Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
ATI 3D grafiku již mám ve svém novém Slackare 10.1 funkčí, tak po pár úletech na open_gl screensaverech nastal čas zprovoznit systém k práci. Potřeboval jsem mít funkční Apache (jedno kterou verzi) + PHP + Mysql. Běžná to konfigurace. Ani mně to netrvalo extra dlouho. Všechny potřebné komponenty již byly nainstalovány, takže šlo jen o to je zprovoznit a nakonfigurovat. A protože se nepovažuji za žádného odborníka (spíše naopak) opět jsem nechápal, proč se Slackware nedoporučuje pro začátečníky.
Apache mi běžel a po zadání localhost do prohlížeče jsem viděl jeho uvítací obrazovku. Fanj. Chtělo by to umět PHP. Tak jsem mrknul do /etc/apache/httpd.conf a jen hledal php. Cosi bylo psáno u řádku se srm.conf, tak jsem si ten soubor prohlédl a hle? Bylo v něm nastavení php (příznám se, že opravdu jsem nepátral, k čemu vlastně ten soubor slouží), takže jsem příslušný řádek v httpd.conf odkomentoval, restartoval Apache příkazem /etc/rc.d/rc.httpd restart a php stránky už také fungovaly. Zbývalo nakonfigurovat MySQL. Stačilo se opět mrknout do souboru /etc/rc.d/rc.mysqld a tam to bylo hned na začátku popsáno. Nalogovat se jako uživatel mysql příkazem su - mysql. Napsalo to nějakou chybovou hlášku, ale ta se podle diskuzí oběvuje a není to žáden problém. Přihlášení proběhlo jinak v pořádku. Takže jsem spustil mysql_install_db, vše proběhlo jak má a vypsalo mi to , že si mám zvolit heslo pro správce příkazem mysql_admin (nejsem doma, takže ten příkaz přesně už nevím) - u root password 'new_password'. Poslechl jsem a tím byla práce hotova. No opravdu to bylo na pár minutek a stačilo jenom číst. Když si zavzpomínám na Mandrake (většinou doporučován pro začátečníky), tak tam jsem ani nevěděl, jaký je konfigurační soubor pro apache. Byly tam totiž hned 3 nebo 4. httpd.conf, httpd2.conf (to bych ještě pochopil pro Apache 2), a pak jeden nebo dva další. Chtěl jsem si totiž změnit adresář pro své stránky na /home/david/www, tak jsem to v tom mandraku napsal na správná místa (Document Root =...)a pořád mi to nefungovalo. Až jsem to napsal do toho třetího tak jo. Připomínám,že se stále považuju za běžného uživatele a opravdu nechápu, proč ne Slackware pro začátečníky. Jasně, nejde hned z fleku použít nějaké klikátko....
Tiskni
Sdílej:
Mně přijde, že je to spíš o pochopení obecného 'jak-to-funguje'.Tak to souhlasím, to jsou prřesně má slova. A proto (i když nerad) si musím postěžovat na Mandrake (nebo spíše na ty, co mi ho do začátku doporučovali), protože za tu dobu pár let, co jsem ho používal mě nenaučil nic. Slackware mám chvilku a pochopil jsem spoustu věcí, hlavně jak a kde hledat problémy a jejich příčiny. A když se v mandraku něco pokazí a nejede, jak by mělo, tak to je konec. Potom babo raď. Opravdu mi ty "distribuční" konfiguráky lezou na nervy..