Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem napsal svoji první aplikaci pro Android! Jde o předpověď počasí, která zřejmě jako jediná svého druhu stahuje předpověď pro kraje ze stránek Českého hydrometeorologického úřadu. Jejich předpovědi se mi totiž osvědčily zdaleka nejvíc.
Aplikace se dá zdarma stáhnout na Google Play: Počasí v krajích. Časem bych ji rád přidal i na F-Droid.
Takže prosím testujte a pokud se vám prográmek bude líbit, hodnoťte a propagujte dál
Překvapilo mě, jak jednoduchý vývoj pro Android je (fakt je to jenom Java a to API není nejhorší), včetně pročítání dokumentace jsem měl první verzi za odpoledne. Testování a ladění ale už chvíli zabrali . Jinak nejde o nic světoborného, v zásadě je to jen jednoduchý parser, který se snaží předpověď rozsekat na jednotlivé dny. Je to jen ztíženo tím, že předpovědi píšou různí lidé a proto formát není vždy úplně stejný, jak by se nám programátorům líbilo. Mimochodem, je to doopravdy moje úplně první aplikace z úplně prvního projektu, co jsem v Android Studiu vytvořil
. Původně měla být jen na zkoušku, ale pak se ukázalo, že spolu s navigací je to neužitečnější apka, co na mobilu mám. Tak snad se někomu bude hodit. Snad někomu taky přijde vhod.
Super by bylo, kdyby někdo tuhle aplikaci mohl otestovat na Androidu 2.1-3.0. Předpověď má totiž separátní verzi pro starší verze Androidu, která používá compatibility library. Tu jsem zkoušel v emulátoru Androidu 2.3.3 i na mobilu s Androidem 4.1.1, neměl jsem ale možnost vyzkoušet ji vyzkoušet na reálném HW, ani vyzkoušet její instalaci z Google Play. Google Play se mi totiž v emulátoru Androidu 2.3.3 nepodařilo rozběhat a na mobilu mi nabídne jen verzi pro Android 3.0 a vyšší.
Tiskni
Sdílej:
Tak jsem napsal svoji první aplikaci pro Android! Jde o předpověď počasí, která zřejmě jako jediná svého druhu stahuje předpověď pro kraje ze stránek Českého hydrometeorologického úřadu.Jediná určitě není, ale očividně má dlouhodobější výhled (i když je otázka, nakolik lze předpovědi na víc než dva dny věřit, i tu odkazovanou appku s daty z Aladina je vhodné brát s rezervou)...
Jeste bych mel napad na zlepseni - mohla by pri prvnim spusteni zobrazit kraj podle geolokaceNad tím jsem také přemýšlel, ale nakonec jsem to zavrhnul. Kromě toho, že je to spousta babrání se navíc Google Maps API (nejsou náhodou součástí Google Services, které v Cyanogen Modu nejsou?), tak jde i o osobní nechuť k aplikacím, které chtějí spoustu oprávnění (stačí, když už mě sleduje Google).
Taky v okne "o aplikaci" se temer neda precist text (tmave seda na cernem pozadi).Bude opraveno v příští verzi.
Časem bych ji rád přidal i na F-Droid.ehm, proč? - tedy proč to "časem", proč jsi ji prostě nedal na F-Droid a na GP se nevykašlal (notabene jestli v diskusi píšeš, že po tobě chtěli $25 za registraci)?
Na GP je větší šance, že si to někdo stáhneto bezpochyby, ale přijde mi to jako trošku moc altruismu ... nejenže dáváš výsledek své práce zdarma ale ještě platíš za to, aby z něj těžil jouda, co je línej zjistit, že Google (ještě) není celej svět(*)? pokud sis to primárně psal pro sebe, proč ti záleží na tom, aby to mělo bůhvíkolik uživatelů? (*) a naopak, odřezáváš lidi, co o svět Google nestojí a konto nemají, jako např. mě :-/
a asi je to i jednodušší. F-Droid jsem moc nezkoumal, ale co jsem z dokumentace pochopil, tak člověk musí nejdřív napsat nějaký build script, do čehož se mi úplně nechce.no, já z dokumentace pochopil, že to je volitelné (když jim chceš fakt pomoct), a že vpodstatě stačí dát jim o své aplikaci vědět
to bezpochyby, ale přijde mi to jako trošku moc altruismu ... nejenže dáváš výsledek své práce zdarma ale ještě platíš za to, aby z něj těžil jouda, co je línej zjistit, že Google (ještě) není celej svět(*)? pokud sis to primárně psal pro sebe, proč ti záleží na tom, aby to mělo bůhvíkolik uživatelů? (*) a naopak, odřezáváš lidi, co o svět Google nestojí a konto nemají, jako např. mě :-/S tím se těžko argumentuje. I když časem bych rád zkusil i nějakou tu placenou aplikaci (pár nápadů bych měl).
no, já z dokumentace pochopil, že to je volitelné (když jim chceš fakt pomoct), a že vpodstatě stačí dát jim o své aplikaci vědětJestli stačí jenom to, tak to zkusím. Ještě ale doladím ten styl pro tablety, nějak mi to nechce fungovat podle mých představ.