Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Trochu mě přestalo bavit připojovat si ručně příkazem mount usb disk, čtečku SD karet, DVD a CD vypalovačku. Vzpomínal jsem jak mi kdysi mandrake vše pěkně připojil. Sice jsem se tenkrát supermountu musel vzdát, jelikož občas nefungoval (nechtělo se mi stále restartovat PC, protože nebylo možné vysunout nějaké cd), ale jinak to byla pohoda.
Začal jsem tedy hledat v mém oblíbeném jádře s patchsetem nitro již zmíněný supermount. Nenašel jsem ho tam, ale našel jsem ve fóru něco zajímavějšího, místo supermountu prý mám použít službu ivman.
Stalo se. Nainstaloval jsem ivman, stačilo emerge ivman, přiinstalovaly se k tomu ještě služby hal a dbus.
Dal jsem si to do výchoziho runlevelu příkazy:
rc-update add ivman default rc-update add dbus default rc-update add hald default
Ještě jsem to ručně spustil
/etc/init.d/ivman starta už jsem si užíval plnou funkčnost.
Používá to fstab, takže sem se nemusel hrabat v xml konfigurákách. I když stejně jsem se na ty konfiguráky kouknul. Prvně jsem se leknul co to je za zhovadilost pak jsem v tom poznal xml soubory a byl jsem doma. Cele jsem si je přečetl (jsou pěkně okomentované) a došel jsem k závěru, že nemusím nic měnit.
Kdybych si s tím chtěl hrát, tak mi ivman umožňuje libovolné akce, třeba aby vložené audio CD začalo hrát, aby se filmová DVD začala přehrávat, nebo třeba aby se stopnula služba sshd po připojení disku s tajnými informacemi .
Každopádně je to pěkná hračka, kterou teď budu muset nainstalovat známým, kterým, dělám linuxového admina (zatím mají ikonu v K menu připojit CD a vysunout CD).
Tiskni
Sdílej: