Open source počítačová hra na hrdiny NetHack (Wikipedie, GitHub) byla vydána v nové verzi 5.0.0. První verze této hry byla vydána v roce 1987.
Evropská komise naléhavě vyzvala členské státy EU, aby kvůli ochraně nezletilých na internetu urychlily zavádění unijní aplikace pro ověřování věku a zajistily její dostupnost do konce roku. Členské státy mohou zavést aplikaci EU pro ověřování věku jako samostatnou aplikaci nebo ji integrovat do takzvané evropské peněženky digitální identity.
Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.
Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.
Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.
Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
Aneb: ještě pořád jsem nezblbnul.Kdy došlo k poslední kontrole?
Ale nebylo by špatný, kdyby se dala zvednout kapacita disku tak o 10-20%. U disket to šlo, ale ty disky jsou potvory - je jich tolik druhů!
CryptoApi a cryptoloop? S vhodným algoritmem.
Akorat mam tedka po par letech problem s jejich prectenim. Budu muset ozivit starou 386 abych to rozchodil
mtools (aspoň 2M formát). FDFormat byl přenositelnější, ale měl jen 1,7 MB a pod Windows mi to jelo příšerně pomalu. Ale všechny tyhle věci jsem přestal natvralo používat v roce 2000, když se ve škole objevila první vypalovačka.
Od čeho je tu Device Mapper, konkrétně dm-crypt?
Údajně při dnešním výkonu CPU není problém obětovat trošku toho výkonu na real-time kompresi/dekompresi, rychlost (respektive pomalost) disků je mnohem horší. Takže onou kompresí se sice obětuje trošku CPU času, ale celkově by se měla rychlost čtení a zápisu na disk naopak zlepšit (protože data jsou kompresovaná a fyzicky se jich tedy z disku musí načítat méně).
Viz. rozhovor s Hansem Reiserem na KernelTrap.org, konkrétně toto:
One of the plugins that is in a race to be stable before 2.6.14 is the compression plugin. That will allow you to use half the space while increasing performance. Yes, increasing performance, because CPUs are powerful and compression algorithms are efficient these days, and if you halve your IO it is good for performance. One of the keys to making this true is that we only compress at the time we flush to disk, rather than with every write, and that means that if you have a hot set of files that fit into RAM, there is no performance loss because there is no compression going on.
.
Tak to je vtípek dne 
Opravdu jsem se zasmál ...
Tiskni
Sdílej: