Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Často nechávám počítač běžet přes noc (3 m od mé hlavy). Sice jsem zapracoval na odhlučnění celého počítače (hlavně samo regulovany chladič arctic cooling udělal své), ale i tak je v noci slyšet a každé snížení hlučnosti vítám. S posledním linuxovým jádrem jsem se posunul trochu dál k bezhlučnému PC.
Při přechodu na nové jádro 2.6.10-nitro4 jsem si všimnul podpory změny frekvence procesoru na deskách s chipsetem nforce2. Mám desku Asus A7N8X-X s tímto chipsetem, tak jsem si to aktivoval. Trochu jsem si s tím hrál.
Mám procesor Athlon XP (Thoroughbred). Standardně taktovaný 133x11, v současnosti ho však mám nataktovaný na 166x9,5, aby se paměti neflákaly. Mohu ho regulovat od 1053 MHz do 1503 MHz. Nastavit to jde přes soubory v adresáři /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/.
Ovšem ruční nastavování by nikoho nebavilo, tak jsem se koukal po fórech, emergoval spoustu softu až jsem našel prográmek cpudyn K instalaci mi stačilo:
emerge cpudyn rc-update add cpudyn defaulta je to, funguje to, reguluje to. V /etc/conf.d/cpudyn to má moc pěkný konfigurák, do kterého jsem ani nezasahoval.
Udělal jsem si malinkatý script, který mi zaznamenával aktuální frekvenci a docela pěkně to měnilo frekvenci, mimo maximální a minimální frekvence jsem tam nic neviděl, ale to člověku stačí. Na serfování po netu 1GHz mašina stačí, když dám emerge openoffice, tak se zase hodí těch 500MHz navíc (i tak je to zábava asi na 10 hodin).
Tiskni
Sdílej:
zkus spis powernowd, nebo governor ondemand v novejsich jadrech ...maji stejnou funkci ...pokud se procesor nevyuziva ...zpomaluji ...pokud je potreba, daji plnou rychlostPřesně tohle dělá cpudyn. Právě dnes jsem to nastavoval na notebooku. Podpora cpufreq v jádře ani není potřeba, pokud ACPI podporuje cpu throttling. Funguje to velmi dobře.