Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
miller_rabin. Môj odhad je, že
k = v_bignum_bit_msb(nmo);vráti záporné číslo a potom sa to v nasledujúcom fore cyklí. Navrhujem podávať na každý riadok printf a potom sa uvidí.
v_randgen.c
ve funkci VRandGen * v_randgen_new(void)
. Měl by se tam otevřít /dev/urandom, ale nic to nedělá. Když dám za gen->fd = open(SOURCE, O_RDONLY);
nějaký printf, tak ho to ani nevypíše ale až po delší době to přeskočí do fce v_randgen_get()
v témže souboru.
VRandGen * v_randgen_new(void)
otevře deskriptor na /dev/urandom a ten vrátí – to ještě funguje tak jak má.
Pak v souboru v_bignum.c funkce void v_bignum_set_random(VBigDig *x, VRandGen *gen
) zavolá fci void v_randgen_get(VRandGen *gen, void *bytes, size_t num)
z v_randgen.c.
Tahle funkce vezme deskriptor na /dev/urandom a ten se pokusí přečíst. Pomocí ukazatale by se měly přečtená data vrátit volané funkci. A tady je průser: /dev/urandom se začne číst, ale už neskončí.
void v_prime_set_random(VBigDig *x) { int bits = v_bignum_bit_size(x); VRandGen *gen; gen = v_randgen_new(); do { /* Create candidate, making sure it's both odd and non-zero. */ v_bignum_set_random(x, gen); /* Set topmost two bits, makes sure products are big. */ v_bignum_bit_set(x, bits - 1); v_bignum_bit_set(x, bits - 2); /* Set lowermost bit, makes sure it is odd (better prime candidate that way). */ v_bignum_bit_set(x, 0); } while(!v_prime_test(x, gen)); /* printf("Prime found after %d iterations: ", count); v_bignum_print_hex_lf(x); */ v_randgen_destroy(gen); }
dd if=/dev/urandom of=../verse-tests/rand count=1000 bs=32
. Potom som prepísal 64. riadok v_randgen.c na #define SOURCE "rand"
. Touto úpravou mi začal program po každom spustení generovať tú istú sekvenciu čísel, takže sa dá pekne porovnať dobrý a zlý výstup.
Dobrý program označil 0xC4FD1FB7720D4DF2C15DBD9A0FF4C9454399401720757DAB7DDBD68F909D3BC1 ako prvočíslo.
Zlý si myslí, že 0xC4FD1FB7720D4DF2C15DBD9A0FF4C9454399401720757DAB7DDBD68F909D3BC1 nie je prvočíslo a pokračuje drzo ďalej.
v_bignum_set_string_hex()
, popř. pomocí v_bignum_set_string()
x
nastavil na nějaké zaručené prvočíslo (některá jsou v v_prime_set_table()
, ale zkoušel jsem i jiná).
v_bignum_reduce(d, n, mu);
pri druhom prechode for cyklom vracia nesprávny výsledok.
v_bignum_bit_shift_right()
volanej z v_bignum_reduce()
v_bignum_bit_shift_right()
ale v_bignum_mul()
, nejak som to splietolv_bignum_square_half(d);
Prvá kompilácia:
./a.out > out1
Druhá kompilácia:
./a.out > out2
diff -u out1 out2 > priloha.diff
Tiskni
Sdílej: