V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
miller_rabin. Môj odhad je, že
k = v_bignum_bit_msb(nmo);vráti záporné číslo a potom sa to v nasledujúcom fore cyklí. Navrhujem podávať na každý riadok printf a potom sa uvidí.
v_randgen.c
ve funkci VRandGen * v_randgen_new(void)
. Měl by se tam otevřít /dev/urandom, ale nic to nedělá. Když dám za gen->fd = open(SOURCE, O_RDONLY);
nějaký printf, tak ho to ani nevypíše ale až po delší době to přeskočí do fce v_randgen_get()
v témže souboru.
VRandGen * v_randgen_new(void)
otevře deskriptor na /dev/urandom a ten vrátí – to ještě funguje tak jak má.
Pak v souboru v_bignum.c funkce void v_bignum_set_random(VBigDig *x, VRandGen *gen
) zavolá fci void v_randgen_get(VRandGen *gen, void *bytes, size_t num)
z v_randgen.c.
Tahle funkce vezme deskriptor na /dev/urandom a ten se pokusí přečíst. Pomocí ukazatale by se měly přečtená data vrátit volané funkci. A tady je průser: /dev/urandom se začne číst, ale už neskončí.
void v_prime_set_random(VBigDig *x) { int bits = v_bignum_bit_size(x); VRandGen *gen; gen = v_randgen_new(); do { /* Create candidate, making sure it's both odd and non-zero. */ v_bignum_set_random(x, gen); /* Set topmost two bits, makes sure products are big. */ v_bignum_bit_set(x, bits - 1); v_bignum_bit_set(x, bits - 2); /* Set lowermost bit, makes sure it is odd (better prime candidate that way). */ v_bignum_bit_set(x, 0); } while(!v_prime_test(x, gen)); /* printf("Prime found after %d iterations: ", count); v_bignum_print_hex_lf(x); */ v_randgen_destroy(gen); }
dd if=/dev/urandom of=../verse-tests/rand count=1000 bs=32
. Potom som prepísal 64. riadok v_randgen.c na #define SOURCE "rand"
. Touto úpravou mi začal program po každom spustení generovať tú istú sekvenciu čísel, takže sa dá pekne porovnať dobrý a zlý výstup.
Dobrý program označil 0xC4FD1FB7720D4DF2C15DBD9A0FF4C9454399401720757DAB7DDBD68F909D3BC1 ako prvočíslo.
Zlý si myslí, že 0xC4FD1FB7720D4DF2C15DBD9A0FF4C9454399401720757DAB7DDBD68F909D3BC1 nie je prvočíslo a pokračuje drzo ďalej.
v_bignum_set_string_hex()
, popř. pomocí v_bignum_set_string()
x
nastavil na nějaké zaručené prvočíslo (některá jsou v v_prime_set_table()
, ale zkoušel jsem i jiná).
v_bignum_reduce(d, n, mu);
pri druhom prechode for cyklom vracia nesprávny výsledok.
v_bignum_bit_shift_right()
volanej z v_bignum_reduce()
v_bignum_bit_shift_right()
ale v_bignum_mul()
, nejak som to splietolv_bignum_square_half(d);
Prvá kompilácia:
./a.out > out1
Druhá kompilácia:
./a.out > out2
diff -u out1 out2 > priloha.diff
Tiskni
Sdílej: