Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nejen Plasmou a efektním otáčením widgetů na ploše a průhlednými či třesoucími okny živ je člověk. KDE je i vývojová platforma pro tvorbu programů a ty k hodnocení celého prostředí rozhodně patří.
MV: Konqueroru zůstalo praktické výchozí nastavení, které jsem chválil i v recenzi KDE 4.0. Současná verze se pyšní ještě WebKit KPartem, ale ta integrace je ve velice brzké fázi a je naprosto nepoužitelná pro prohlížení webu. Subjektivní pocit z nového Konqueroru je ten, že je jeho GUI svižnější, než bývalo, ale při rolování stránek se občas trhá víc než předchozí verze. Nicméně, jsem ochoten veškeré tyto nešvary svést na Flash plugin. Acid3 získal 72/100 (verze 4.1.1 76/100) a v režimu Webkit 7/100 (přičemž ve verzi 4.1.1 to zůstalo stejné). Konqueror rovněž získal schopnost nabízet znovunačtení předchozí relace, pokud došlo k nekorektnímu ukončení.
Uložení relace při nekorektním ukončení
MV: Tak trochu danajský dar - současná verze je pomalejší než staré Ovládací centrum. Rozuměj tak, že první start je bleskurychlý, ale při vybrání libovolné položky se zobrazí zaneprázdněný kurzor. Navíc se neumí přepnout do administrátorského režimu, takže pro nastavení KDM musíte napsat kdesu systemsettings
a spustit vše pod rootem. Přehlednost nedokážu hodnotit, protože mi přijde, že je to úplně stejně (ne)přehledné jako staré ovládací centrum. Například já neustále hledám nastavení rozložení klávesnice v menu Periférie/Klávesnice.
MV: Gwenview velice povedená konverze - program získal na svižnosti, jeho režim prohlížení adresářů s náhledy obrázků je excelentní a jedinou chybičkou je, že načítá náhledy pouze obrázků, které jsou aktuálně zobrazeny, ale už ne ty, které nejsou.
MŽ: Gwenview doznalo oproti staré verzi několik vylepšení. Po grafické stránce se se svým starším bratříčkem absolutně nedá srovnávat. Také přehlednost je mnohem lepší. Z každého obrázku zjistí EXIF a zobrazí přesně to, co chcete. I jednoduché operace (otočení, zrcadlení nebo ořez) s obrázky jsou přehledně v pravém panelu. Pod fotkou lze zapnout panel miniatur, takže prohlížení fotek z dovolené může začít – pokud se nerozhodneme pro slide-show. V nabídkovém menu je položka Moduly, ale ta je prázdná. Stará verze používá Kipi moduly, jenže ty jsou zatím k dispozici jen pro KDE 3.5. a tak je nelze použít. Pro rychlé prohlížení obrázku je však perfektní.
MŽ: Největších změn jsem si všiml u správce souborů Dolphin. Jeho první verze mě moc neoslovila (upřímně za vrchol považuji Midnight Commander), ale současná již poskytuje více možností nastavení – hlavně zobrazení. Náhledy obrázků obsahují stínovaný rámeček, i k náhledu si můžeme nechat zobrazit dodatečné informace jako například velikost, datum, vlastníka, ... Další novinka je označování více souborů jen za pomoci myši. Tím nemyslím klasické označení se stisknutým levým tlačítkem. Po najetí na náhled obrázku se totiž v pravém rohu objeví zelené plus (vybrat položku) – a po kliknutí na něj se obrázek/soubor označí. Samozřejmě toho samého efektu dosáhneme pomocí Ctrl+kliknutí.
MV: S Doplhinem jsem pracoval jen velice zběžně, protože jej většinou k ničemu nepotřebuji. Možnost označovat soubory pomocí zmíněného pluska je společná vícero programům a je velice příjemná. Dolphin jako jeden z mála programů používá Nepomuk pro ukládání meta-informací o souborech, takže pokud jej, jako já, vypnete, k žádným se nedostanete. Jako velkou zajímavost bych vypíchl skutečnost, že ač Dolphin (i souborové dialogy) používají tlačítka k zobrazení cesty (stejně jako Gnome, OS X nebo Vista), tak v KDE4 je možné se přepnout do tradičního režimu inputboxu. Bohužel Doplhin si (na rozdíl od KDialogu) svoje nastavení nepamatuje.
Doplhin umí pracovat s Nepomukem
MŽ: Dalších změn doznalo často používané Kopete. Je to ale aplikace, která mi nejvíc padá. V seznamu kontaktů mám ale stovky pracovních kontaktů, a právě to podle mne padání způsobuje – vždy při přechodu do online pro identitu Work. Stačí ale vypnout animace kontaktů a je po pádech. Občas také spadne při zjišťování informací o kontaktu – při zobrazení pop-up okna. Zlepšila se práce s identitami – ke každé identitě si snadno přiřadíte požadovaný účet. Trochu mě zklamalo, že mezi moduly není můj často využívaný GnuPG šifrování. Jako novinka je šifrování OTR, záleží na podpoře protějšku. S GnuPG jsem měl dobré zkušenosti i s Mirandou. Historii jsem naimportoval bez problémů.
Kopete má svoje chybičky
MV: Zdá se, že schopnost Okularu číst ODF soubory podstatně vzrostla (v seznamu změn je mimo jiné i podpora pro šifrované dokumenty a zlepšená podpora seznamů a tabulek) a ačkoli není bez chyby, pro jednoduché dokumenty už není nezbytně nutné spouštět OpenOffice.org. Velice šikovná je rovněž jeho integrace s Konquerorem.
MV: Konsole i Yakuake jsou založeny na stejné komponentě - to se projevilo v docela těžko ovladatelném nastavením režimů. Nastavení nového výchozího režimu je docela komplikovaný postup. Nejprve bylo nutné je v položce Spravovat profily nějak pojmenovat a povolit zobrazení v hlavní nabídce. Ze stejného dialogu potom profil editovat a nastavit jej jako výchozí. Pouhá změna výchozího profilu nebyla uložena, takže při příštím startu startovala Konsole z výchozího nastavení.
MV: Velkým problémem vydání 4.0 byla skutečnost, že celý balík KDE PIM nebyl ještě portován. 4.1 tudíž dostala do vínku i nativní KMail. Tato verze se od předchozí nikterak neliší - přechod na Akonadi je plánován až na 4.2. Pokud jste byli spokojeni s KMailem v KDE3, verze KDE4 je prakticky totéž - funkčnost i stabilita je podobná. Rozuměj: padá mi při práci s IMAPem stejně často jako jeho předchůdce z KDE3. Doufejme, že port na Akonadi tuto situaci zlepší. Několik pádů na KMailu jsem v Bugzille KDE nahlásil už 18. srpna, ale zatím na ně nebylo nijak reagováno (až na jeden označený jako duplicitní), takže jsem od dalšího plnění Bugzilly ustoupil.
MŽ: Trochu víc problémů mám s Kontactem. Upřímně - zatím je to největší brzda instalace KDE 4.1 na pracovním notebooku. Mám rád aplikace přizpůsobené tak, jak potřebuji. Všechny součásti Kontactu mají jednu vadu na kráse - úprava pozice nástrojových lišt je po restartu aplikace zapomenuta. To samé se týká Akregatoru - když odstraníte jakékoliv sloupce, máte je hned zpět. Věřím ale, že to bude ve finální podobě opraveno.
MŽ: Naopak se mi v Korganizeru líbila volba "Podkategorie", což považuji za dobrý nápad - například mít v kategorii Work servery, maily, zálohy a to samé pro kategorii Soukromé.
Předposlední díl velké recenze KDE 4.1 je za námi. Zbývá nám napůl práce a napůl zábava. To znamená balík KOffice2 a podpora multimédií (plus nezbytné závěrečné shrnutí).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Konqueror rovněž získal schopnost nabízet znovunačtení předchozí relace, pokud došlo k nekorektnímu ukončení.Konqueror 3.5 má Nástroje -> Pády, což si myslím je to samé jako obnovení relace, akorát se to automaticky nenabídne. Nebo se v obnovené relaci pamatují i vyplněné formuláře? U trojky to nemám ověřené, ale řekl bych, že to jen otevře stejné adresy, jako před pádem.
Také vám trvá "věčnost", než se aplikují "Všechny filtry" na nějakou složku? Thunderbird to zvládá okamžitě. Mám 3 filtry a aplikování na 650 zpráv trvá asi 15 vteřin, to není úplně dobře.Hmm myslim ze to melo v clanku byt (dodaval jsem to Michalovi v posledni korekci) ale pomale nebo az nefunkcni filtrovani ma za pricinu bogofiltr - ve spojeni s IMAPem. Kdyz jsem ho zrusil filtrace je bleskova. Ovsem 600 mailu - nevim nevim. Co za filtr vlastne pouziva TB? Mas na mysli antispamove nebo klasicke trideni? Jde o filtraci na IMAPu nebo po stazeni z POP?
Je třeba nainstalovat "ze souboru" widget ze SuperKaramby - k nalezení to bude na kde-look.org či na kde-apps jako SuperKaramba.Ano je to Superkaramba