Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vzhledem k tomu, že u předchozího zápisku o Předpovědi pro kraje se zdvihla vlna kritiky týkající se použití, nebo spíše nepoužití, volného místa (což je dobře, protože když lidi pindají jen na vzhled tak to asi funguje) jsem se rozhodl v tom trochu povrtat. Blog ukazuje připravované změny vzhledu a anketu, kde můžete vyjádřit svůj názor ke změnám.
Původně jsem chtěl změnit rozvržení pouze u tabletů, na menších zařízeních se mi současný vzhled líbil. Proto tedy začnu změnami pro tabletů, přestože ani mobily nezůstaly ušetřeny změn. Na rozdílný vzhled ikonek neberte prosím ohled, jedná se o opravu která s rozložením nesouvisí.
Nejvýraznější změnou je změna vzhledu nadpisů se jmény dní, ty teď mají na pozadí přechod z černé do barvy pozadí, přičemž text je bílý. Výsledkem je lepší návaznost na levý sloupec s výběrem kraje, který je také v černé. Oproti předchozí verzi jsem také přidal malinké odsazení textu ve sloupci s předpovědmi.
Ukázka vzhledu, vlevo (první) starý, vpravo (druhý) nový:
Rozložení na výšku došlo nejvýraznějších změn. Většina změn by se dala shrnout jako „nacpat všude spoustu volného místa.“ Další výraznou změnou, na kterou mě navedl komentář od kotrcky je centrování nadpisu se jménem dne a použití gradientu. Díky vycentrování textu by teď mělo rozložení vypadat vyváženěji. Gradient na pozadí dále přispívá k optickému oddělení jedlových dní, přičemž je méně násilný než předchozí jednolitě šedý podklad.
Ukázka vzhledu, vlevo (první) starý, vpravo (druhý) nový:
Ukázka vzhledu, vlevo (první) starý, vpravo (druhý) nový:
Tiskni
Sdílej: