Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Trochu mě přestalo bavit připojovat si ručně příkazem mount usb disk, čtečku SD karet, DVD a CD vypalovačku. Vzpomínal jsem jak mi kdysi mandrake vše pěkně připojil. Sice jsem se tenkrát supermountu musel vzdát, jelikož občas nefungoval (nechtělo se mi stále restartovat PC, protože nebylo možné vysunout nějaké cd), ale jinak to byla pohoda.
Začal jsem tedy hledat v mém oblíbeném jádře s patchsetem nitro již zmíněný supermount. Nenašel jsem ho tam, ale našel jsem ve fóru něco zajímavějšího, místo supermountu prý mám použít službu ivman.
Stalo se. Nainstaloval jsem ivman, stačilo emerge ivman, přiinstalovaly se k tomu ještě služby hal a dbus.
Dal jsem si to do výchoziho runlevelu příkazy:
rc-update add ivman default rc-update add dbus default rc-update add hald default
Ještě jsem to ručně spustil
/etc/init.d/ivman starta už jsem si užíval plnou funkčnost.
Používá to fstab, takže sem se nemusel hrabat v xml konfigurákách. I když stejně jsem se na ty konfiguráky kouknul. Prvně jsem se leknul co to je za zhovadilost pak jsem v tom poznal xml soubory a byl jsem doma. Cele jsem si je přečetl (jsou pěkně okomentované) a došel jsem k závěru, že nemusím nic měnit.
Kdybych si s tím chtěl hrát, tak mi ivman umožňuje libovolné akce, třeba aby vložené audio CD začalo hrát, aby se filmová DVD začala přehrávat, nebo třeba aby se stopnula služba sshd po připojení disku s tajnými informacemi .
Každopádně je to pěkná hračka, kterou teď budu muset nainstalovat známým, kterým, dělám linuxového admina (zatím mají ikonu v K menu připojit CD a vysunout CD).
Tiskni
Sdílej: