V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Dnes se mi podařilo dosáhnout významného úspěchu v přiblížení Archu k opravdovému "workstejšnu" pro grafiku. Dosáhl jsem funkčního pluginu pspi, sloužícího k natahování pluginů z Adobe Photoshop do Gimpu. A pro dobro ostatních ho také uveřejňuji.
Bohužel Adobe Photoshop CS SDK se velmi obtížně získává. Naštěstí v Adobe mojí žádosti vyhověli, a dostal jsem legální přístup ZDARMA ke všem v současnosti dostupným Photoshop SDK (tzn. CS, CS2 a CS3). Takže jsem konečně mohl začít pracovat na zprovoznění pspi v Linuxu. Můžu říct, že to není zrovna jednoduché (vizte poznámky k sestavování).
Ale teď to hlavní, jak funkční balíček pspi získat? Někteří všímavější si možná všimli, že provozuji vlastní repozitář Arch-graphics, kde je možno získat balíčky pro práci s grafikou (jenom i686). A právě z tohoto repozitáře si pspi, pod názvem gimp-plugin-pspi, můžete stáhnout.
Arch-graphics – repozitář, kde je k dispozici jak balíček, tak i PKGBUILD
Balíček – přímý odkaz na i686 balíček
PKGBUILD – …a příslušný patch. Tenhle PKGBUILD nechci odesílat na AUR, protože je třeba provést několik úkonů i mimo PKGBUILD aby se pspi zkompiloval, vizte info níže.
Kompilace sebou nese hned několik zádrhelů. Zaprvé je to získání Adobe Photoshop SDK. Zadruhé je to samotné SDK. Vývojáři od Adobe si totiž nedělají hlavu s case sensitivness a proto je třeba SDK nejdříve nainstalovat pomocí wine a pak připojit pomocí ciopfs (PKGBUILD je na AURu). Bohužel ciopfs není dokonalý, takže obsahy některých složek musíte do přípojného bodu nakopírovat sami. Dále musíte nastavit proměnnou PATH_TO_PS_SDK na adresář, kam jste pomocí ciopfs připojili adresář s PS SDK. Zbytek už zvládne PKGBUILD.
Tiskni
Sdílej:
Works on 64 bit through Wine and a lot of lib32 stuff.
Měli na to rovnou formulář
Účel: Něco ve stylu: „Chtěl bych si zkompilovat plugin PSPI, který je je volně distribuován pod licencí MIT, k jehož kompilaci je nutné Vaše SDK. Blablabla. Pokud to licence dovolí, poskytnutí binárek PSPI pro Archlinux.“
Plánované použití (nebo něco na ten způsob): Jinými slovy jsem napsal to, co jsem napsal k účelu.
Komerční/Nekomerční: Nekomerční
Po odeslání se objeví stránka, kde Vás žádají o trpělivost, že žádost musí být nejprve schválena, což je většinou do 4 dnů.
No, a druhý den mi přišel E-mail:
Dear Lukas,
Your request for the Photoshop SDK has been approved. Please download the SDK materials from http://partners.adobe.com/public/developer/photoshop/devcenter.html Regards,
Partner Program Team
Přihlásil jsem se s předtím vytvořeným účtem a voilà, licence. Tu jsem si pročetl, zjistil jsem, že souhlasem s ní nemůžu do konce svého života žalovat Adobe, že zdrojové soubory nesmím poskytnout absolutně nikomu a dokumentaci smím poskytnout jenom svým zaměstnancům, kteří ji potřebují pro výkon své práce (bylo tam snad i něco o tom, že zaměstnanci to musí také slíbit, ale tenhle odstaveček jsem přeskočil, nejsem žádná velká firma). A na konci jsem si konečně mohl stáhnout ono kýžené SDK.