Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Před pár dny se na trackery dostal 2.43GB soubor s variantou operačního systému Mac OS X pro platformy x86. Je to tedy zatím verze na testování, nic oficiálního. Navíc se to zatím nikomu nepodařilo na normálním stroji plně rozchodit. Jsou s tím hlavní 2 problémy. Nikdo zatím nemá potřebný TCPA/TPM DRM chip a není moc procesorů s SSE3. Naštěstí vývoj pokračuje. Pro Darwina už existuje patch, který simuluje ten chip a pomalu vzniká i náhrada SSE3.
Další informace jsou na webu: OSx86.
Já se už registroval na webu Apple, včera jsem znárodnil firemní připojení a z podivného Apple webu už bude stažený Darwin (stáhlo se to 5 minut po mém odchodu domů). Největší problém tedy budu mít s SSE2 a SSE3. Můj Athlon XP má pouze SSE. Asi budu muset investovat do nové desky + cpu. Každopádně na Mac OS X se velice těším. Myslím, že tu bude konečně systém schopný nahradit Windows u BFU. Já jako webdesigner budu mít na čem testovat vzhled mých webů na dalším operačním systému.
Tiskni
Sdílej:
apply pouzivaji grafiky od nvidie a ati ....
vlastne spoustu hardwaru prebraly od ibm pc...
a mac os x byl kdysi znam spise jako next step a chodil na x86 velmi dobre
ma nejlepsi vysledky v Acid2 ze vsech prohlizecu.A jak moc pokulhává strejda Konqueror, co do výsledků v Acid2?