Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Je hodně těžké vysvětlovat někomu, proč používám Linux, ale že bude tak těžké vysvětlit někomu, že webové stránky (i graficky okouzlující) se nemusí dělat jen v Macromedia Dreamwaveru, jsem nečekal
Kamarád se rozhodl, že by si chtěl taky udělat své stránky, a hodně se mi chlubil, že si zrovna stáhnul i s crackem onen program, který je prostě nadupaný a že se chce v něm naučit dělat stránky. Snažil jsem se mu vysvětlit, že by bylo více než dobré, naučit se základy html a ne používání nástroje. Odpověď zněla ve smyslu: nemám důvod, a ani nechci psát stránky ručně, protože chci mít stránky graficky zajímavé. Jsem prý zatvrzelý linuxák, který všechny programy, co jsou pod windows odsuzuje. Viděl MD u kámoše, který má super stránky (opravdu ten kód stojí za to, bleee), a chce taky takové. Napadá někoho způsob, jak takovým lidem vysvětlit, že se to dělá správně jinak, nebo to nemá cenu?
Tiskni
Sdílej:
Bavil jsem se jednou se svým kamarádem a on se zeptal v čem dělám stránky. Odpověděl jsem mu, že je ručně píši v Kate. A on se na mě tak nějak divně podíval, usoudil jsem, že si v hlavě řekl "ručně?".
Opětoval jsem tedy otázku já. Co používáš ty? A on nato "já dělám stránky jedině ve wordu.". "Ve wordu?"
To bude asi nějaký skvělý editor, hned ho jdu vyskoušet :).
A o to těžší je takovýmto lidem vysvětlovat co jsou to standardy , nebo vlastně standarty? - ta jest otázka.
Odpověděl bych standardně.
Zkusil bych mu pohrozit komplikacemi, které nestanou až bude chtít na stránkách něco změnit.
(Vzpomínám doby win-wysiwyg editoru, tuším Namo se to jmenovalo, a v tom, když se udělala nějaká tabulka a když se zrovna poštěstilo, že se v prohlížeči zobrazila stejně jako v tom programu - což také nebývalo pravidlem - tak, když se do toho chtělo nějak zasáhnout, třeba jenom přidat sloupec na konec, kompletně se všechno rozházelo a už nebylo síly, která by to dokázala vrátit zpátky).
...na diskuse s příznivci "těch chytrých programů, co to za mě udělají". Pokud někdo dělá jednoduchou statickou stránku, která se nebude měnit a nezáleží příliš na tom, jak bude vypadat, ať to v něčem takové dělá. Ale nedokážu si představit, že bych v tom dělal nějaký větší projekt, zvlášť kdyby se něco mělo dynamicky generovat (dnes u většiny webů už prakticky nevyhnutelnost).
Docela mě překvapuje, že žádný současný program pro WYSIWYG návrh stránek nedokáže plně podporovat CCS 2 (často ani 1), neumožňuje oddělit obsah od logické struktury a tu zase od vzhledu. Lze to udělat jen ručně, resp. v hlavě (když se to dobře vymyslí, není potřeba téměř nic psát).
Ale asi to tu zde píšu zbytečně, všichni čtenáři budou asi mít podobný názor.