abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (28%)
     (25%)
     (6%)
     (5%)
     (5%)
     (2%)
     (2%)
     (29%)
    Celkem 126 hlasů
     Komentářů: 16, poslední dnes 15:31
    Rozcestník

    PHPEclipse

    27.2.2005 15:50 | Přečteno: 2756×

    PHPEclipse je zajímavé vývojové prostředí pro PHP, v následujících řádcích se dozvíte o mojí cestě k ke němu, jeho vlastnostech, funkcích a nastavení.

    Nedávno mě naštval jeden bug v mém oblíbeném editoru kdevelop, tak jsem byl nucen provést emerge sync a zkompilovat si novou verzi kdevelopu. Když už jsem měl aktuální portage tree, vzpomínal jsem co jsem si chtěl dřív nainstalovat a nebylo to v portage v aktuální verzi. Potěšilo mě, že jde nainstalovat eclipse(asi tam dřív našli nějakou chybu, bylo to masked). Není to tak dávno, co jsem někde četl o nějaké suprové nástavbě nad eclipse, že prý se s tím parádně programuje v PHP.

    Já zatím znal eclipse jen z doslechu. Věděl jsem že to je javovský program na vývoj Javy a dělají na tom i velké firmy, tak jsem tušil že to bude kvalitní soft. Většina programů, které fungují pod Linuxem i pod win jsou dost dobré, s javovskýmy programy mám proto dobré zkušenosti.

    Provedl jsem tedy emerge eclipse-sdk následovaný emerge phpdbg connectorj. Stáhl jsem si ze stránek PHPEclipse.de poslední verzi PHPEclipse1.1.3, rozbalil jsem to do /usr/lib/eclipse-3/plugins a začal jsem ten program objevovat.

    Zeptalo se to kam si to má ukládat data a pak mě už přivítala stránka s nabídkou co chci dělat. Podobné dialogy si pamatuji z méně profesionálních programů jako Corel Draw, ale nezaleknul jsem se a proklikal jsem se k editoru.

    Přivítala mě hromada tlačítek na spouštění a zastavovani databází a apache. Samotný editor byla jen mala část obrazovky, trochu mi to připomnělo Delphi ze školy. Po vytvoření projektu a naimportování mého ročníkového projektu BluRS jsem viděl co to vše umí. Trochu jsem si pohrál s nastavením a poznal jsem, že tam jde vše velice pěkně přeuspořádat.

    V tom programu je vlastně několik pracovních ploch, či perspektiv, je tam PHP editor s laděním, pak něco jako debugger, databázový klient a položka resource, ve které trávím většinu času.

    Vyházel jsem nepotřebné věci. Takže nyní vidím na většině obrazovky editor, na menší polovině(muže být vůbec menší polovina?) mám webový prohlížeč, který funguje nezávisle. Odpadl tedy problém s nepoužitelnými náhledy v ostatních editorech. Prostě vytvářím web u kterého se hlavní program volá z nějakého adresáře kdoví kde a já dělám na modulu 10 includů od vstupní stránky. Pěkně se proklikám k adrese kde uvidím ten modul a edituji kód. Při každém uložení CTRL+S se ten prohlížeč přenačte. Tím pádem nemusím ani brát do ruky myš.

    Dřívější způsob upravit->uložit->myš mimo editor->otočit kolečkem a dostat se na desktop kde mám prohlížeč->pře načíst->podobný návrat do editoru mi nyní přijde jako velice pomalý. Zvlášť co jsem objevil novy webdeveloper pro firefox a podobně se v něm dá upravovat CSS.

    Editor mi tedy fungoval, náhled taky, začal jsem objevovat další funkce, které z toho dělají vývojové prostředí. První věc které jsem si všimnul, byla položka source->format pod pravým tlačítkem. To krásně upraví vzhled zdrojového kódu podle zanoření závorek. Sice se normálně snažím mít kód pěkně upravený, ale takto to mám jednodušší a přehlednější.

    Další věc jsem chvíli hledal, doplnění názvu funkce/proměnné během psaní. Je to pod klávesou CTRL+mezerník. Toto byla killer funkce kdevelopu, protože zvládal doplňovat názvy funkcí a tříd z celého projektu oproti quante. Najednou to tu bylo a funguje to opravdu pěkně, viz screenshot.

    V editoru je i PHP parser, který vám nahlásí kde máte chybu, případně nahlásí deprected funkce a deklarace.

    PHPEclipse není jen editor, ale dokáže se připojit i k SQL databázi a prohlížet ji. Protože doma používám mysql, musel jsem si nainstalovat do Javy connectorj, což mi umožnilo přístup k mysql databázi. Nevím pořádně kdy by ta komponenta byla vidět, každopádně jsem neměl náladu restartovat třeba jen PHPEclipse, proto jsem při tvoření bookmarku vytvořil novy driver, zadal cestu: /usr/share/connectorj-3/lib/mysql-connector-java-3.0.15-ga-bin.jar a class name com.mysql.jdbc.Driver . Samotný odkaz na databázi blurs vypadá takto: jdbc:mysql://localhost:3306/blurs .

    Zatím si hraji s debugováním PHP, ještě jsem to pořádně nerozchodil, ani mě to nějak moc neláká. Každopádně mohu PHPEclipse jen doporučit. I přes nějaké stížnosti v konferencích vypadá stabilní, po nastartování docela rychlý. Systém kdy vidíte po uložení hned výsledek práce bez přepínání programů dokáže dost urychlit práci.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Luk avatar 27.2.2005 15:57 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Eclipse
    Jo, Eclipse je vůbec dobrá věc. Používám ho pro vývoj v Javě i v C++ (s pluginem CDT) a jsem skoro spokojen ("skoro" proto, že drobné chyby se přece najdou - např. to, že v default nastavení to dost často hlásí nedostatek paměti, musí se mu ručně nastavit víc).
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    28.2.2005 21:15 Pavel 'lingeek' Szalbot | skóre: 54 | Třinec
    Rozbalit Rozbalit vše Rychlost
    Proti Eclipse v podstatě nic nemám, až na tu rychlost. Vyvíjel jsem nějakou dobu pro Palm OS v PalmOS Developer Suite, která jako IDE používá právě Eclipse, a rychlost mě nepříjemně překvapila. Bojím se, že PHPEclipse bude použitelné podobně:/
    Math, as Barbie says, is hard.
    Jiří Němec avatar 28.2.2005 21:33 Jiří Němec | skóre: 22 | blog: BluPix | Horní Smrčné
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost
    Mám 1700+ s 512MB pameti a pripada mi to relativne dost svizne. Akorat je to opravdu poradny zrout pameti. Dokonce vyuzivam swap.
    Spock: "Logic, logic, logic. Logic is the beginning of wisdom, not the end.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.