Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Čtení a snaha porozumět cizímu kódu může zabrat mnoho času, protože se kód může dotýkat mnoha částí programu. Pokud člověk chce kódu porozumět v globálním měřítku, často se to neobejde bez různých obrázků. Proč si to nezautomatizovat?
Příručka „Systémy pro správu verzí“ vznikla jako součást semestrální práce z předmětu KIV/DTP1 (příprava textu pomocí počítače) na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.
Asi nejlépe vystihuje účel této příručky její předmluva:
Tato příručka vznikla na základě zjištění, že mnoho studentů informatiky nikdy nepoužívalo systém pro správu verzí. Někteří o existenci takových systémů ani nevědí. Proto si tato příručka si neklade za cíl být manuálem či referenční příručkou, ale má sloužit jako krátký úvod do problematiky pro všechny, kteří nikdy s žádným takovým systémem nepracovali. Má vysvětlit k čemu systémy pro správu verzí slouží, jak se s nimi pracuje a má pomoci s výběrem vhodného systému.
Obsahuje opravy na základě připomínek p. Ing. Petra Lobaze a lidí z abclinuxu.cz.
Uvítám konstruktivní kritiku – nejen od lidí, co s danými systémy pracují ale hlavně od těch, pro které je tato příručka určena.
Když jsem si dnes přečetl blogpost „Generátor jmen!“ tak jsem si řekl: proč taky neuveřejnit něco z toho, co jsem vyplodil ve školním prostředí. Takže tady to je – superjednoduchá kalkulačka v ANSI C umožňující počítat rovnice o jedné proměnné kterou jsem udělal jako semestrálku na předmět „Programování v C“).
Konečně, na základě filosofie "releasy early, release often", jsem se dokopal k tomu, vyjít na veřejnost s novým jednoduchým CMS napsaným v PHP (psáno pro PHP 5, ale je dopředně kompatibilní s PHP 6) zatím využívající jen MySQL databázi (dodělat podporu pro další databáze je vcelku jednoduché, protože je CMS je v tomto ohledu modulární).
UPDATE: Vyřešeno
Tři hodiny po odeslání bug reportu do gcc bugzilly problém vyřešen jedním z vývojářů. Jelikož tomu nerozumím až tak dobře, tak v zájmu nešíření FUDu napíšu pouze odkaz s řešením.
Pojďte se mnou na lov. Co nás čeká? Spousta nebezpečí, temná zákoutí kódu a hmyzáci všude okolo.
Pomozte mi najít chybu v kombinaci GCC 4.x a Verse.
Jeliko je redakcnich systemu nedostatek (ironie), rozhodl jsem se vytvorit dalsi. Na vystupu generuje XML, ktere by se melo pomoci XSLT transformace transformovat na XHTML. Až na to, že to nefunguje
Jsem hroznej, uz se zase chci na neco ptat ;)
No takze k veci, chtel bych nejakou knihu o C++ zamerenou hlavne na praci se soubory a standardni knihovnu.