Mozilla.cz informuje, že další vydání SeaMonkey se zdrží. Infrastruktura projektu SeaMonkey prochází mnoha změnami. Důvodem je požadavek na nezávislost na infrastruktuře Firefoxu do konce roku, protože jeho vývoj nebude SeaMonkey následovat ve stejném tempu a rozdíly jsou moc veliké. Bohužel se při těchto přesunech nepodařilo udržet vše ve funkčním stavu a tak není možné sestavovat a vydávat nové verze SeaMonkey.
V Drupalu byla nalezena vysoce kritická zranitelnost PSA-2019-02-19. Podrobnosti a opravy 8.5.x a 8.6.x budou zveřejněny dnes mezi 19:00 a 23:00.
Mozilla.cz informuje o stavu češtiny v projektu Common Voice. Projekt Common Voice sbírá hlasová data, na základě kterých bude možné trénovat modely a software pro rozpoznávání řeči. Aktuálně je nutné rozšířit počet vět v datové sadě a alespoň 5 tisíc vět musí být ručně ověřených několika lidmi.
Byla vydána nová vývojová verze datového formátu a souvisejících nástrojů Relational pipes. Hlavní novinkou verze v0.10 je nástroj relpipe-tr-guile
, který díky GNU Guile umožňuje filtrovat a transformovat relační data pomocí výrazů jazyka Scheme.
CSIRT.CZ upozorňuje na kritickou zranitelnost ve WordPressu umožňující vzdálené spuštění libovolného kódu. Prakticky se jedná o kombinací dvou různých zranitelností (Directory Traversal a Local File Inclusion), pro jejichž úspěšné zneužití musí útočník získat v rámci instance WordPressu alespoň oprávnění autora.
Po dvou a půl letech od vydání verze 5.0.0 byla oficiálně vydána nová major verze 6.0.0 správce digitálních fotografií a nově i videí digiKam (digiKam Software Collection). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Ke stažení je také balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Do 2. dubna se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 20. května do 20. srpna 2019, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.
Byly zveřejněny informace o o bezpečnostní chybě CVE-2019-6454 ve správci systému a služeb systemd (PID 1). Běžný uživatel jej může shodit připravenou D-Bus zprávou. V upstreamu je chyba již opravena [reddit].
Byla vydána nová verze 2019.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v changelogu. Vývojáři zdůrazňují Linux 4.19.13 a díky němu opětovnou podporu Banana Pi a Banana Pro, aktualizaci nástrojů jako theHarvester nebo DBeaver a Metasploit Framework ve verzi 5.0. Aktualizovat Kali Linux lze pomocí příkazů "apt update && apt -y full-upgrade".
Craig Loewen se v příspěvku na blogu Microsoftu věnuje novinkách ve WSL (Windows Subsystem pro Linux), které přinese Windows 10 1903. Jedná se především o možnost přístupu z Windows (Průzkumník souborů, explorer.exe) k souborům v nainstalovaných linuxových distribucích. Použit je protokol 9P.
Midnight Commander je klonem populárního souborového manažera Norton Commander (NC), běžícím jak na unix-like systémech, tak v MS Windows. Navzdory svému textovému rozhraní je to podle mnoha lidí nejlepší "file manager" dvoupanelového typu --- to zřejmě i z toho důvodu, že není problém ho používat vzdáleně přes SSH. MC stejně jako NC obsahuje vestavěný prohlížeč a editor souborů (i binárních) s podporou zvýraznění syntaxe. Díky využívání Virtual Filesystem (VFS) není problémem s MC přistupovat na FTP, SSH nebo pohybovat se v komprimovaných archivech jako ve skutečných adresářích a souborech.
I přes značné stáří programu, který pochází z první poloviny devadesátých let, má použitý VFS unikátní vlastnosti, které dodnes žádný jiný svobodný systém nebo aplikace (KIO, Gnome VFS, Krusader) nepřinesl, například podporu vícenásobně vnořených archivů, zřetězení filtrů.
Vývoj již několik let spíše stagnuje, omezuje se pouze na opravy. Důvodů je mnoho: stáří kódu, opakující se problémy s Unicode, rostoucí popularita a schopnosti čistě GUI manažerů, dosažená funkční naplněnost atd.
Původním autorem je Miguel de Icaza.
Prostředí: | Konzole, Grafické rozhraní |
Licence: | GPL |
Domovská stránka: | http://www.midnight-commander.org/ (6259×) |
Adresa ke stažení: | http://www.ibiblio.org/pub/Linux/utils/file.. |
Je alternativou k: | Norton Commander, Total Commander, Altap Salamander |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: mgi, 11.8.2006 13:18 | Poslední úprava: Salutis, 27.2.2011 15:03 | Další přispěvatelé: Fluttershy, yay!, Tomas Jancik | Historie změn | Zobrazeno: 26977×
Tiskni
Sdílej: