Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Oproti tomu nové řešení je strašně super. Celé je postavené na upravené datové struktuře Trie přidávající hashování. O tom, jak funguje trie psát nebudu, kdo to neví, ať to přečte. Standardní trii jsem se ale rozhodl trošičku optimalizovat, a to použitím hash tabulky pro první rozdílné písmeno za prefixem. V praxi rozdíl nebude, protože se zpracovává málo dat, ale chtěl jsem si to vyzkoušet . Hlavně pokud by to mělo k něčemu být při zpracování většího množství dat, tak by se hash tabulka musela používat pro větší část prefixu (třeba tři písmena), protože projít abecedu je mžik. Každopádně už to tak je a funguje to.
Pro lepší ilustraci obrázek, co vznikne vložením „sníh“, „skoro jasno“, „skoro zataženo“, „déšť“ a „přeháňky“ do této datové struktury. První je na řadě hash tabulka pro počáteční písmena prefixů „s“, „d“, „p“. Protože déšť a přeháňky nemají společný prefix, jsou uloženy (kromě prvního písmena) do samostatných uzlů do kterých ukazuje záznam pro „d“, resp. „p“ z hash tabulky. Zajímavé jsou ale „skoro jasno“ a „skoro zataženo“. Protože se liší prvním písmenem za „skoro “, tak se vytvoří nová hash tabulka, která ukazuje na další část slova.
Co se týče použití v praxi, tak došlo k následujícím změnám – veškerý starý kód parseru jsem vyhodil, a:
Díky těmto změnám je teď snadné podporovat víceslovná spojení a navíc došlo k výraznému zrychlení. IIRC parser zabral ca dvě třetiny času zpracování předpovědi, teď to je tuším někde kolem 2%.
Tiskni
Sdílej:
V tomhle případě byl význam si vyzkoušet, jestli to jde.
Teď k mojí teorii, která tedy má smysl až když se udělá hash na delší část textu. Předpokládám, že hashováním na několika písmenech se hledání rychle posune do nižší úrovně bez nutnosti přímo porovnávat různé prefixy. Důsledkem by vlastně bylo i snížení hloubky stromu. Př.: když by se vkládalo „něco“, „někdo“ a „foo“ a hash se dělal ze tří písmen, tak by si člověk odpustil porovnávání s „ně“ a s „foo“ ale v tomhle případě by se rovnou skočilo na výsledek. Podle mého názoru (nemám to nijak matematicky podložené*) by to tedy mělo výhodu v podstatě O(1) vyhledávání jako v hash tabulce, ale s tím, že by bylo menší množství kolizí při potřebě několika krátkých tabulek.
Tady asi čtenáře napadne, proč jsem vlastně nepoužil rovnou hash tabulku. Důvod je takový, že by musela být poměrně rozsáhlá aby zachytila všechny možné tvary slov. Tak, jak to mám implementováno teď, se do trie často vkládá jen část slova (třeba „sněh“) přičemž se vrací výsledek už když ten začátek pasuje (tedy pokud nepasuje nějaký delší prefix), tj. postihne to slova jako „sněhem“, „sněhové“ atd. což už by se s hash tabulkou dělalo asi docela špatně.
PS: nevykat
* píšu si do TODO, protože by mě to samotného zajímalo