Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Bavil jsem se jednou se svým kamarádem a on se zeptal v čem dělám stránky. Odpověděl jsem mu, že je ručně píši v Kate. A on se na mě tak nějak divně podíval, usoudil jsem, že si v hlavě řekl "ručně?".
Opětoval jsem tedy otázku já. Co používáš ty? A on nato "já dělám stránky jedině ve wordu.". "Ve wordu?"
To bude asi nějaký skvělý editor, hned ho jdu vyskoušet :).
A o to těžší je takovýmto lidem vysvětlovat co jsou to standardy , nebo vlastně standarty? - ta jest otázka.
Odpověděl bych standardně.
Zkusil bych mu pohrozit komplikacemi, které nestanou až bude chtít na stránkách něco změnit.
(Vzpomínám doby win-wysiwyg editoru, tuším Namo se to jmenovalo, a v tom, když se udělala nějaká tabulka a když se zrovna poštěstilo, že se v prohlížeči zobrazila stejně jako v tom programu - což také nebývalo pravidlem - tak, když se do toho chtělo nějak zasáhnout, třeba jenom přidat sloupec na konec, kompletně se všechno rozházelo a už nebylo síly, která by to dokázala vrátit zpátky).
...na diskuse s příznivci "těch chytrých programů, co to za mě udělají". Pokud někdo dělá jednoduchou statickou stránku, která se nebude měnit a nezáleží příliš na tom, jak bude vypadat, ať to v něčem takové dělá. Ale nedokážu si představit, že bych v tom dělal nějaký větší projekt, zvlášť kdyby se něco mělo dynamicky generovat (dnes u většiny webů už prakticky nevyhnutelnost).
Docela mě překvapuje, že žádný současný program pro WYSIWYG návrh stránek nedokáže plně podporovat CCS 2 (často ani 1), neumožňuje oddělit obsah od logické struktury a tu zase od vzhledu. Lze to udělat jen ručně, resp. v hlavě (když se to dobře vymyslí, není potřeba téměř nic psát).
Ale asi to tu zde píšu zbytečně, všichni čtenáři budou asi mít podobný názor.
Tiskni
Sdílej: