Byla vydána nová major verze 11.0 open source unixového operačního systému NetBSD (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se zapojil do mezinárodní iniciativy vedené americkou agenturou CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) a dalšími partnery, jejímž cílem je stanovit minimální náležitosti pro tzv. Software Bill of Materials (SBOM). Nový dokument přináší praktická doporučení, jak by měl vypadat přehled komponent softwaru a jak s ním v praxi pracovat. SBOM lze
… více »V aktuálním přehledu vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) bylo oznámeno vydání nové verze 0.4.0. Výrazně se zlepšilo vykreslování stránek jako lichess.org, Zulip nebo Speedtest.
Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na kritické zranitelnosti v produktech VMware: CVE-2026-59309, CVE-2026-59310 a CVE-2026-47876. Zranitelnosti v VMware vCenter umožňují vzdálenému útočníkovi se síťovým přístupem obejít autentizaci a získat neoprávněný přístup k vCenter, případně zneužít directory traversal ke spuštění libovolného kódu na vCenter.
Společnost Coinkite upozorňuje na bezpečnostní chybu svých hardwarových kryptopeněženek Coldcard. Jedná se o kritickou chybu v generování náhodných čísel (RNG). Místo hardwarového generátoru náhodných čísel (TRNG) byl omylem používán softwarový fallback (PRNG).
Představena byla nová linuxová distribuce Shadowfetch Linux. Na rozdíl od mnoha nováčků, které nabízejí převážně jiné téma a výběr softwaru, tato distribuce založená na Debianu Testing s desktopovým prostředím KDE Plasma 6.6, klade lokálně běžící umělou inteligenci do centra svého desktopového zážitku.
Max Leiter v roce 2019 zkusil zprovoznit X server na iPadu (iOS). Nyní se k tématu vrátil a s pomocí LLM a balíčkovacích nástrojů Procursus rozběhl desktop s X11 i Waylandem. Jeho balíčky jsou dostupné v repozitáři xiOS.
Společnost Google Cloud dnes oznámila, že její infrastruktura a služby byly oficiálně zařazeny do Katalogu cloud computingu vedeného Digitální a informační agenturou (DIA). Tato certifikace potvrzuje, že infrastruktura a služby Google Cloud splňují přísné bezpečnostní a regulační požadavky České republiky pro provoz cloudových služeb ve veřejném sektoru.
Vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Digitální a informační agentura (DIA) a Ministerstvo vnitra zvou občany k zapojení do zátěžového testu eDokladů, které od loňského podzimu prošly optimalizací aplikace a posílením infrastruktury. Test proběhne 13. srpna ve 13:00 a pro jeho úspěch bude potřeba zapojení několika desítek tisíc občanů. Zapojení do testu je zcela dobrovolné a úkol
… více »FireDragon je webový prohlížeč, doposud založený na Floorpu, jednom z forků Firefoxu s větším důrazem na ochranu soukromí a přizpůsobení uživatelského rozhraní. Spravuje ho člen komunity distribuce Garuda Linux. Nové vydání verze 13 opouští Floorp a přechází přímo na Firefox s patchi z LibreWolfu a vlastními úpravami. Dostupný je také na Flathubu.
Maturita je o štěstí, třeba já měl dvakrát otázku 13. Konečný dnešní verdikt třídy EPB4 - elektronické počítačové systémy SPŠT Třebíč: 7 maturovalo z toho 2 půjdou v září. Já to uhrál na CJL: 4, MAT: 4, PRV: 4, POS(počítačové sítě): 2, praktická: 1. Toho programování mi je trochu líto, ale na druhou stranu delphi opravdu nesnáším, tak jsem se na to moc neučil. Přirozená inteligence hold u maturity nestačí, chce to štěstí, nebo extrémně šrotit.
Jo ta praktická spočívala v zapojení 3 routerů + 3 switchů + 3 mašin s win xp, a nastavení routování RIP v1. Ústní z sítí: síťová media. Jdu se ožrat, nebo.... budu chlastat až za těch 7k, co jsme vydelali na posledním zvonění...
Tiskni
Sdílej:
Bratr tam ted "studuje" obor IT a jeho zazitky jsou veskrze tristni
Jinak ja se mam se svym gymnaziem a 2ma roky informatiky 2x tydne taky hodne co chlubit
. Maturita byla (je a bude) fraska. Tim spis, ze maturovat z informatiky jsem nemohl (meli jsme malou hodinovou dotaci) a z fyziky jsem byl jediny za cely rocnik... Maturitu pouzivaji ucitele k tomu, aby prinutili zaky alespon jednou za tech 8/6/4 let se neco naucit, ale jinak je to k nicemu -- toliko muj postreh z gymplu.
Post scriptum:
K tomu zapisu v blugu: s/hold/holt/ (hold je neco trochu jineho, ale to je ta cestina
)
Záleží co děláš, ale někdy je to dokonce víc jak semestr na VŠ.Že 2 měsíce praxe jsou víc než semestr na vejšce jsem si 100% jist. Jsem tam už 2. semestr a zatím jsem se nic kloudného nenaučil (a to mám za 1. semestr 36 kreditů). Osobně mám o školství (středním i vysokém) své mínění -- ono taky co člověk chce, když tomu šéfuje Buzková
Oblíbený omyl. Vysoká škola není od toho, abyste se tam posadil a prohlásil: "Tak se předveďte." Musíte vyvinout vlastní aktivitu. Pokud jen trpně čekáte, co vám nalijí do hlavy, pak jste měl jít raději do té praxe.
Na druhej strane, ma mrzi, kolko veci som vtedy vedel a uz neviem. Zvlast z matematiky, fyziky a teorie programovania.
PS:O výpočetce jsem se tam kousal do zadnice(protože učitel byl úplný ucho).
coz byla skoda. Spoluzak delal myslim nejaky oddelovaci clen na paralel, ja jsem se drbal se sitkou linuxovy server + novell klienti, tehdy fakt priserne desny bastl. Toz jsme potom prace odpiskali a losovali se vsemi ostatnimi. Vylosoval jsem si krouceni krokackem coz jsem si nemohl vybrat lepe
. Jo zlate casy na stredni, to jsme alespon jeste neco delali. Na FITku uz je to skoro sama nudna teorie, praktickych veci minimum jenom v nekterych volitelnych a par povinnych predmetech
.
Vybrali jsme taky asi 7000, z toho po zaplacení všech nákladů zbylo necelých 6000 (a to už je to hezkých pár let, tehdy rozhodně nebyl průměrný plat 19000).
nemuzu uverit ze jste vybrali 7kkctaky, taky
... když my jsme běhali po Třebíči, vybrali jsme myslím asi čtyři stovky, nevím přesně, protože to bylo prochlastaný ještě dřív, než jsme s opozdilci došli ze školy do hospody ... skupinky s kytarou jsme měli dvě, dokonce byly i pokusy na flétnu, a nevím o tom, že by někdo z našich otravoval kolemjdoucí voňavkama, rtěnkou nebo podobnejma oblíbenejma výstřelkama, který lidi spíš naštvou ...
Na základce jsme se učily Pascal tak, že jsme dostaly příklad a učitel řekl když něco nevíte je tam help. V osmyčce jsem se přihlásil na Assembler. No to jsem si dal. Na první hodinu přišel učitel, napsal na tabuli tabulku logickejch operátorů, zadal příklad a dělejte(pochopitelně, že to nikdo neudělal
).
Nemusím kupovat CRT monitor za takové šílené peníze, aby to mělo obraz kvality LCD a při tom přesné barvyTo bych chtěl vydět.
Kulatej(CRT) pixel je rozhodně lepší než hranatej(LCD). A přesný barvy nemá snad žádnej monitor. Na tiskárně ti to vždy vyplivne trochu jiný barvy než vidíš na monitoru(úděl grafiků).
Ale máš pravdu na programování NEgrafickejch aplikací to bohatě stačí.
Už jsem nebyl zvyklý na nejaké blikání monitoru, vadil mi i normální kamarádův 19" monitor nastaveny na 75Hz.to je otázka kvality monitoru a ne samotné technologie CRT ... jsou lidi, co se budou do krve hádat, že potřebují kdovíjak vysokou refresh frekvenci (a kdovíkolik FPS ve hře, když oko vnímá pohyb jako plynulý od cca 15 FPS
), a že 75 Hz je proklatě málo ... hm, já doma používám 75 Hz a jsem v pohodě ... poté, co jsem viděl, jak vypadá 75 Hz na monitoru u kolegy už ty lidi chápu - jestliže v životě neviděli slušný monitor, pak je mi jasné, že se nedostatky v kvalitě snaží nahonit aspoň vysokou obnovovací frekvencí
a to samé s barvama - kolik lidí má zkalibrovaný monitor, na kolika CRT je černá opravdu černá? (mno, to není ani na mnohých LCD
)
a 75Hz stačí na 17" monitor. Větší monitory tam je opravdu lepší dát větší frekvenci(nebo se mýlím).