Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Konečně nastal čas napsat svůj první příspěvek. O tohle se s vámi musím podělit. Určitě každý z nás zná, jak to chodí na úřadech. Od jedněch dveří vás pošlou k dalším a pak vás pošlou zase zpátky a tak pořád dokola. Ale že se tohle může stát i při běžné registraci domény s Free hostingem, to jsem nečekal.
Jelikož již mám zařízenu jednu doménu s hostingem u pipni.cz a jsem s provozem spokojen, řekl jsem si, že si konečně zařídím i svou osobní doménu, kde bych mohl ventilovat sám sebe:). Tak jsem si vybral název, zkontroloval, zda je doména volná. Byla. Tak jsem si ji zaregistroval a vybral FREE hosting zdarma. Minule když jsem si registroval tu první, tak mi za pár minutek přišly emaily s nastavením a fakturačními údaji. Zaplatil jsem přes eBanku a za pár minutek mi byla doména k dispozici.
Ale co se (ne)stalo. Zase mi zapípal mobil, že mám email. Podívám se, přišly mi ty konfigurační údaje. Že prej po zaplacení mi doménu do 24 hodin zprovozní. No jo, ale tady nastal ten kritický okamžik. Žádný další email, kde by měly být fakturační údaje jsem neobdržel. Tak jsem po dvou dnech kolem půlnoci napsal email. Světe div se, odpověď přišla za moment. Bylo v ní, že registrační údaje jsou v pořádku, ať si zjistím na forpsi.com, co a jak. Já neznalý problematiky jsem se ještě raději zeptal na konkrétní email. Odpověď dorazila opět téměř okamžitě a vyzněla jako rada začínajícím linuxákům: "Trocha snahy by neuškodila." Říkám si OK, jdu na to. Tak jsem napsal na forpsi.com svůj problém. Odpověď dorazila opět za okamžik. Že prý u nich požadavek není, ať si zkusím doménu zaregistrovat znova. Tak to zkouším a dostanu odpověď, že pro tuto doménu je již na serveru účet. Tak nevím. Dělá si někdo se mně blbce, nebo je to špatný vtip? Nebo jak to mám vůbec chápat? :(
Tiskni
Sdílej:
Na domeny .cz bohuzel nejsem tak movity...Registrace v doméně .cz nějak souvisí s pohyblivostí? ;)