Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Je hodně těžké vysvětlovat někomu, proč používám Linux, ale že bude tak těžké vysvětlit někomu, že webové stránky (i graficky okouzlující) se nemusí dělat jen v Macromedia Dreamwaveru, jsem nečekal
Kamarád se rozhodl, že by si chtěl taky udělat své stránky, a hodně se mi chlubil, že si zrovna stáhnul i s crackem onen program, který je prostě nadupaný a že se chce v něm naučit dělat stránky. Snažil jsem se mu vysvětlit, že by bylo více než dobré, naučit se základy html a ne používání nástroje. Odpověď zněla ve smyslu: nemám důvod, a ani nechci psát stránky ručně, protože chci mít stránky graficky zajímavé. Jsem prý zatvrzelý linuxák, který všechny programy, co jsou pod windows odsuzuje. Viděl MD u kámoše, který má super stránky (opravdu ten kód stojí za to, bleee), a chce taky takové. Napadá někoho způsob, jak takovým lidem vysvětlit, že se to dělá správně jinak, nebo to nemá cenu?
Tiskni
Sdílej:
Bavil jsem se jednou se svým kamarádem a on se zeptal v čem dělám stránky. Odpověděl jsem mu, že je ručně píši v Kate. A on se na mě tak nějak divně podíval, usoudil jsem, že si v hlavě řekl "ručně?".
Opětoval jsem tedy otázku já. Co používáš ty? A on nato "já dělám stránky jedině ve wordu.". "Ve wordu?"
To bude asi nějaký skvělý editor, hned ho jdu vyskoušet :).
A o to těžší je takovýmto lidem vysvětlovat co jsou to standardy , nebo vlastně standarty? - ta jest otázka.
Odpověděl bych standardně.
Zkusil bych mu pohrozit komplikacemi, které nestanou až bude chtít na stránkách něco změnit.
(Vzpomínám doby win-wysiwyg editoru, tuším Namo se to jmenovalo, a v tom, když se udělala nějaká tabulka a když se zrovna poštěstilo, že se v prohlížeči zobrazila stejně jako v tom programu - což také nebývalo pravidlem - tak, když se do toho chtělo nějak zasáhnout, třeba jenom přidat sloupec na konec, kompletně se všechno rozházelo a už nebylo síly, která by to dokázala vrátit zpátky).
...na diskuse s příznivci "těch chytrých programů, co to za mě udělají". Pokud někdo dělá jednoduchou statickou stránku, která se nebude měnit a nezáleží příliš na tom, jak bude vypadat, ať to v něčem takové dělá. Ale nedokážu si představit, že bych v tom dělal nějaký větší projekt, zvlášť kdyby se něco mělo dynamicky generovat (dnes u většiny webů už prakticky nevyhnutelnost).
Docela mě překvapuje, že žádný současný program pro WYSIWYG návrh stránek nedokáže plně podporovat CCS 2 (často ani 1), neumožňuje oddělit obsah od logické struktury a tu zase od vzhledu. Lze to udělat jen ručně, resp. v hlavě (když se to dobře vymyslí, není potřeba téměř nic psát).
Ale asi to tu zde píšu zbytečně, všichni čtenáři budou asi mít podobný názor.