Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Za sedmero horami, sedmero řekami a kdo ví, kde ještě, bylo nutné aktivovat OS Windows. O tu "snadnou" aktivaci se chci s vámi podělit. Jelikož jsem to dělal poprvé, nevěděl jsem co bude, ale stálo to fakt za to.
Nebylo k dispozi připojení na internet, takže jsem prováděl aktivaci po telefonu. Je to opravdu jednoduché: zavoláte na dané telefonní číslo, ozve se vám automat, ten vás poprosí o naťukání 54 čísel, pokud se nespletete, přepojí vás to na operátorku a ta se vás zase na některé zeptá a pak vám řekne, že si máte vygenerovat nový instalační kód (dokonce vám řekne, které tlačítka máte zmáčknout). Pak zadáte licenční číslo a vygeneruje se vám dalších 54 cifer. Znova zavoláte na linku, naťukáte pečlivě do telefonu, systém číslo ověří a vygeneruje vám opět (nečekaně) 54 čísel, které opíšete do počítače a konečně vás systém pustí.
Opravdu snadná aktivace (však nesplést se v celkem 162 číslech je nuda), když vám system říká čísla, je to jako nějaká hra, je to velmi rychle, ale naštěsí vám dovolí čísla zopakovat.
PS: Nejlepší na tom všem bylo, že jsem volal z pevné linky, která je v jiné místnosti než PC, takže jsem všechny čísla musel opisovat na papír:D
Tiskni
Sdílej: