Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
linux uz pouzivam "delsi" dobu, asi nekdy od jara tohoto roku. Proc jsem vlastne na GNU/Linux tehdy presel? Jednoho dne jsem si uvedomil, ze vetsina softu co ve win mam je puvodem z linuxu (Gimp, Emacs, Vim)nebo multiplatformni (blender, Jedit). Uz me stvalo, kdyz jsem musel provozovat Emacs pres CygWin. Vedel jsem ze linux je vyvijen v GNU licenci, coz mi hodne vyhovovalo, Billovo snaha vydelat na kazdy hovadine a jeste nedodrzovat standardy mi uz taky lezla na nervy. Nenavidel jsem jeho "prohlizec" IE (ten se ani za prohlizec neda povazovat).
Proste linux jsem zvolil proto, ze mi nevnucoval to "jedine spravne" reseni, a vsechno se da upravit pomoci konfiguraku (pozn. nevim proc, ale od sveho prvniho pocitace me to hrozne lakalo, jeste ve win jsem se rypal v registrech (BTW stejne jsem je nikdy nepochopil) a pokud si nejaky program ukladal nastaveni do textatku, tak jsem ho okamzite zacal studovat prestoze tam skoro pokazde bylo psano Do not edit
). Ani nevim odkud jsem vsechny tyhle informace vedel, neznam bohuzel nikoho, kdo by mel linux, do doby nez jsem ho nainstaloval
jsem ho nikdy ani nevidel.
Pres jednoho kamose jsem sehnal mandrake 9.1 (nejakej jeho kamos sbira OS, ale jede jenom na win). Spustil jsem instalaci, docela jsem cumel na vsechny ty barvicky, to jsem opravdu necekal. V nastaveni balicku jsem dal Expert, vybral jsem podle popisu vsechny co se mi zdaly pouzitelny+neco malo navic, po ca. pulhodince jsem mel vsechno vybrany, pro jistotu jsem to jeste ulozil na disketu a vesele pokracoval dal, na konci se mi to ale pri vyberu tiskarny seklo, tak jsem musel pocitac resetnout, v tu chvili jsem byl rad, ze jsem si ulozil vyber balicku. Dalsi instalace byla v pohode, mandrake se bez problemu spustil a ja si zacal zkouset desktopy (KDE, GNOME, icewm), prozatim jsem zustal u KDE. Tehdy mi jeste nejela 3D akcelerace. Takze jsem zacal shanet ovladace pro nVidii, s instalaci to zezacatku vypadalo dobre, po restartu mi ale nenabehly X a tak jsem preinstalovaval (nemel jsem poneti jak linux zapnout rovnou do shellu). To jsem udelal asi 5x, prohledaval jsem diskuse a porad nic, az jednou jsem si precet varovani po nainstalovani ovladace-ze mam zaveden modul FB_RIVA nebo tak nejak a ze to muze delat problemy. Doted jsem tomu nevenoval pozornost, ve win jsem na tohle byl zvyklej a nikdy se nic nestalo, ale zkusil jsem ten modul odstranit a ono to jelo! Nalezite jsem to oslavil, uz mi schazelo rozjet jen modem, neuspesne. Pozdeji jsem zjistil ze pro muj winmodem ovladac neexistuje. Druhy den uz jsem se tedy zacal poradne seznamovat se systemem, ktery mi na prvni pohled vyhovoval, behem jednoho dne jsem pochopil veskere zakladni ovladani shellu, dalsi dny jsem stravil konfiguraci programu k obrazu svemu.
Pak jsem si poridil mandrake 10.1 official, vsechno tentokrat jelo, bez problemu, krome modemu samozrejme. Puvodne jsem premyslel i slackware ale moc jsem si na nej ze zacatku netroufal.
A najednou prisla spasa, internet pres kabel a ja si stahnul slack, to uz mi mandrake moc nevyhovoval kvuli bordelu v /etc. Od ty doby jedu na Slackwaru 10.1 a jsem zcela spokojenej, vsechno funguje tak jak ma, jeste lip nez v mandraku, je rychlejsi a nespousti se mi naprosto zbytecni daemoni. Zaroven jsem se Slackem jsem pridal novy KDE 3.4 (nejdriv jsem se ho snazil kompilovat, asi po 6 hod. to skoncilo chybou takze jsem se rozhod pro balicek) ale ja stale pokukoval po jinym wm, vetsinu aplikaci dodavanych s KDE jsem nikdy nevyuzil. Nakonec jsem se odhodlal a zacal zkouset ruzny wm, zustal jsem u enlightenment 16.7 (17-tka mi nevyhovovala), a stim jsem zacal laborovat, ve vysledku muj desktop vypada takhle: screen. Mel jsem teda jeste mensi problemy s neexistenci zarizeni pro zvuk pres alsu, kdyz jsem poprve kompiloval jadro, ted uz to mam navzdy vyreseno jednim skriptem z balicku alsy co se mi spousti hned po startu.
Tak takhle vypadaly moje zacatky v Linuxu+duvod proc jsem k nemu presel
Tiskni
Sdílej: