Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nevěřím sice na zázraky, ale možná na tom přece jen něco bude. Dostal jsem během 1 minuty od 3 nezávislých kontaktů na ICQ stejný odkaz. A to bylo pro mě znamení. Mrknul jsem na něj.
Tuhle jsem jednou v práci stáhnul aktualizace do WinXP a bylo nutné počítač restartovat. Jelikož šlo o pracovní PC, tak jsem ho hned restartovat nemohl. Měl jsem to ale raději udělat.
Dlouhou dobu jsem toto tlačítko neřešil a nevšímal si ho. Jenže nedávno jsem nad tím začal uvažovat, k čemu je vlastně to tlačítko dobré.Dokáže mi někdo vysvětlit, k čemu je dobré tlačítko přejít v prohlížečích? Stejně musím nejprve adresu napsat a když už píšu, tak pak jen stisknu enter a stránka se načítá. Jak mám to tlačítko využít? A když tam je, tak k něčemu být dobré musí a já ho chci využít =o)). Děkuji za nápady.
PS: Při skinu Noia 2 extreme ve FF vypadá to tlačítko jako klobouk kowboje shora,barevný jako by se kowboj nacházel na hawaji =o)
Po pár měsících hledání nové přítelkyně jsem konečně našel tu pravou a tak mám opět čas věnovat se svému linuxu. Říkal jsem si, že by bylo vhodné podívat se na tu omezenou rychlost CDMA připojení.
Dneska jsem zkusil položit dotaz, jestli mi někdo doporučí nějakou síťovou hru pro linux s uvedenými nároky. Bohužel, nikdo nic nenapsal.
Ne, neloučím se s linuxem. Po dvou a půl letech společného soužití se v dobrém loučím se svou přítelkyní. Máme se moc rádi, ale poslední dobou jsme se chovali spíše jako spolubydlící. Teď dostala pracovní nabídku v Praze, která se nedala odmítnout a bylo rozhodnuto.
Sbohem lásko.
Za sedmero horami, sedmero řekami a kdo ví, kde ještě, bylo nutné aktivovat OS Windows. O tu "snadnou" aktivaci se chci s vámi podělit. Jelikož jsem to dělal poprvé, nevěděl jsem co bude, ale stálo to fakt za to.
Moje sedm let stará patnáctka (zajímavé spojení slov:)), monitor MAG XJ500T s trinitron obrazovnkou (hodne kvalitni to monitor), mi zřejmě dosluhuje. Požívám rozlišení 1024x768@85Hz a poslední dobou si všímám, že písmenka jsou již pěkně rozmázlá a oči říkají dost.Rozhodl jsem se, že si koupím LCD.
Je hodně těžké vysvětlovat někomu, proč používám Linux, ale že bude tak těžké vysvětlit někomu, že webové stránky (i graficky okouzlující) se nemusí dělat jen v Macromedia Dreamwaveru, jsem nečekal
Již mnoho lidí odsoudilo skvělý informační portál root.cz k zániku po uvedení nového designu. Říkal jsem si, vždyž je to ale pořád ten dobrý růt, akorát si, bohužel, oblékl jiný kabát. Když se tak na to dívám s odstupem času, už na něj nechodím.
No ze mně si už vážně někdo dělá prdel. Sotva jsem si na svou dva dny starou doménu stihnul nahrát testovací soubor, tak dnes, když jsem si otevřel thunderbird mi přišel spam spamovatý a už mi někdo na tu doménu nabízí přivýdělek.
ATI 3D grafiku již mám ve svém novém Slackare 10.1 funkčí, tak po pár úletech na open_gl screensaverech nastal čas zprovoznit systém k práci. Potřeboval jsem mít funkční Apache (jedno kterou verzi) + PHP + Mysql. Běžná to konfigurace. Ani mně to netrvalo extra dlouho. Všechny potřebné komponenty již byly nainstalovány, takže šlo jen o to je zprovoznit a nakonfigurovat. A protože se nepovažuji za žádného odborníka (spíše naopak) opět jsem nechápal, proč se Slackware nedoporučuje pro začátečníky.
Konečně nastal čas napsat svůj první příspěvek. O tohle se s vámi musím podělit. Určitě každý z nás zná, jak to chodí na úřadech. Od jedněch dveří vás pošlou k dalším a pak vás pošlou zase zpátky a tak pořád dokola. Ale že se tohle může stát i při běžné registraci domény s Free hostingem, to jsem nečekal.