Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Když jsem si dnes přečetl blogpost „Generátor jmen!“ tak jsem si řekl: proč taky neuveřejnit něco z toho, co jsem vyplodil ve školním prostředí. Takže tady to je – superjednoduchá kalkulačka v ANSI C umožňující počítat rovnice o jedné proměnné kterou jsem udělal jako semestrálku na předmět „Programování v C“).
Co je na ní tak výjimečného? Kromě toho, že je moje, tak nic. Ale konečně jsem měl důvod trošku prozkoumat numerické metody. Tak, teď už jsem v podstatě práskl vše. Pokud je zadán dostatečně malý interval ve kterém se kořeny mají hledat, pro počáteční aproximaci kořene se použije metoda bisekce a následně pro upřesnění Newtonova metoda. Pokud z nějakého důvodu nelze použít metodu bisekce (interval je příliš velký nebo se nepodařilo najít změnu znaménka) je použita přímo Newtonova metoda. Samozřejmě kvůli jejím vlastnostem se může stát, že kořen nelze nalézt.
Možná jedinou zvláštností je implementace symbolické derivace. Ovšem není použitá. Kvůli značné obecnosti použitých vzorců může dojít k nechtěnému „oddefinování“ derivace funkce v některých bodech. Krásným příkladem budiž funkce f(x) = x^2, která po zde zderivování dává výsledek x^2 * (2/x) (jak je vidno jednoduché případy jako 0*f(x) jsou ošetřeny) který evidentně není definován v 0. Bohužel vzhledem k nedostatku času jsem neměl možnost udělat kvalitnější funkci na zjednodušování takovýchto výrazů (nebo obecně výrazů jako je f(x)/g(x)). Samozřejmě se nejedná o jednoduchou věc (jinak by bylo mnohem více programů jako je Maxima nebo Mathematica) ale rozhodně se jedná zajímavý problém k vyřešení.
Takže pro všechny zvědavce, kteří by se chtěli pokochat (ne zrovna dokonalým) kódem nebo to dokonce používat, adresa je:
http://stativ.kx.cz/src/index.php?text_id=13Archiv se zdrojáky je ke stažení úplně dole.
Tiskni
Sdílej:
First problem is in ln (natural logarithm) which is undefined for numbers smaller or equal to 1Ta jednička bude asi překlep. Jinak, zkoušel jsem si to přeložit v Mac OS X (gcc 4.2.1). Kromě pár varování ve stack.c o aritmetice s void pointerem mi to hodilo chybu v support.h, kde si to stežuje, že funkce isnumber je už definována v ctype.h. Moc jsem to nezkoumal, ale kód vypadá docela pěkně, dobrá práce. Škoda toho derivování, aby to dobře derivovalo výrazy jako x^2 by snad nemělo bejt tak težký, nebo ne?
Díky, opraveno.First problem is in ln (natural logarithm) which is undefined for numbers smaller or equal to 1Ta jednička bude asi překlep.
Jinak, zkoušel jsem si to přeložit v Mac OS X (gcc 4.2.1). Kromě pár varování ve stack.c o aritmetice s void pointerem mi to hodilo chybu v support.h, kde si to stežuje, že funkce isnumber je už definována v ctype.h.To je docela zajímavý, vypadá to na nějaké nestandardní rozšíření (já třeba isnumber() v ctype.h nemám). Nicméně opravím.
Moc jsem to nezkoumal, ale kód vypadá docela pěkně, dobrá práce.Díky.
Škoda toho derivování, aby to dobře derivovalo výrazy jako x^2 by snad nemělo bejt tak težký, nebo ne?To jsem si myslel taky. Pokud by šlo jenom o případ f(x)^C, kde C by byla konstanta tak je to jednoduché. Ale pak by nebylo možno derivovat i „horší“ věci jako je třeba x^(sin(x)). Kvůli tomu používám chytrý vzoreček (opravdu je obecný, což se hodí), který mi poradili na tamějším fóru. Ten bohužel způsobuje dané problémy. Popravdě napadlo mě to rozdělit na případ, kdy je to f(x)^C a všechno ostatní, nezdá se mi to ale tak elegantní řešení. Akorát teď by to chtělo to zjednodušování výrazů
#if !defined(_ANSI_SOURCE) && (!defined(_POSIX_C_SOURCE) || defined(_DARWIN_C_SOURCE))
Ale zdá se mi, že už jsi to mezitím opravil, teď už se mi to zkompiluje.
-ansi -pedantic
(je to v makefile).
A ano opravil jsem to – přejmenoval jsem tu funkci. Vypadá to, že je běžná na BSD systémech. Proto je podle mne lepší ji přejmenovat (nemate to lidi). Člověk pak taky nemusí spoléhat na nějaké přepínače kompilátoru aby nedocházelo ke konfliktům.
Taky jsem trochu pátral a vypadá to, že definovat _ANSI_SOURCE nebo _POSIX_SOURCE není věc překladače, nýbrž programátora. Nejlepší odkaz (dotaz plus odpovědi), který jsem našel, je tento: http://www.mail-archive.com/freebsd-hackers@freebsd.org/msg23363.html.Díky, zajímavé počtení.
I tak je ale asi stejně lepší nepoužívat konfliktní názvy funkcí (pak už jen zbývá vědět, které to jsou ty konfliktníSouhlasím..