V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Konečně nastal čas napsat svůj první příspěvek. O tohle se s vámi musím podělit. Určitě každý z nás zná, jak to chodí na úřadech. Od jedněch dveří vás pošlou k dalším a pak vás pošlou zase zpátky a tak pořád dokola. Ale že se tohle může stát i při běžné registraci domény s Free hostingem, to jsem nečekal.
Jelikož již mám zařízenu jednu doménu s hostingem u pipni.cz a jsem s provozem spokojen, řekl jsem si, že si konečně zařídím i svou osobní doménu, kde bych mohl ventilovat sám sebe:). Tak jsem si vybral název, zkontroloval, zda je doména volná. Byla. Tak jsem si ji zaregistroval a vybral FREE hosting zdarma. Minule když jsem si registroval tu první, tak mi za pár minutek přišly emaily s nastavením a fakturačními údaji. Zaplatil jsem přes eBanku a za pár minutek mi byla doména k dispozici.
Ale co se (ne)stalo. Zase mi zapípal mobil, že mám email. Podívám se, přišly mi ty konfigurační údaje. Že prej po zaplacení mi doménu do 24 hodin zprovozní. No jo, ale tady nastal ten kritický okamžik. Žádný další email, kde by měly být fakturační údaje jsem neobdržel. Tak jsem po dvou dnech kolem půlnoci napsal email. Světe div se, odpověď přišla za moment. Bylo v ní, že registrační údaje jsou v pořádku, ať si zjistím na forpsi.com, co a jak. Já neznalý problematiky jsem se ještě raději zeptal na konkrétní email. Odpověď dorazila opět téměř okamžitě a vyzněla jako rada začínajícím linuxákům: "Trocha snahy by neuškodila." Říkám si OK, jdu na to. Tak jsem napsal na forpsi.com svůj problém. Odpověď dorazila opět za okamžik. Že prý u nich požadavek není, ať si zkusím doménu zaregistrovat znova. Tak to zkouším a dostanu odpověď, že pro tuto doménu je již na serveru účet. Tak nevím. Dělá si někdo se mně blbce, nebo je to špatný vtip? Nebo jak to mám vůbec chápat? :(
Tiskni
Sdílej:
Na domeny .cz bohuzel nejsem tak movity...Registrace v doméně .cz nějak souvisí s pohyblivostí? ;)