Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Již mnoho lidí odsoudilo skvělý informační portál root.cz k zániku po uvedení nového designu. Říkal jsem si, vždyž je to ale pořád ten dobrý růt, akorát si, bohužel, oblékl jiný kabát. Když se tak na to dívám s odstupem času, už na něj nechodím.
A co že se mi na něm nelíbí? Nelíbí se mi, že při dnešních "standardních" 1024x768 bodech se mi přes půlku okna prohlížece zobrazuje pouze jakási směsice reklam, o to hůře, že většinou s logem firmy Microsoft. Vypadá to, jako by informace byly až druhořadou záležitostí portálu. Horší je fakt, že (alespoň u mě) ve Firefoxu 1.0, se mi překrývá bílý podklad s tím šedým, který je níže, včetně textu, takže tam vidím akorát nějakou válku písmen. Přiznám se, že mě už ani moc nezajímá, jaké články (byť dobré) tam jsou. Pokud mě na portál zavede google kvůli nějakému hledanému výrazu, budiž, ale sám už asi root.cz do adresního řádku prohlížeče nenapíšu. Možná jen ze zvědavosti. Teď mě napadlo. Kdo za to vlastně může? Je to chyba webdesignera (buď mu nyní země lehká),a nebo se to správcům porálu takhle líbí? Vždyť na všech známějších místech, i v diskuzi přímo na růtu, která má dnes již přes 600 příspěvků, většina design odsuzuje. Já myslel, že design by měli uvádět návštěvníci. Vždyť portál je pro ně, nebo se mýlím?
Tiskni
Sdílej:
"...pan ministr má chřipku, má chřipku, má chřipku, pro některé zvláště natvrdlé novináře znovu opakuji, má chřipku..."
Uvedený výrok asi budou všichni znát (podobně jako pozdější parafrázi uvedenou v titulku). I když se mi chování našeho někdejšího premiéra vůbec nelíbilo, vzpomenu si v souvislosti se změnami na některých serverech (ale i v časopisech, novinách...) právě na toto.
Totiž, že někdo může něco slyšet stokrát a je to stejné, jako kdyby to neslyšel vůbec. A proto se stává, že někdo změní (nejen) design serveru (přestože již předem slyšel mnoho kritiky), zvedne se vlna nevole u čtenářů, a on si nedá a nedá říct. Pokles zájmu je pak spravedlivým trestem - bohužel, někomu ani potom nedojde, kde udělal chybu.
Už jsem takto přestal navštěvovat některé servery (nebo návštěvy omezil na minimum) - jmenovitě třeba Grafiku, Webtip, nebo teď naposledy Root. Neměl jsem trpělivost lovit případné užitečné informace v hromadě chaotického balastu.
Hmm, tak na webtipu jsem nikdy nebyl a asi tam ani znova nepujdu. To pismo mam problem precist i ja a to mam oci zatim zdrave. Sice si muzu zvetsit fonty, ale proc. Opravdu to pismo nejde skoro videt. Kdyz se pak vratim spatky na abc, me oci dekuji panu bohu. To musim priznat, abclinuxu se vazne povedlo