Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »linux uz pouzivam "delsi" dobu, asi nekdy od jara tohoto roku. Proc jsem vlastne na GNU/Linux tehdy presel? Jednoho dne jsem si uvedomil, ze vetsina softu co ve win mam je puvodem z linuxu (Gimp, Emacs, Vim)nebo multiplatformni (blender, Jedit). Uz me stvalo, kdyz jsem musel provozovat Emacs pres CygWin. Vedel jsem ze linux je vyvijen v GNU licenci, coz mi hodne vyhovovalo, Billovo snaha vydelat na kazdy hovadine a jeste nedodrzovat standardy mi uz taky lezla na nervy. Nenavidel jsem jeho "prohlizec" IE (ten se ani za prohlizec neda povazovat).
Proste linux jsem zvolil proto, ze mi nevnucoval to "jedine spravne" reseni, a vsechno se da upravit pomoci konfiguraku (pozn. nevim proc, ale od sveho prvniho pocitace me to hrozne lakalo, jeste ve win jsem se rypal v registrech (BTW stejne jsem je nikdy nepochopil) a pokud si nejaky program ukladal nastaveni do textatku, tak jsem ho okamzite zacal studovat prestoze tam skoro pokazde bylo psano Do not edit
). Ani nevim odkud jsem vsechny tyhle informace vedel, neznam bohuzel nikoho, kdo by mel linux, do doby nez jsem ho nainstaloval
jsem ho nikdy ani nevidel.
Pres jednoho kamose jsem sehnal mandrake 9.1 (nejakej jeho kamos sbira OS, ale jede jenom na win). Spustil jsem instalaci, docela jsem cumel na vsechny ty barvicky, to jsem opravdu necekal. V nastaveni balicku jsem dal Expert, vybral jsem podle popisu vsechny co se mi zdaly pouzitelny+neco malo navic, po ca. pulhodince jsem mel vsechno vybrany, pro jistotu jsem to jeste ulozil na disketu a vesele pokracoval dal, na konci se mi to ale pri vyberu tiskarny seklo, tak jsem musel pocitac resetnout, v tu chvili jsem byl rad, ze jsem si ulozil vyber balicku. Dalsi instalace byla v pohode, mandrake se bez problemu spustil a ja si zacal zkouset desktopy (KDE, GNOME, icewm), prozatim jsem zustal u KDE. Tehdy mi jeste nejela 3D akcelerace. Takze jsem zacal shanet ovladace pro nVidii, s instalaci to zezacatku vypadalo dobre, po restartu mi ale nenabehly X a tak jsem preinstalovaval (nemel jsem poneti jak linux zapnout rovnou do shellu). To jsem udelal asi 5x, prohledaval jsem diskuse a porad nic, az jednou jsem si precet varovani po nainstalovani ovladace-ze mam zaveden modul FB_RIVA nebo tak nejak a ze to muze delat problemy. Doted jsem tomu nevenoval pozornost, ve win jsem na tohle byl zvyklej a nikdy se nic nestalo, ale zkusil jsem ten modul odstranit a ono to jelo! Nalezite jsem to oslavil, uz mi schazelo rozjet jen modem, neuspesne. Pozdeji jsem zjistil ze pro muj winmodem ovladac neexistuje. Druhy den uz jsem se tedy zacal poradne seznamovat se systemem, ktery mi na prvni pohled vyhovoval, behem jednoho dne jsem pochopil veskere zakladni ovladani shellu, dalsi dny jsem stravil konfiguraci programu k obrazu svemu.
Pak jsem si poridil mandrake 10.1 official, vsechno tentokrat jelo, bez problemu, krome modemu samozrejme. Puvodne jsem premyslel i slackware ale moc jsem si na nej ze zacatku netroufal.
A najednou prisla spasa, internet pres kabel a ja si stahnul slack, to uz mi mandrake moc nevyhovoval kvuli bordelu v /etc. Od ty doby jedu na Slackwaru 10.1 a jsem zcela spokojenej, vsechno funguje tak jak ma, jeste lip nez v mandraku, je rychlejsi a nespousti se mi naprosto zbytecni daemoni. Zaroven jsem se Slackem jsem pridal novy KDE 3.4 (nejdriv jsem se ho snazil kompilovat, asi po 6 hod. to skoncilo chybou takze jsem se rozhod pro balicek) ale ja stale pokukoval po jinym wm, vetsinu aplikaci dodavanych s KDE jsem nikdy nevyuzil. Nakonec jsem se odhodlal a zacal zkouset ruzny wm, zustal jsem u enlightenment 16.7 (17-tka mi nevyhovovala), a stim jsem zacal laborovat, ve vysledku muj desktop vypada takhle: screen. Mel jsem teda jeste mensi problemy s neexistenci zarizeni pro zvuk pres alsu, kdyz jsem poprve kompiloval jadro, ted uz to mam navzdy vyreseno jednim skriptem z balicku alsy co se mi spousti hned po startu.
Tak takhle vypadaly moje zacatky v Linuxu+duvod proc jsem k nemu presel
Tiskni
Sdílej: