Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Bavil jsem se jednou se svým kamarádem a on se zeptal v čem dělám stránky. Odpověděl jsem mu, že je ručně píši v Kate. A on se na mě tak nějak divně podíval, usoudil jsem, že si v hlavě řekl "ručně?".
Opětoval jsem tedy otázku já. Co používáš ty? A on nato "já dělám stránky jedině ve wordu.". "Ve wordu?"
To bude asi nějaký skvělý editor, hned ho jdu vyskoušet :).
A o to těžší je takovýmto lidem vysvětlovat co jsou to standardy , nebo vlastně standarty? - ta jest otázka.
Odpověděl bych standardně.
Zkusil bych mu pohrozit komplikacemi, které nestanou až bude chtít na stránkách něco změnit.
(Vzpomínám doby win-wysiwyg editoru, tuším Namo se to jmenovalo, a v tom, když se udělala nějaká tabulka a když se zrovna poštěstilo, že se v prohlížeči zobrazila stejně jako v tom programu - což také nebývalo pravidlem - tak, když se do toho chtělo nějak zasáhnout, třeba jenom přidat sloupec na konec, kompletně se všechno rozházelo a už nebylo síly, která by to dokázala vrátit zpátky).
...na diskuse s příznivci "těch chytrých programů, co to za mě udělají". Pokud někdo dělá jednoduchou statickou stránku, která se nebude měnit a nezáleží příliš na tom, jak bude vypadat, ať to v něčem takové dělá. Ale nedokážu si představit, že bych v tom dělal nějaký větší projekt, zvlášť kdyby se něco mělo dynamicky generovat (dnes u většiny webů už prakticky nevyhnutelnost).
Docela mě překvapuje, že žádný současný program pro WYSIWYG návrh stránek nedokáže plně podporovat CCS 2 (často ani 1), neumožňuje oddělit obsah od logické struktury a tu zase od vzhledu. Lze to udělat jen ručně, resp. v hlavě (když se to dobře vymyslí, není potřeba téměř nic psát).
Ale asi to tu zde píšu zbytečně, všichni čtenáři budou asi mít podobný názor.
Tiskni
Sdílej: