Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Často nechávám počítač běžet přes noc (3 m od mé hlavy). Sice jsem zapracoval na odhlučnění celého počítače (hlavně samo regulovany chladič arctic cooling udělal své), ale i tak je v noci slyšet a každé snížení hlučnosti vítám. S posledním linuxovým jádrem jsem se posunul trochu dál k bezhlučnému PC.
Při přechodu na nové jádro 2.6.10-nitro4 jsem si všimnul podpory změny frekvence procesoru na deskách s chipsetem nforce2. Mám desku Asus A7N8X-X s tímto chipsetem, tak jsem si to aktivoval. Trochu jsem si s tím hrál.
Mám procesor Athlon XP (Thoroughbred). Standardně taktovaný 133x11, v současnosti ho však mám nataktovaný na 166x9,5, aby se paměti neflákaly. Mohu ho regulovat od 1053 MHz do 1503 MHz. Nastavit to jde přes soubory v adresáři /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/.
Ovšem ruční nastavování by nikoho nebavilo, tak jsem se koukal po fórech, emergoval spoustu softu až jsem našel prográmek cpudyn K instalaci mi stačilo:
emerge cpudyn rc-update add cpudyn defaulta je to, funguje to, reguluje to. V /etc/conf.d/cpudyn to má moc pěkný konfigurák, do kterého jsem ani nezasahoval.
Udělal jsem si malinkatý script, který mi zaznamenával aktuální frekvenci a docela pěkně to měnilo frekvenci, mimo maximální a minimální frekvence jsem tam nic neviděl, ale to člověku stačí. Na serfování po netu 1GHz mašina stačí, když dám emerge openoffice, tak se zase hodí těch 500MHz navíc (i tak je to zábava asi na 10 hodin).
Tiskni
Sdílej:
zkus spis powernowd, nebo governor ondemand v novejsich jadrech ...maji stejnou funkci ...pokud se procesor nevyuziva ...zpomaluji ...pokud je potreba, daji plnou rychlostPřesně tohle dělá cpudyn. Právě dnes jsem to nastavoval na notebooku. Podpora cpufreq v jádře ani není potřeba, pokud ACPI podporuje cpu throttling. Funguje to velmi dobře.