Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
OpenSuSE jsem instaloval notebook s grafikou Intel GMA 4500MHD. Důvod je prostý, pokud nechodím na přednášky tak laptop jen leží v rohu kde se na něj práší. Pokud se to celé posere tak to někdy až se budu nudit znovu nainstaluji.
Instalace mě velmi příjemně překvapila. Ačkoli se všude doporučuje neinstalovat major verzi KDE přímo z KDE, riskl jsem to. Byl líný zjišťovat jak se připojit k wifi z konsole a hledat UTP kabel se mi taky nechtělo – knetworkmanager tedy vyhrál. Po instalaci jsem jen resetnul Xka a voilà – KDE naběhlo bez sebemenšího problému.
A… ježišmarjá cotoje? Vůči bílým ikonkám v systray jsem byl skeptický od začátku, ale tohle mi vyrazilo dech. Horší než jsem čekal. O hodně. Šedivé ikonky Mac OS X vypadají skvěle, v Gnome taky. Bílé ikonky ve Windows 7 už nejsou nejlepší ale dá se na ně koukat. U předchozích jmenovaných totiž vypadají poměrně dobře i ve chvíli, kdy si nějaká aplikace v systrayi vytvoří barevnou ikonku. Bohužel v KDE 4.5 taková ikonka vypadá jako pěst na oko. Aby to bylo ještě horší, takovou ikonku si tam nacpe KDE samo – přepínač rozložení klávesnice. Ten se sice dá vypnout, ale jsem na něj zvyklý. A samozřejmě ve chvíli, kdy tam nacpete spoustu barevných ikonek, působí jako pěst na oko ty bílé. Navíc je mnohem obtížnější rozpoznat, ke kterému programu ikonka patří
Pro všechny, kterým se také nelíbí bílé ikonky v KDE 4.5 jsem založil bug report na kde bugzille, takže hlasujte.
EDIT: bug byl uzavřen ve prospěch bugu #241933. Svůj bug jsem ale znovuotevřel, protože bug #241933 míchá několik věcí dohromady a dokonce tam bylo řečeno, že by každá připomínka měla být otevřena samostatně.
A to není všechno. V system tray se nově objevila obrovská kulatá ikona s šipkou, která slouží k zobrazení skrytých položek v panelu. Ikonka zde byla i předtím, ale byla mnohem decentnější. A aby nebylo těch vylepšení dost, když na ní kliknete tak se nerozšíří panel tak, aby se do něj ikonky vešly jako v předchozích verzích KDE, což jsem osobně považoval za naprosto logické a i pěkné řešení ale vyjede widget(okénke) ne nepodobné tomu ve Windows 7. Bohužel zabránit tomu není tak jednoduché – buď můžete všem ikonám nastavit aby se zobrazovaly vždy, nebo překousnout tuhle „vymoženost.“ Nic mezi tím neexistuje.
Pro všechny, kterým se nelíbí rozbalování systémové části panelu okopírované z Windows 7 jsem založil bug report na kde bugzille, takže hlasujte.
Jelikož KWin v KDE přináší dlaždicový mód, rozhodl jsem se ho vyzkoušet. V nastavení se dá nastavit několik způsobů dlaždicování. Jak se mezi sebou liší nevím, nikdy předtím jsem žádný tilling window manager nepoužíval. Vypadá to docela dost zajímavě a na velkém monitoru to bude nejspíš i prudce použitelné. Bohužel ne tak na notebooku s 13' ultranudlí. Rozhodně se mi to líbí. Ukázka několika oken v tilling módu je na třetím screenshotu.
Došlo k mírnému redesignu Nastavení systému, troufl bych si říct, že k lepšímu (obrázek 3). Celé je to tak nějak přehlednější. Akorát to velké tlačítko Ukončit je trochu nadbytečné…
KNetwork manager (tak si říkám, jestli už je součástí KDE nebo je pořád OpenSuSE specific) používá systému notifikací pro upozornění, že jsem se připojil. To sice není až taková novinka, verze z Factory repozitáře (KDE 4.4) to má taky, rozhodně je to ale příjemné.
Po dalším zkoumání jsem nenarazil na žádné významnější změny.
Tiskni
Sdílej:
zvlášť když si je můžu změnit ;)Jak? Nikde jsem nic takového nenašel. Srandovní je třeba i fak, že v dialogu nastavení jsou zobrazeny původní barevné ikony.
Vis, ze nejsem KDEckar, ale to co popisujes mi prijde jako velice spatny vtip. Nechapu proc se spousta Linuxovych projektu u Windows a neskutecne efektivnim zpusobem z nich prebiraji ty nejvetsi nedostatky a prasarny co v Redmondu vymysli
Ikonky jsou hnusny a mam pocit, ze vsude a vsechni maji pocit, ze musi byt vsichni slepi a pokud ikona neni pres pulku monitoru tak je to spatne.
Bohuzel mi prijde, ze postupem casu (nejspis diky velkemu mnozstvi projektu, ktere se rozhodli od jadra prepracovat) se to vsechno cim dal tim vic sype a je to horsi a horsi a mist kam uteci je cim dal tim min.
Co se tyka tillingu tak to muze byt vic nez zajimave, taky bych si to nekdy zkusil
Nechapu proc se spousta Linuxovych projektu u Windows a neskutecne efektivnim zpusobem z nich prebiraji ty nejvetsi nedostatky a prasarny co v Redmondu vymyslináhodou (asi opravdu jen náhodou
akorat mel problem s pameti - zral a nevracel, jednou dokonce pri prehravani online radia mi zral pamet rychlosti 1 MB za 5 sekund a pak uz se ani nechtel nechat vypnout, musel sem ho zabit. tak sem ho pak chvili sledoval v htopu pri prehravani mp3 a flac z disku, tam se uz choval docela slusne, ale pokazdy kdyz presel na dalsi pisnicku, spotreba pameti o neco malo poskocila (to mohly bejt tak jednotky maximalne desitky kB, takze zadny dramo, ale buhvi kam by se az dostal po prehrani 500-1000 songu) a s dalsim zase (v changelogu a bugzille meli nekolikrat ze fixnuli nejaky memory leaky, ale pri tom co mi predvadel se mi tomu moc verit nechtelo, no mozna ze zas jiny pro zmenu otevreli). mezitim sem presel na konzolovej moc (ten zere 10x min pameti i procesoru a hlavne ta spotreba pameti u nej s casem neroste), takze sem se o clementine prestal tolik zajimat, ale chci ho zase nekdy dukladnejc otestovat ...
Takový dotaz: když si přepnu K Menu do klasického stylu a pak na něj kliknu, proč se otevře a hned zase zavře, jakmile pustím tlačítko myši, takže mi jen problikne? Kdo to vymyslel?ha, to se mi taky stává, ale jen u jednoho uživatele ... doposud jsem neměl sil to řešit, nicméně byl-li by odkaz na bug, dej vědět, rád se přidám do CC, abych věděl, až to za pět let opraví nebo zavřou jako příliš staré