V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Pro jeden svůj projekt jsem vymýšlel nástroj na generování jmen a dostal jsem tak skvělý nápad, že jsem z něj rovnou udělal utilitku pro širokou veřejnost. Ovládá se příkazovou řádkou, ale připravil jsem dva spustitelné soubory pro snadné vyzkoušení. Je zapotřebí mít nainstalovánu Javu.
Inspiroval jsem se v genetických algoritmech. Mám ženská a mužská jména. Tato se spolu kombinují a dávají vzniknout jménům novým (dětem ). Na přesné fungování algoritmu přijde po chvíli nejspíš každý sám. Není to plnohodnotný genetický přístup, protože křížení jmen probíhá náhodně. Pokud by se implementovala i selekce a mutace, bylo by možné vyvinout nejlepší jméno na světě. Řečeno mým kamarádem, "name to rule the world". I tak si myslím, že program při vhodných parametrech generuje velmi zajímavá jména.
Uvedu příklad. Mám dva vstupní soubory s cca 36 českými jmény z kalendáře.
1) 1000 křížení, posledních 10 jmen:
The boy Sin
The girl Soua
The boy Milt
The girl Bra
The boy Vateribs
The girl Suba
The girl Jaotina
The girl Beniana
The girl Jna
The boy Barbolian
2) 100 křížení, posledních 10:
The boy Zi
The boy Mn
The girl Hula
The boy Maert
The girl Rudolila
The girl Luboma
The girl Zaie
The boy Trirtin
The girl Ta
The boy Mzdor
Program spuštěný bez parametrů vypíše nápovědu. Spuštění bez parametrů z příkazové řádky: java -jar names_generator.jar
. Dále jsem připravil pro snadné vyzkoušení soubory test.sh
a test.bat
. V adresáři se souborem JAR jsou i dva textové soubory s několika jmény do začátku.
Závěrem vyhlašuji soutěž o nejlepší vygenerované jméno. Své výtvory můžete poslat do komentáře. Vítězovi vlastnoručně vygeneruji jméno já sám .
Program je nyní ke stažení z adresy: http://home.zcu.cz/~fmelan/names_generator/names_generator.zip
And remember. Your use of this Software is entirely at your own risk. If your computer explode, I don't care..
Tiskni
Sdílej:
Pěkné, jen tak dál, ke větší slávě FAVky
java -Xmx512m -jar ....
Kam speje? Akože v minulosti sa zverejňovali zdrojové kódy úplne všetkých programov a len v poslednej dobe sa začal objavovať closed source? Takto ste to mysleli?
Odborník nemá problém binárku dizasemblovať a pochopiť čo robí. Pravda "odborník" je na tom asi horšie
Oprava, toto bola vlastne Java. Stačí len dekompilovať a ten výsledný kód býta obvykle celkom dobre čitateľný
To ste si asi skutočne pomýlili portál. Toto je portál o linuxe, nie o programovaní. A mimochodom, programy sú občas užitočné aj samé od seba, nielen z programátorského hľadiska Keď niekto naprogramuje hru, tak prvé, čo spravím, bude, že si ju zahrám. Nie, že budem pol roka študovať kód, aby som zistil, jak ju programoval. To je choré
echo "Cyril" >> m_cz.txt echo "Cecilie" >> f_cz.txt java -jar names_generator.jar m_cz.txt f_cz.txt 100000 10000 | grep "^The boy C"
nic z toho asi stejne nebudes moct pouzit ...
stlačiť GenerateLOL! Přečet sem...
stlačiť Genitálie
vsechno vyplody meho chorobneho mozku, generator se muze jit zahrabat, na tohle nema