Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
kqemu
nebo qvm86
? Mně jde pěkně zkompilovat, zavést, chyby to nehlásí, ale žádného zrychlení jsem si nevšiml... Tak co znamena toto: Could not open '/dev/kqemu' - QEMU acceleration layer not activated
u standardnich binarek pokud neni pouzit kqemu?
BTW: Meril jsem rychlost bootu olive: bez modulu asi 1:40 a s modulem asi 1:05 min. Je dost mozny ze to zavisi na halde dalsich faktoru.
uses Dos; var Old08: Procedure; const CLK_TCK: LongInt = 0; procedure New08; interrupt; begin inline($9C); Old08; Inc(CLK_TCK); end; procedure StartupTimer; begin GetIntVec($08, @Old08); SetIntVec($08, @New08); CLK_TCK := 0; end; procedure ShutdownTimer; begin SetIntVec($08, @Old08); end; procedure CPUDelay; assembler; asm mov cx,0ffffh @1: loop @1 end; { Returns CPU speed in delays/sec } function CPUSpeed: LongInt; var L: LongInt; Duration: LongInt; Multiplier: LongInt; begin StartupTimer; Duration := 0; Multiplier := 16; Duration := CLK_TCK; for L := 0 to Multiplier * 256 do CPUDelay; Duration := CLK_TCK - Duration; CPUSpeed := Round(Multiplier * 256.0 * 55.0 / Duration); ShutdownTimer; end; function ToMHz(Speed: LongInt): LongInt; begin ToMHz := Round(Speed * 400.0 / 3265); end; var Speed: LongInt; begin Speed := CPUSpeed; WriteLn('Your CPU speed is: ', Speed, ' delays/sec'); WriteLn('That is equal to ', ToMHz(Speed), ' MHz Pentium II (Deschutes)'); end.S modulem kqemu i bez něj mi to ukázalo přibližně 60 MHz. Dále jsem zkoušel výpis adresářů celého disku, ten trval v obou případech stejně dlouho. A nakonec jsem zkoušel pakovat nějaká data starým DOSovým RARem, v obou případech to trvalo rovněž stejně dlouho.
Tiskni
Sdílej: