Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
miller_rabin. Môj odhad je, že
k = v_bignum_bit_msb(nmo);vráti záporné číslo a potom sa to v nasledujúcom fore cyklí. Navrhujem podávať na každý riadok printf a potom sa uvidí.
v_randgen.c
ve funkci VRandGen * v_randgen_new(void)
. Měl by se tam otevřít /dev/urandom, ale nic to nedělá. Když dám za gen->fd = open(SOURCE, O_RDONLY);
nějaký printf, tak ho to ani nevypíše ale až po delší době to přeskočí do fce v_randgen_get()
v témže souboru.
VRandGen * v_randgen_new(void)
otevře deskriptor na /dev/urandom a ten vrátí – to ještě funguje tak jak má.
Pak v souboru v_bignum.c funkce void v_bignum_set_random(VBigDig *x, VRandGen *gen
) zavolá fci void v_randgen_get(VRandGen *gen, void *bytes, size_t num)
z v_randgen.c.
Tahle funkce vezme deskriptor na /dev/urandom a ten se pokusí přečíst. Pomocí ukazatale by se měly přečtená data vrátit volané funkci. A tady je průser: /dev/urandom se začne číst, ale už neskončí.
void v_prime_set_random(VBigDig *x) { int bits = v_bignum_bit_size(x); VRandGen *gen; gen = v_randgen_new(); do { /* Create candidate, making sure it's both odd and non-zero. */ v_bignum_set_random(x, gen); /* Set topmost two bits, makes sure products are big. */ v_bignum_bit_set(x, bits - 1); v_bignum_bit_set(x, bits - 2); /* Set lowermost bit, makes sure it is odd (better prime candidate that way). */ v_bignum_bit_set(x, 0); } while(!v_prime_test(x, gen)); /* printf("Prime found after %d iterations: ", count); v_bignum_print_hex_lf(x); */ v_randgen_destroy(gen); }
dd if=/dev/urandom of=../verse-tests/rand count=1000 bs=32
. Potom som prepísal 64. riadok v_randgen.c na #define SOURCE "rand"
. Touto úpravou mi začal program po každom spustení generovať tú istú sekvenciu čísel, takže sa dá pekne porovnať dobrý a zlý výstup.
Dobrý program označil 0xC4FD1FB7720D4DF2C15DBD9A0FF4C9454399401720757DAB7DDBD68F909D3BC1 ako prvočíslo.
Zlý si myslí, že 0xC4FD1FB7720D4DF2C15DBD9A0FF4C9454399401720757DAB7DDBD68F909D3BC1 nie je prvočíslo a pokračuje drzo ďalej.
v_bignum_set_string_hex()
, popř. pomocí v_bignum_set_string()
x
nastavil na nějaké zaručené prvočíslo (některá jsou v v_prime_set_table()
, ale zkoušel jsem i jiná).
v_bignum_reduce(d, n, mu);
pri druhom prechode for cyklom vracia nesprávny výsledok.
v_bignum_bit_shift_right()
volanej z v_bignum_reduce()
v_bignum_bit_shift_right()
ale v_bignum_mul()
, nejak som to splietolv_bignum_square_half(d);
Prvá kompilácia:
./a.out > out1
Druhá kompilácia:
./a.out > out2
diff -u out1 out2 > priloha.diff
Tiskni
Sdílej: