Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
miller_rabin. Môj odhad je, že
k = v_bignum_bit_msb(nmo);vráti záporné číslo a potom sa to v nasledujúcom fore cyklí. Navrhujem podávať na každý riadok printf a potom sa uvidí.
v_randgen.c
ve funkci VRandGen * v_randgen_new(void)
. Měl by se tam otevřít /dev/urandom, ale nic to nedělá. Když dám za gen->fd = open(SOURCE, O_RDONLY);
nějaký printf, tak ho to ani nevypíše ale až po delší době to přeskočí do fce v_randgen_get()
v témže souboru.
VRandGen * v_randgen_new(void)
otevře deskriptor na /dev/urandom a ten vrátí – to ještě funguje tak jak má.
Pak v souboru v_bignum.c funkce void v_bignum_set_random(VBigDig *x, VRandGen *gen
) zavolá fci void v_randgen_get(VRandGen *gen, void *bytes, size_t num)
z v_randgen.c.
Tahle funkce vezme deskriptor na /dev/urandom a ten se pokusí přečíst. Pomocí ukazatale by se měly přečtená data vrátit volané funkci. A tady je průser: /dev/urandom se začne číst, ale už neskončí.
void v_prime_set_random(VBigDig *x) { int bits = v_bignum_bit_size(x); VRandGen *gen; gen = v_randgen_new(); do { /* Create candidate, making sure it's both odd and non-zero. */ v_bignum_set_random(x, gen); /* Set topmost two bits, makes sure products are big. */ v_bignum_bit_set(x, bits - 1); v_bignum_bit_set(x, bits - 2); /* Set lowermost bit, makes sure it is odd (better prime candidate that way). */ v_bignum_bit_set(x, 0); } while(!v_prime_test(x, gen)); /* printf("Prime found after %d iterations: ", count); v_bignum_print_hex_lf(x); */ v_randgen_destroy(gen); }
dd if=/dev/urandom of=../verse-tests/rand count=1000 bs=32
. Potom som prepísal 64. riadok v_randgen.c na #define SOURCE "rand"
. Touto úpravou mi začal program po každom spustení generovať tú istú sekvenciu čísel, takže sa dá pekne porovnať dobrý a zlý výstup.
Dobrý program označil 0xC4FD1FB7720D4DF2C15DBD9A0FF4C9454399401720757DAB7DDBD68F909D3BC1 ako prvočíslo.
Zlý si myslí, že 0xC4FD1FB7720D4DF2C15DBD9A0FF4C9454399401720757DAB7DDBD68F909D3BC1 nie je prvočíslo a pokračuje drzo ďalej.
v_bignum_set_string_hex()
, popř. pomocí v_bignum_set_string()
x
nastavil na nějaké zaručené prvočíslo (některá jsou v v_prime_set_table()
, ale zkoušel jsem i jiná).
v_bignum_reduce(d, n, mu);
pri druhom prechode for cyklom vracia nesprávny výsledok.
v_bignum_bit_shift_right()
volanej z v_bignum_reduce()
v_bignum_bit_shift_right()
ale v_bignum_mul()
, nejak som to splietolv_bignum_square_half(d);
Prvá kompilácia:
./a.out > out1
Druhá kompilácia:
./a.out > out2
diff -u out1 out2 > priloha.diff
Tiskni
Sdílej: