F-Droid bannerem na svých stránkách a také v aplikacích F-Droid a F-Droid Basic upozorňuje na iniciativu Keep Android Open. Od září 2026 bude Android vyžadovat, aby všechny aplikace byly registrovány ověřenými vývojáři, aby mohly být nainstalovány na certifikovaných zařízeních Android. To ohrožuje alternativní obchody s aplikacemi jako F-Droid a možnost instalace aplikací mimo oficiální obchod (sideloading).
Svobodná historická realtimová strategie 0 A.D. (Wikipedie) byla vydána ve verzi 28 (0.28.0). Její kódový název je Boiorix. Představení novinek v poznámkách k vydání. Ke stažení také na Flathubu a Snapcraftu.
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní byl vydán ve verzi 1.6.0 (Bluesky). Přehled novinek na GitLabu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.2 a 20.04 OTA-12.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.0 otevřeného operačního systému pro chytré hodinky AsteroidOS (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
WoWee je open-source klient pro MMORPG hru World of Warcraft, kompatibilní se základní verzí a rozšířeními The Burning Crusade a Wrath of the Lich King. Klient je napsaný v C++ a využívá vlastní OpenGL renderer, pro provoz vyžaduje modely, grafiku, hudbu, zvuky a další assety z originální kopie hry od Blizzardu. Zdrojový kód je na GitHubu, dostupný pod licencí MIT.
Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce
… více »Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »
.
getdelta funguje i na RPMka...
Prvně musím říct, že mám docela rád nové verze programů. ... Pak přišlo Gentoo a najednou jsem neměl potřebu si něco ručně kompilovat.mno, uvádí-li se jako výhoda Gentoo aktuálnost, pak mě napadá otázka, proč je stále ještě default jádro z řady 2.4? btw, kamarád mi tuhle říkal, že právě dokompiloval xorg 6.8.2, které se v portage objevilo tuším o weekendu? ... hm, ve svojem Mdk to mám už asi dva týdny ... ale nemá smysl dohadovat se, jestli se určitá verze něčeho dostane do nějaké distribuce o týden dříve nebo o měsíc později; chci říct, že hodnotit celou distribuci rámcově na základě něčího osobního vkusu není zrovna košer p.s. ach jo, ještě před pár dny by mě nenapadlo, že budu odporovat gentooistům, ačkoliv sám Gentoo - rád - používám ...
ano nove verze se neobjevujou ve stabilni vetvi nejak extremne rychle.tady bych udělal tečku
díky vývojovému modelu Gentoo v něm lze najít spoustu balíků ve verzích novějších, než v distribucích, jejichž poslední release je v danou chvíli již nějakou delší dobu "venku", na druhou stranu ale lze najít netriviální množství balíků starších než v distribuci, se kterou se právě srovnává
co se týče stabilní větve, neřekl bych, že v delším časovém horizontu a při hodnocení všech balíků a nejen několika nejviditelnějších jako KDE, by se dal pozorovat nějaký nezanedbatelný náskok Gentoo oproti distribuci, se kterou mám osobní srovnání, tedy Mandrake
a má-li někdo tak "rád nové verze programů", že se nespokojí se stabilní větví, pak "vlnkové" verze v Gentoo oproti Mandrake Cookeru imho také nijak nevedou ...
Vlastně je to to samé jako třeba v debianu, akorát místo apt-cache search subor jsem použil emerge -s ati-drivers a místo apt-get install ati-drivers je emerge ati-driversTu je mala chybka: 1. apt-cache search ati-drivers -> toto hlada v balickoch subor a vypise nazov balickov 2. dpkg -l subor -> toto sa skor rovna emerge -s Len tolko na opravu. Prave ma nenapada aky je ekvivalent apt-cache search v gentoo? Teda hladanie subora napr. apt-cache search play vypise aj balik sox v gentoo to ako najdem?
Tiskni
Sdílej: