Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Takže právě jsem odeslal první balíčky do repozitáře arch-graphics.
Jelikož mám už poměrně dost velké množství vlastních balíčků (jak v AURu, tak i lokálně), momentálně 57 v AUR a dalších 18 lokálně tak jsem si řekl, že by možná někdo moje balíčky využil. A protože velká část, neřku-li většina jsou balíčky nějak použitelné pro práci s grafikou (hlavně renderery), tak jsem si řekl, že ten repozitář pojmenuji arch-graphics. Tolik k tomu, proč vznikl.
Teď něco k jeho údržbě. Počítejte s tím, že je to repozitář, který jsem vytvořil jenom kvůli velkému množství vlastních balíčků a proto příliš nečekejte, že tam budu přidávat lecjakou kravinu, když ji někdo bude chtít. Důvod? Mám lepší věci na práci (fakt! nekecám!) než jenom sestavovat balíčky pro tenhle repozitář.
Dále je tam plno různých vývojových verzí (nebo bude – blender-svn, hugin-svn, luxrender-cvs a podobně), ale nightbuildy nebudou. Nové verze budou vycházet, až si to zkompiluju. To závisí hlavně na tom, jestli byly přidané nějaké zajímavé featurky a na kompilačním čase. Například kompilaci huginu se vyhýbám, protože trvá, jestli se nepletu, asi 3 hodiny (důležitá poznámka – u mně, jak rychle to zvládne 4 jádrový procesor je mi bohužel k ničemu).
A ještě jedna věc. Může se stát, že u některého balíčku může scházet nějaká závislost. Není to moc pravděpodobné, snažím se o co nejkvalitnější balíčky, ale stát se to může. Momentálně kvůli tomu už mám u některých PKGBUILDů připravené 2 řádky s depends – jeden s ořezanými závislostmi pro AUR a druhý s rozšířenými závislostmi podle mého PC (což většinou znamená zapnuté všechno, s čím to jde zkompilovat). Proto se můžete těšit i na vymoženosti jako je Blender s gameenginem, verse a ffmpeg.
Zatím toho tam moc není, protože jsem toho zatím moc nezkompiloval. Už je tam blender-svn a openexr 1.6.1, vůči kterému jsem ho sestavoval. Právě teď (Sun Jun 1 08:12:08 CEST 2008) kompiluju luxrender-cvs.
Oficiálně neoficiální stránka se možná časem vyvine a bude obsahovat i seznam balíčků, ale to až dodělám jeden mega super hyper bezva projektík, o kterém se radši nechci moc rozhlašovat, kdyby se to náhodou nepovedlo.
Arch-graphics
Tiskni
Sdílej:
animorph-0.3-3 autopano-sift-c-svn-3036-1 blender-svn-15069-1 enblend-cvs-20080601-1 geeqie-1.0alpha1-1 geeqie-svn-867-1 gimp-plugin-dcamnoise2-0.64-3 gimp-plugin-fblur-3.2.3-1 gimp-plugin-texturize-2.1-1 gimp-plugin-verse-r6p1-2 hugin-svn-3100-1 ilmbase-1.0.1-1 luxrender-cvs-20080601-1 makehuman-0.9.1_rc1a-3 mhgui-0.2-3 moonlight3d-0.1.5-1 openexr-1.6.1-1 pixie-2.2.3-2 sunflow-0.07.2-8-i686.pkg.tar.gz verse-svn-4524-1-i686.pkg.tar.g