Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dnes se mi podařilo dosáhnout významného úspěchu v přiblížení Archu k opravdovému "workstejšnu" pro grafiku. Dosáhl jsem funkčního pluginu pspi, sloužícího k natahování pluginů z Adobe Photoshop do Gimpu. A pro dobro ostatních ho také uveřejňuji.
Bohužel Adobe Photoshop CS SDK se velmi obtížně získává. Naštěstí v Adobe mojí žádosti vyhověli, a dostal jsem legální přístup ZDARMA ke všem v současnosti dostupným Photoshop SDK (tzn. CS, CS2 a CS3). Takže jsem konečně mohl začít pracovat na zprovoznění pspi v Linuxu. Můžu říct, že to není zrovna jednoduché (vizte poznámky k sestavování).
Ale teď to hlavní, jak funkční balíček pspi získat? Někteří všímavější si možná všimli, že provozuji vlastní repozitář Arch-graphics, kde je možno získat balíčky pro práci s grafikou (jenom i686). A právě z tohoto repozitáře si pspi, pod názvem gimp-plugin-pspi, můžete stáhnout.
Arch-graphics – repozitář, kde je k dispozici jak balíček, tak i PKGBUILD
Balíček – přímý odkaz na i686 balíček
PKGBUILD – …a příslušný patch. Tenhle PKGBUILD nechci odesílat na AUR, protože je třeba provést několik úkonů i mimo PKGBUILD aby se pspi zkompiloval, vizte info níže.
Kompilace sebou nese hned několik zádrhelů. Zaprvé je to získání Adobe Photoshop SDK. Zadruhé je to samotné SDK. Vývojáři od Adobe si totiž nedělají hlavu s case sensitivness a proto je třeba SDK nejdříve nainstalovat pomocí wine a pak připojit pomocí ciopfs (PKGBUILD je na AURu). Bohužel ciopfs není dokonalý, takže obsahy některých složek musíte do přípojného bodu nakopírovat sami. Dále musíte nastavit proměnnou PATH_TO_PS_SDK na adresář, kam jste pomocí ciopfs připojili adresář s PS SDK. Zbytek už zvládne PKGBUILD.
Tiskni
Sdílej:
Works on 64 bit through Wine and a lot of lib32 stuff.
Měli na to rovnou formulář
Účel: Něco ve stylu: „Chtěl bych si zkompilovat plugin PSPI, který je je volně distribuován pod licencí MIT, k jehož kompilaci je nutné Vaše SDK. Blablabla. Pokud to licence dovolí, poskytnutí binárek PSPI pro Archlinux.“
Plánované použití (nebo něco na ten způsob): Jinými slovy jsem napsal to, co jsem napsal k účelu.
Komerční/Nekomerční: Nekomerční
Po odeslání se objeví stránka, kde Vás žádají o trpělivost, že žádost musí být nejprve schválena, což je většinou do 4 dnů.
No, a druhý den mi přišel E-mail:
Dear Lukas,
Your request for the Photoshop SDK has been approved. Please download the SDK materials from http://partners.adobe.com/public/developer/photoshop/devcenter.html Regards,
Partner Program Team
Přihlásil jsem se s předtím vytvořeným účtem a voilà, licence. Tu jsem si pročetl, zjistil jsem, že souhlasem s ní nemůžu do konce svého života žalovat Adobe, že zdrojové soubory nesmím poskytnout absolutně nikomu a dokumentaci smím poskytnout jenom svým zaměstnancům, kteří ji potřebují pro výkon své práce (bylo tam snad i něco o tom, že zaměstnanci to musí také slíbit, ale tenhle odstaveček jsem přeskočil, nejsem žádná velká firma). A na konci jsem si konečně mohl stáhnout ono kýžené SDK.