Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Jelikož poslední dobou trošku experimentuji s QT creatorem, napadlo mě, že by bylo pěkné mít dokumentaci ke glibc pěkně dostupnou rovnou z Qt creatoru, který využívá Qt help (soubory .qch).
Jelikož ajťák je tvor líný, nemohl to dopadnout jinak než napsáním skriptu, který dokumentaci vygeneruje. Na stránkách GNU C Library je ke stažení dokumentace hned v několika formátech. Já jsem jako základ vybral vybral verzi na více html stránek, protože Qthelp HTML používá. Skript je napsaný pro BASH (půvedně jsem přemýšlel nad C++ nebo Javou, ale to je dost overkill).
Ke skriptu. Skript nejdříve stáhne do pracovního adresáře dokumentaci, tu rozbalí a potom parsuje soubor index.html. Ze získaných informací doplní údaje do libc-doc.base.qhp a pak vygeneruje nápovědu ve formátu .qch. EDIT: skript dále parsuje soubory *-Index.html, obsahující seznam funkcí a dalších věcí a z nich vytvoří klíčová slova. Vzhledem k tomu, že je jich ale obrovské množství, nečekejte, že skript proběhne nějak závratně rychle.
Nakonec tedy nezbytný link ke stažení.
Nechť Vám dobře slouží!
Tiskni
Sdílej:
Vzhledem k tomu, že je jich ale obrovské množství, nečekejte, že skript proběhne nějak závratně rychle.To ne, ale imho k tomu přispívá, že u každýho průchodu vypisuješ
"$i..."
Dík to je fajn.To jsem rád, že to někdo možná i použije
To ne, ale imho k tomu přispívá, že u každýho průchodu vypisuješJá vím, ale jinak by to mohlo vypadat, že se to někde zacyklilo (dokud jsem to tam nedal, jsem si to i trochu myslel). Taky za to může nadužívání sedu, ale perl fakt neumím."$i..."
Jinak QtCreator taky používám, vypadá celkem nadějně. Alespoň dobře napovídá - nějak se mi nikdy nepodařilo přinutit Code::Blocks, aby napovídal Qt záležitosti (jde-li to vůbec). Tenhle editor byl dobrou odpovědí. A taky je fajn, že umí otvírat .pro soubory jako celý projekty...Na stránkách Trolltechu jsem četl, že neumí subprojekty, ale to mě až tolik netrápí.