Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 21:08
Bavil jsem se jednou se svým kamarádem a on se zeptal v čem dělám stránky. Odpověděl jsem mu, že je ručně píši v Kate. A on se na mě tak nějak divně podíval, usoudil jsem, že si v hlavě řekl "ručně?".
Opětoval jsem tedy otázku já. Co používáš ty? A on nato "já dělám stránky jedině ve wordu.". "Ve wordu?"
To bude asi nějaký skvělý editor, hned ho jdu vyskoušet :).
A o to těžší je takovýmto lidem vysvětlovat co jsou to standardy , nebo vlastně standarty? - ta jest otázka.
Odpověděl bych standardně.
Zkusil bych mu pohrozit komplikacemi, které nestanou až bude chtít na stránkách něco změnit.
(Vzpomínám doby win-wysiwyg editoru, tuším Namo se to jmenovalo, a v tom, když se udělala nějaká tabulka a když se zrovna poštěstilo, že se v prohlížeči zobrazila stejně jako v tom programu - což také nebývalo pravidlem - tak, když se do toho chtělo nějak zasáhnout, třeba jenom přidat sloupec na konec, kompletně se všechno rozházelo a už nebylo síly, která by to dokázala vrátit zpátky).
...na diskuse s příznivci "těch chytrých programů, co to za mě udělají". Pokud někdo dělá jednoduchou statickou stránku, která se nebude měnit a nezáleží příliš na tom, jak bude vypadat, ať to v něčem takové dělá. Ale nedokážu si představit, že bych v tom dělal nějaký větší projekt, zvlášť kdyby se něco mělo dynamicky generovat (dnes u většiny webů už prakticky nevyhnutelnost).
Docela mě překvapuje, že žádný současný program pro WYSIWYG návrh stránek nedokáže plně podporovat CCS 2 (často ani 1), neumožňuje oddělit obsah od logické struktury a tu zase od vzhledu. Lze to udělat jen ručně, resp. v hlavě (když se to dobře vymyslí, není potřeba téměř nic psát).
Ale asi to tu zde píšu zbytečně, všichni čtenáři budou asi mít podobný názor.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.