Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Pro jeden svůj projekt jsem vymýšlel nástroj na generování jmen a dostal jsem tak skvělý nápad, že jsem z něj rovnou udělal utilitku pro širokou veřejnost. Ovládá se příkazovou řádkou, ale připravil jsem dva spustitelné soubory pro snadné vyzkoušení. Je zapotřebí mít nainstalovánu Javu.
Inspiroval jsem se v genetických algoritmech. Mám ženská a mužská jména. Tato se spolu kombinují a dávají vzniknout jménům novým (dětem ). Na přesné fungování algoritmu přijde po chvíli nejspíš každý sám. Není to plnohodnotný genetický přístup, protože křížení jmen probíhá náhodně. Pokud by se implementovala i selekce a mutace, bylo by možné vyvinout nejlepší jméno na světě. Řečeno mým kamarádem, "name to rule the world". I tak si myslím, že program při vhodných parametrech generuje velmi zajímavá jména.
Uvedu příklad. Mám dva vstupní soubory s cca 36 českými jmény z kalendáře.
1) 1000 křížení, posledních 10 jmen:
The boy Sin
The girl Soua
The boy Milt
The girl Bra
The boy Vateribs
The girl Suba
The girl Jaotina
The girl Beniana
The girl Jna
The boy Barbolian
2) 100 křížení, posledních 10:
The boy Zi
The boy Mn
The girl Hula
The boy Maert
The girl Rudolila
The girl Luboma
The girl Zaie
The boy Trirtin
The girl Ta
The boy Mzdor
Program spuštěný bez parametrů vypíše nápovědu. Spuštění bez parametrů z příkazové řádky: java -jar names_generator.jar
. Dále jsem připravil pro snadné vyzkoušení soubory test.sh
a test.bat
. V adresáři se souborem JAR jsou i dva textové soubory s několika jmény do začátku.
Závěrem vyhlašuji soutěž o nejlepší vygenerované jméno. Své výtvory můžete poslat do komentáře. Vítězovi vlastnoručně vygeneruji jméno já sám .
Program je nyní ke stažení z adresy: http://home.zcu.cz/~fmelan/names_generator/names_generator.zip
And remember. Your use of this Software is entirely at your own risk. If your computer explode, I don't care..
Tiskni
Sdílej:
Pěkné, jen tak dál, ke větší slávě FAVky
java -Xmx512m -jar ....
Kam speje? Akože v minulosti sa zverejňovali zdrojové kódy úplne všetkých programov a len v poslednej dobe sa začal objavovať closed source? Takto ste to mysleli?
Odborník nemá problém binárku dizasemblovať a pochopiť čo robí. Pravda "odborník" je na tom asi horšie
Oprava, toto bola vlastne Java. Stačí len dekompilovať a ten výsledný kód býta obvykle celkom dobre čitateľný
To ste si asi skutočne pomýlili portál. Toto je portál o linuxe, nie o programovaní. A mimochodom, programy sú občas užitočné aj samé od seba, nielen z programátorského hľadiska Keď niekto naprogramuje hru, tak prvé, čo spravím, bude, že si ju zahrám. Nie, že budem pol roka študovať kód, aby som zistil, jak ju programoval. To je choré
echo "Cyril" >> m_cz.txt echo "Cecilie" >> f_cz.txt java -jar names_generator.jar m_cz.txt f_cz.txt 100000 10000 | grep "^The boy C"
nic z toho asi stejne nebudes moct pouzit ...
stlačiť GenerateLOL! Přečet sem...
stlačiť Genitálie
vsechno vyplody meho chorobneho mozku, generator se muze jit zahrabat, na tohle nema