Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
tady bych doplnil nekolik veci na ktere jsem predtim zapomnel, hlavne o rychlym prostridani Window$ XP->Mandrake 9.1->Mandrake 10.1-> Slackware 10.1
Se svym prechodem jsem byl pripravenej na sok-system udelej si sam. Sok to byl-graficka instalace barevnejsi nez ta u win a to KDE! Nastesti jsem vedel zakladni filozofii linuxu-vsechno samostatny programky, vsechno je soubor a neni zadny c:. Chtel jsem vedet alespon priblize do ceho zase lezu
S timhle jsem moc problem nemel-nesnazil jsem se delat hovadinky na ktery jsem byl zvyklej z win. Tak jsem se jal zkoumat KDE 3.2 i s jeho programama, nejvic jsem si vyhral s konquerorem. Zkoumal jsem celej system, otviral kazdej konfigurak(a ze jich bylo hodne
). Vsechno mi tehdy prislo krasne logicky.
Problemy nastaly kdyz jsem se chtel naucit kompilovat nastesti jsem mel knihu o emacsu(pozn. ktery jsem mel uz ve win) kde byl postup kompilace ze zdrojaku. O to nemilejsi bylo zjisteni ze to nefuguje. Zkousel jsem to znovu a znovu a zprave
no C/C++ compiler found
(nebo nejak podobne) jsem moc pozornosti nevenoval, protoze jak je mozny ze make chtelo spustit kompilaci?? System jsem preinstaloval a daval jsi bacha jestli tam nahodou nebude gcc (ve win jsem mel mingw32, ktery byl na nem zalozen a na oficialnich strankach gcc bylo vsechno o linuxu tak mi napadlo ze pokud tam bude tak ho muzu zkusit) a on tam nebyl!!! Rekl jsem si ze teda bude pouzivat asi jinej ale pak jsem si zjistil ze je to standardni kompilator!? Moje reakce byla koupit novejsi verzi na DVD. Asi tyden jsem cekal nez mi to z qwert poslou. tam uz mi to jelo v pohode, zprovoznil jsem grafarnu a hned prvni den jsem zacal kompilovat blender a dopadlo to takhle patlal jsem se s tim honde dlouho ale stalo to zato:
A pak prislo RPM hell, nemoh jsem zkompilovat ardour, protoze zavisel na XXX a to zaviselo na GTK2 a starou verzi GTK2 jsem odstranit nemohl, protoze na nem zavisela pulka systemu.
A zavalovali mne haldy automaticky generovanejch konfiguraku.
Pak prisla znama zachrana v podobe pausalniho propojeni na net a stahnuti slackwaru 10.1, o kterym jsem si nejdriv zjistil vsechno co se dalo - oslavil jsem i neexistenci zavislosti
Tiskni
Sdílej: