Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Často nechávám počítač běžet přes noc (3 m od mé hlavy). Sice jsem zapracoval na odhlučnění celého počítače (hlavně samo regulovany chladič arctic cooling udělal své), ale i tak je v noci slyšet a každé snížení hlučnosti vítám. S posledním linuxovým jádrem jsem se posunul trochu dál k bezhlučnému PC.
Při přechodu na nové jádro 2.6.10-nitro4 jsem si všimnul podpory změny frekvence procesoru na deskách s chipsetem nforce2. Mám desku Asus A7N8X-X s tímto chipsetem, tak jsem si to aktivoval. Trochu jsem si s tím hrál.
Mám procesor Athlon XP (Thoroughbred). Standardně taktovaný 133x11, v současnosti ho však mám nataktovaný na 166x9,5, aby se paměti neflákaly. Mohu ho regulovat od 1053 MHz do 1503 MHz. Nastavit to jde přes soubory v adresáři /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/.
Ovšem ruční nastavování by nikoho nebavilo, tak jsem se koukal po fórech, emergoval spoustu softu až jsem našel prográmek cpudyn K instalaci mi stačilo:
emerge cpudyn rc-update add cpudyn defaulta je to, funguje to, reguluje to. V /etc/conf.d/cpudyn to má moc pěkný konfigurák, do kterého jsem ani nezasahoval.
Udělal jsem si malinkatý script, který mi zaznamenával aktuální frekvenci a docela pěkně to měnilo frekvenci, mimo maximální a minimální frekvence jsem tam nic neviděl, ale to člověku stačí. Na serfování po netu 1GHz mašina stačí, když dám emerge openoffice, tak se zase hodí těch 500MHz navíc (i tak je to zábava asi na 10 hodin).
Tiskni
Sdílej:
zkus spis powernowd, nebo governor ondemand v novejsich jadrech ...maji stejnou funkci ...pokud se procesor nevyuziva ...zpomaluji ...pokud je potreba, daji plnou rychlostPřesně tohle dělá cpudyn. Právě dnes jsem to nastavoval na notebooku. Podpora cpufreq v jádře ani není potřeba, pokud ACPI podporuje cpu throttling. Funguje to velmi dobře.