Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tak jsem dnes úspěšně obháji můj ročníkový projekt s názvem: Webový redakční systém.
V uplynulém školním roce jsem na něm intenzivně pracoval. Sice neobsahuje Megabyty různých modulů s e-shopy a diskuzními fóry, ale základ umí: zobrazovat články s komentáři a umožňuje je psát. Vlastně jsem si skoro celou dobu hrál s jádrem a tak toho moc neumí, takže bez úprav bych ten systém na nějakém větším projektu nenasadil.
Prosím nesnažte se v tom hledat chyby a nehackujte mě, ničeho tím nedosáhnete.
Zatím jsem tomu nedělal ani webovou prezentaci, takže pokud máte zájem si ho stáhnout, mám ho vystaven zde: BluRS-0.5.1.tar.bz2 a dokumentaci jsem umístil na: BluRS.pdf, ta je tvořena v LaTeXu, musím říct, že jsem s školními zásadami pro tvorbu dokumentace tvrdě bojoval, ale nakonec si nikdo nestěžoval. Ten systém jsem nasadil na webu UnderClocking.info
Včera večer jsem tomu skoro poprvé v životě tvořil prezentaci. Samozřejmě se mi nepodařilo v žádném emulátoru nainstalovat 30 denní MS Office XP, které mi kdysi přišli s chipem, tak jsem udělal hafo screenshotů, naházel jsem to na starém kompu do powerpointu. Potichu jsem si řekl co k tomu budu říkat, dostal jsem se na 16minut, takže jsem se do 15 minut skoro trefil.
Dnes ráno jsem se oblékl do obleku, autobusem dojel ke škole, přičemž jsem si od kamarádek vyslechl jak dobře v tom vypadám (že bych začal chodit v obleku? ). A ve škole v 9:30 jsem se pustil do prezentace.
Přišel jsem úplně klidný ke katedře, přihlásil jsem se na novell, otevřel prezentaci a najednou jsem se začal klepat. Na mém hlasu i na mých pohybech s laserovým ukazovátkem to jistě bylo vidět. Odvykládal jsem zkrácenou verzi těch 15 minut. Samozřejmě jsem chtěl mluvit víc technicky, jako když píšu článek, ale v té chvíli se mi tohle vykouřilo z hlavy. Zachránila to spousta screenshotů všeho možného, k čemu jsem stále měl co říct. Posledních pár minut se mě ptali na pár věcí hlavně kolem SEO, ještě jsem si pustil portable firefox a v něm jsem jim ukázal jak to vypadá naživo a jak se pracuje s RSS čtečkou.
Kouknul jsem se na další projekty. Já jsem obhajoval projekt ze sítí a ve stejné místnosti obhajovali i softwaráři. U sítí kamarádi obhajovali různé teoretické návrhy sítí například v bance, nebo wifi síť v malé obci. Wifi síť vyšla na 35 000 Kč bez ceny práce a síť v bance na 750 000. Další kamarád na několika routerech a switchích svou síť sestavil a nastavil routery. Předvedl nám ukázkový ping.
Softwaráři měli také zajímavé projekty, například editor titulků. Tento editor dělal Martin Skoupý, má ho vystavený na svém webu jako SubEdit. Vlastně jsem mu poradil já, aby si takový projekt zvolil (kdyby mi neschválili moje zadání, asi bych ten editor dělal já).
Asi nejpropracovanější projekt má můj spolužák Ivo Veselý. Bohužel podle mých informací ho nemá vystavený na internetu, ale s tím třeba ještě něco udělám. Jde o šifrování souborů a kompresi. Během jeho 15 minut ani pořádně nestihnul vysvětlit jak to funguje, ale samotný program byl pěkně integrovaný do systému windows a celkově vypadal velice profesionálně. Nebyl to program pro nějakou vládní agenturu, ale doma bych takovému programu docela věřil.
Dále tam byly další méně zajímavé projekty jako logická hra, malování a souborový manažer.
Zkončili jsme asi v 11:15, pak jsem se kouknul na poslední obhajobu hardwarářů. Byl tam zrovna Petr Šotola, se kterým sedím v lavici. Předvedl displej (podobný, jako se používá v kostelech na zobrazení čísla stránek). Z nějakých suprasvítivých diod měl složené 3 čísla. Ovládal to dálkovým ovládáním s moduly aurel, pracující tuším na 433MHz. Samotné diody nebylo vidět, měl před nimi nějakou folii, takže byly vidět jen jasné červené body, tedy babičkám v kostele to nevypálí oči.
Hardwaráři vyhodnocovali každé 4 obhajoby, takže Petr dostal 1. Já si musel počkat skoro 2 hodiny do vyhlášení výsledků. V 13:00 přišla komise s výsledky. Já dostal 1. Vlastně většina síťařů dostala 1, jinak tam byla tuším jedna dvojka a jedna trojka. Softwaráři dostali horší známky, byla tam i známka 4, ale kdo se na projekt nevykašlal, ten dostal slušnou známku. Vlastně u SW + NET jenom jeden člověk neudělal projekt a nepůjde k maturite a to jen protože se už celkově na školu vykašlal. U harwarářů vím o dvou lidech, kteří dostali 5. Jinak tam byly dvě trojky. Jedna byla za momentálně nefunkční projekt (dřív ho učitel viděl funkční).
Celkově se letošní obhajoby na SPŠT Třebíč u třídy EPB4 docela povedly, většina projektů byla opravdu zajímavá. UPDATE: Nová verze redakčního systému BluRS.
Tiskni
Sdílej:
Fatal error: Call to undefined function bsql_short_request() in /DISK2/WWW/underclocking.info/www/rs/bloky/komentare.php on line 67V podstate stejnou vec chci udelat na svych strankach, takze mozna pouziji/upravim Tvuj projekt.