Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Option "NvAgp" "1"
a druhé na aplikaci -ck nebo -cko patchsetu. Otázka zní proč mi to se starším kernelem (2.6.11xxxFC3) a staršími X-kama (X11R6.8.1 - ty které přicházejí s instalací FC3) fungovalo, a taky jestli to vyřeší nový driver od Nvidie - mohl by, opravdu tomu věřím Pouzivam ovladace verze 7667, protoze donedavna mi na tomhle pocitaci jely naprosto bez problemu, pak se nevim co stalo a zacalo to takhle zlobit. Zmena pouzivani agp nepomohla, a to jsem prozkousel vsechny moznasti (nic, agp v jadre, nvidiacke agp). Zvlastni je, ze to castecne zavisi i na jadre, zatimco 2.6.14 znamenaly naprosto okamzity zasek, 2.6.13.4 chvili bezely.
V logu nejsou vubec zadne chyby (to je asi nejdivnejsi). Zaseky jsou take jenom kdyz se zrejme zacne pouzivat videoRAM, protoze se to zasekava bud: 1.)kdyz spustim neco s akceleraci napr. glxgears nebo 2.)Prepinam mezi virtualnimi plochami v enlightenment 16.7
Jinak jeste k te rychlosti. Kde by se mela projevit? Start je porad stejny, asi 3-4s do kompletniho nabehnuti wm
Ad. ovladac nv
Nechci pouzivat, nejak se mi u nej nepodarilo dosahnout akcelerace, tak jsem ho ted ani nekompiloval
Aha, to je nepříjemné. Já se taky chystám na Slackware, hned jakmile vyřeším problém s nvidií aslespoň ve fedoře.
 
Takže, jediné co teď zbývá je zkusit na kernel mm, ck nebo cko patch, nebo prostě vybrat co nejlepší kernel (můj soukromý kandidát je 2.6-13.4, http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/linux-2.6.13.4.tar.bz2).
Na kernel bugs (http://bugzilla.kernel.org/query.cgi) striktně odhazují všechny problémy s nvidií na nvidii, a u té nějak nevidím další reakci. Jak už jsem se zmínil, naposledy mi to "bezchybně" fungovalo na řadě 2.6-11 a originálním xorgu z FC3 Heildeberg RPM z livny zatím alespoň nemrzne. Snad časem najdu něco víc. Kompilace kernelu se zdá být tou správnou cestou...
GeForce4 MX 4000/AGP/SSE
a driver je samozřejmě 1.5.3 NVIDIA 76.76. Tolik z /usr/X11R6/bin/glxgears -info
a vůbec...
Option "NvAgp" "1"
Option "RenderAccel" "1"
Option "NoLogo" "1"
tohle má to náhodné zamrzání řešit, hlavně ten první řádek, to je vyjádření samotné nvidie z, prostě odsud
(v /etc/C11/xorg.conf, sekce Device)
Pol
Tiskni
Sdílej: