Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dnes se mi podařilo dosáhnout významného úspěchu v přiblížení Archu k opravdovému "workstejšnu" pro grafiku. Dosáhl jsem funkčního pluginu pspi, sloužícího k natahování pluginů z Adobe Photoshop do Gimpu. A pro dobro ostatních ho také uveřejňuji.
Bohužel Adobe Photoshop CS SDK se velmi obtížně získává. Naštěstí v Adobe mojí žádosti vyhověli, a dostal jsem legální přístup ZDARMA ke všem v současnosti dostupným Photoshop SDK (tzn. CS, CS2 a CS3). Takže jsem konečně mohl začít pracovat na zprovoznění pspi v Linuxu. Můžu říct, že to není zrovna jednoduché (vizte poznámky k sestavování).
Ale teď to hlavní, jak funkční balíček pspi získat? Někteří všímavější si možná všimli, že provozuji vlastní repozitář Arch-graphics, kde je možno získat balíčky pro práci s grafikou (jenom i686). A právě z tohoto repozitáře si pspi, pod názvem gimp-plugin-pspi, můžete stáhnout.
Arch-graphics – repozitář, kde je k dispozici jak balíček, tak i PKGBUILD
Balíček – přímý odkaz na i686 balíček
PKGBUILD – …a příslušný patch. Tenhle PKGBUILD nechci odesílat na AUR, protože je třeba provést několik úkonů i mimo PKGBUILD aby se pspi zkompiloval, vizte info níže.
Kompilace sebou nese hned několik zádrhelů. Zaprvé je to získání Adobe Photoshop SDK. Zadruhé je to samotné SDK. Vývojáři od Adobe si totiž nedělají hlavu s case sensitivness a proto je třeba SDK nejdříve nainstalovat pomocí wine a pak připojit pomocí ciopfs (PKGBUILD je na AURu). Bohužel ciopfs není dokonalý, takže obsahy některých složek musíte do přípojného bodu nakopírovat sami. Dále musíte nastavit proměnnou PATH_TO_PS_SDK na adresář, kam jste pomocí ciopfs připojili adresář s PS SDK. Zbytek už zvládne PKGBUILD.
Tiskni
Sdílej:
Works on 64 bit through Wine and a lot of lib32 stuff.
Měli na to rovnou formulář
Účel: Něco ve stylu: „Chtěl bych si zkompilovat plugin PSPI, který je je volně distribuován pod licencí MIT, k jehož kompilaci je nutné Vaše SDK. Blablabla. Pokud to licence dovolí, poskytnutí binárek PSPI pro Archlinux.“
Plánované použití (nebo něco na ten způsob): Jinými slovy jsem napsal to, co jsem napsal k účelu.
Komerční/Nekomerční: Nekomerční
Po odeslání se objeví stránka, kde Vás žádají o trpělivost, že žádost musí být nejprve schválena, což je většinou do 4 dnů.
No, a druhý den mi přišel E-mail:
Dear Lukas,
Your request for the Photoshop SDK has been approved. Please download the SDK materials from http://partners.adobe.com/public/developer/photoshop/devcenter.html Regards,
Partner Program Team
Přihlásil jsem se s předtím vytvořeným účtem a voilà, licence. Tu jsem si pročetl, zjistil jsem, že souhlasem s ní nemůžu do konce svého života žalovat Adobe, že zdrojové soubory nesmím poskytnout absolutně nikomu a dokumentaci smím poskytnout jenom svým zaměstnancům, kteří ji potřebují pro výkon své práce (bylo tam snad i něco o tom, že zaměstnanci to musí také slíbit, ale tenhle odstaveček jsem přeskočil, nejsem žádná velká firma). A na konci jsem si konečně mohl stáhnout ono kýžené SDK.