Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Často nechávám počítač běžet přes noc (3 m od mé hlavy). Sice jsem zapracoval na odhlučnění celého počítače (hlavně samo regulovany chladič arctic cooling udělal své), ale i tak je v noci slyšet a každé snížení hlučnosti vítám. S posledním linuxovým jádrem jsem se posunul trochu dál k bezhlučnému PC.
Při přechodu na nové jádro 2.6.10-nitro4 jsem si všimnul podpory změny frekvence procesoru na deskách s chipsetem nforce2. Mám desku Asus A7N8X-X s tímto chipsetem, tak jsem si to aktivoval. Trochu jsem si s tím hrál.
Mám procesor Athlon XP (Thoroughbred). Standardně taktovaný 133x11, v současnosti ho však mám nataktovaný na 166x9,5, aby se paměti neflákaly. Mohu ho regulovat od 1053 MHz do 1503 MHz. Nastavit to jde přes soubory v adresáři /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/.
Ovšem ruční nastavování by nikoho nebavilo, tak jsem se koukal po fórech, emergoval spoustu softu až jsem našel prográmek cpudyn K instalaci mi stačilo:
emerge cpudyn rc-update add cpudyn defaulta je to, funguje to, reguluje to. V /etc/conf.d/cpudyn to má moc pěkný konfigurák, do kterého jsem ani nezasahoval.
Udělal jsem si malinkatý script, který mi zaznamenával aktuální frekvenci a docela pěkně to měnilo frekvenci, mimo maximální a minimální frekvence jsem tam nic neviděl, ale to člověku stačí. Na serfování po netu 1GHz mašina stačí, když dám emerge openoffice, tak se zase hodí těch 500MHz navíc (i tak je to zábava asi na 10 hodin).
Tiskni
Sdílej:
zkus spis powernowd, nebo governor ondemand v novejsich jadrech ...maji stejnou funkci ...pokud se procesor nevyuziva ...zpomaluji ...pokud je potreba, daji plnou rychlostPřesně tohle dělá cpudyn. Právě dnes jsem to nastavoval na notebooku. Podpora cpufreq v jádře ani není potřeba, pokud ACPI podporuje cpu throttling. Funguje to velmi dobře.