
Zkusil jsem upgradovat na 4.2.85 z Factory (což bude nejspíš označení nějaké pre-release 4.3) a řada problémů se tím opravdu vyřešila, k mé radosti hlavně všechno, co se týkalo konsole. Zůstávají velikosti fontů, pozadí plochy (gradient a jedna plocha jinak) a chybějící kate a konversation (zatím používám verze z KDE3). Taky mám nějaké problémy se zvukem (KDE4 je "němé", přestože třeba MPlayer nebo Twinkle bez problémů hrají - ještě budu muset přijít na to, kde se zvuk vlastně nastavuje).
-- Zůstávají ... pozadí plochy (gradient a jedna plocha jinak)
Oddělené tapety pro plochy nejdou z dobrých důvodů - a sice díky funkci aktivit - můžeš nastavit různé tapety pro různé aktivity. Kdyby to samé šlo i pro virtuální plochy - byl by v tom pěkný bordel. Od verze 4.3 však půjde zvolit, aby se aktivity daly svázat s virtuálními plochami - pak budeš mít různé tapety i pro plochy. Doporučuji však aktivity vyzkoušet - je to docela návyková záležitost. Trochu problém je z přepínáním aktivit - dá se však vyřešit pomocí plasmoidu a skrývajícího se panelu - viz příloha.
Pokud by šlo explicitně vyžádat, že teď chci na jedné z ploch mít šedé pozadí, aniž by tam bylo pořád, bylo by to OK. Jestli to má fungovat tak, že si jednoduchým způsobem dočasně přepnu pozadí na všech plochách a pak ho zase přepnu zpátky, tak i to bych bych ochoten se skřípěním zubů akceptovat (ale bylo by to pro mne výrazné zhoršení oproti KDE3). O co mi jde: pracuji-li s GIMPem, potřebuji mít neutrální šedé pozadí. Ale nechci ho mít všude, chci ho jen na té jedné ploše, kde mám GIMP.
nejdou z dobrých důvodů - a sice díky funkci aktivit
To je přesně kámen úrazu. Tomu, kdo to tak vymyslel, to připadalo jako dobré důvody. Ale bohužel kvůli tomu zničil funkci, kterou jsem využíval (a věřím, že jsem nebyl sám) a která mi vyhovovala. Takže pro mne to nejsou dobré důvody a rozhodně bych nepoužil slovo díky.
To chápu - ovšem aktivity jsou v principu dost podobné plochám - a navíc kromě tapet je na nich možné mít i různé plasmoidy - je to jen o zvyku. Problém je však vyřešen ve 4.3 (funguje to již v recenzované beta1). Stačí svázat funkci aktivit s plochami - pak změnou tapety u aktivity změníš i tapetu u plochy, která je s aktivitou svázána.