Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem se konecne rozhodl zkompilovat si na svym slacku Xorg 6.8.2
misto distribucniho
Asi si rikate co mne vedlo k tomuhle zdanlive zbytecnemu kroku kdyz v repozitari uz to mam zkompilovane. Pravym duvodem kompilace byla akcelerace u moji grafiky nVidia MX440 (nesmejte se). Vzdy kdyz jsem si nastavil v xorg.conf
jako driver nvidia
, tak stacila chvile a X-ka se zasekly. Teda ne primo zasekly, vsechny procesy bezely v pohode dal, akorat pocitac nereagoval na klavesnici ani na mys, ikdyz kurzor se pohyboval. Obraz se take zdanlive zasekl, ale kdyz jsem dal glxgears
tak se vyse uvedene problemy dostavily ale kolecka se tocily dal (ale s podstatne nizsim frameratem).
Ani nevim, co mne vedlo ke spusteni Xorg -configure
pro vygenerovani noveho xorg.conf
. Dopadlo to hlaskou o nemoznosti nacteni modulu nvidia kvuli once-only module
a to uz jsem zacal tusit odkud vitr fouka. Tuhle hlasku vypisoval i muj druhy system (ktery jsem mimochodem pouzival na blendeni, protoze tam akcelerace fungovala), kde toto zpusobovala absence Xineramy. Prvni napad byl kouknout se jestli neni v repozitari swaret --install xinerama
, v repozitarich nikde nic nebylo. Zkusil jsem se jeste kouknout jestli ji uz v pocitaci nahodou nemam, whereis sice vypsal neco jako /usr/X11R6/lib/libXinerama.so
, ale podle delsiho zkoumani jsem dosel k zaveru ze je asi nefunkcni
No tak jsem si distribucni Xorg odinstaloval a zkompiloval vlastni i s Xineramou a vsechno zatim jede v pohode
Omlouvam se za tenhle vylev, ale zajimalo by mne jestli nekdo mnel podobne problemy nvidii
Tiskni
Sdílej:
7.0.0_rc2
.