Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Vzhledem k tomu, že u předchozího zápisku o Předpovědi pro kraje se zdvihla vlna kritiky týkající se použití, nebo spíše nepoužití, volného místa (což je dobře, protože když lidi pindají jen na vzhled tak to asi funguje) jsem se rozhodl v tom trochu povrtat. Blog ukazuje připravované změny vzhledu a anketu, kde můžete vyjádřit svůj názor ke změnám.
Tento zápisek částečně navazuje na můj předchozí zápisek „Předpověď počasí pro Android.“ V zápisku nejprve popíši pár novinek které přibyly od mého předchozího blogu. V další části bych se rád obrátil na čtenáře ohledně testování nové verze. V blogu najdete i pár tipů na řešení problémů, na které jsem narazil.
Tak jsem napsal svoji první aplikaci pro Android! Jde o předpověď počasí, která zřejmě jako jediná svého druhu stahuje předpověď pro kraje ze stránek Českého hydrometeorologického úřadu. Jejich předpovědi se mi totiž osvědčily zdaleka nejvíc.
Po dlouhé době posílám nějaké novinky okolo eilin, ovladače pro monitory EIZO. Za tu dobu se toho dost změnilo. Vydal jsem několik verzí, přidal GUI a prostě je eilin teď celkově o dost lepší než kdy předtím.
Tak a je tu nová verze eilin – utility pro ovládání monitorů Eizo. Nejvýznamnější novinkou je přesunutí „magických“ čísel ze zdrojáku do konfiguračního souboru a podpora monitoru S2243.
Tak jsem zase zpátky, tentokrát s novou utilitkou. Utilitka se jmenuje eilin a slouží k ovládání monitorů EIZO pod GNU/Linuxem. eilin vznikl reverzním inženýrstvím ovladačů pro Windows za pomoci Drátožraloka.
Když jsem opět po nějaké době zkompiloval KDevelop z gitu, zjistil jsem, že padá při použít "Find Uses". Jak tedy vypadá hlášení bugu a jeho následná oprava v KDevelopu?
Tak a je to tady. Konečně byly oznámeny projekty, které jejichž účast v letošním GSoC byla schválena. Jak jinak, budu se zabývat projekty týkající se Hugin a přidružených aplikací. A samozřejmě nejvíc tomu svému . Na co se tedy můžeme těšit?
Jelikož poslední dobou trošku experimentuji s QT creatorem, napadlo mě, že by bylo pěkné mít dokumentaci ke glibc pěkně dostupnou rovnou z Qt creatoru, který využívá Qt help (soubory .qch).
Dnes se mi podařilo dosáhnout významného úspěchu v přiblížení Archu k opravdovému "workstejšnu" pro grafiku. Dosáhl jsem funkčního pluginu pspi, sloužícího k natahování pluginů z Adobe Photoshop do Gimpu. A pro dobro ostatních ho také uveřejňuji.
Takže právě jsem odeslal první balíčky do repozitáře arch-graphics.
Hodně lidí se setkalo u wine s problémem, kdy u některých her zůstal kromě herního kurzoru zůstal ještě kurzor X. Pravda, jde jen o estetickou záležitost, ale zkazit dojem z hry to dovede, což některým stačí k ohodnocení GNU/Linuxu jako „blbý, nepoužitelný systém pro chudé studenty “.
Aneb letem světem non-3D desktopem. Nečekejte žádný extra dlouhý zápisek. Tedy jen pár screenshotů, praktické zkušenosti za den používání, jak ho zprovoznit (pod Archem) a některé jeho vymoženosti.
Vzhledem k pomerne nedavne vlne screenshotu jsem taky nejake udelal Cerstve jsem totiz nainstalil Arch, takze jsem zaroven udelal mensi zmenu "dizajnu".
Jednou to přijít muselo, píšu zase nějaký návod. Co to bude tentokrát? Kompilace Xorg 7.0 na Slackware 10.2.
V tomto 'článku' budu pojednávat o možnosti jak emulovat virtuální stroj pomocí Qemu
Nevim, kde jinde se zeptat, tak se ptam tady.
Nevite nekdo o nejakem hostingu, kde bych mohl mit zdarma ulozeny ca 250MiB velky iso.gz soubor s Arachnixem, ale aby ho mohl stahovat kazdy. Takze zadny prasecinky stylu http://www.uschovna.cz/
Tak zkousim nejnovejsi Xorg stazena z cvs 17.11. 2005 v 18:22 (to znamena i ten "kod" v titulku)
Tak jsem se konecne rozhodl zkompilovat si na svym slacku Xorg 6.8.2
misto distribucniho
Bacha na xmms 1.2.10 na enlightenment 16.7 a Battle for Wenosth
Jel jsem takle skodou 100 na ...Otavu
no bylo to autobusem od skoly ale to je fuk
Kdyz jsem se vratil tak me cekalo neprijemne prekvapeni po spusteni xmms - vzdy se sekl po jakekoliv akci nebo ca. po 1min prehravani. V diskusich bylo psano ze je to output pluginy tak jsem je prozkousel vsechny a porad nic.
Skoncilo to PREKOMPILOVANIM celyho enlightenment a pridanim balicku xmms ted v pondeli. Vsechno fungovalo spravne dokud jsem si k xmms nespustil Battle for Wesnoth (moji jedinou hru v linuxu). Zase totalni vytuh systemu! Takze jsem si vcera odstranil wesnoth a znova znova pustil make install
na enlightenment a jeho knihovny.
Od ted vsechno funguje skvele, takze pozor na tuhle kombinaci
tady bych doplnil nekolik veci na ktere jsem predtim zapomnel, hlavne o rychlym prostridani Window$ XP->Mandrake 9.1->Mandrake 10.1-> Slackware 10.1
linux uz pouzivam "delsi" dobu, asi nekdy od jara tohoto roku. Proc jsem vlastne na GNU/Linux tehdy presel? Jednoho dne jsem si uvedomil, ze vetsina softu co ve win mam je puvodem z linuxu (Gimp, Emacs, Vim)nebo multiplatformni (blender, Jedit). Uz me stvalo, kdyz jsem musel provozovat Emacs pres CygWin. Vedel jsem ze linux je vyvijen v GNU licenci, coz mi hodne vyhovovalo, Billovo snaha vydelat na kazdy hovadine a jeste nedodrzovat standardy mi uz taky lezla na nervy. Nenavidel jsem jeho "prohlizec" IE (ten se ani za prohlizec neda povazovat).