Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tak a je to tady. Konečně byly oznámeny projekty, které jejichž účast v letošním GSoC byla schválena. Jak jinak, budu se zabývat projekty týkající se Hugin a přidružených aplikací. A samozřejmě nejvíc tomu svému . Na co se tedy můžeme těšit?
James (autor skvělého FastPreview) bude v rámci GSoC pracovat na zlepšení práce s „bracketed“ fotkami a lepší práci s jednotlivými řadami fotek. To AFAIK mimo jiné umožní „sdílení“ control points (bodů, které označují stejné části v různých fotografiích a slouží k jejich spojení) a celkově lepší práci s generováním těchto bodů (už nebudou generovány pro všechny obrázky (což je v případě stacku při bracketed focení dost redundantní práce,) což by mimo jiné mělo o něco zrychlit vytvoření panoramatu (za předpokladu, že používáte bracketing).
Hugin v současnosti obsahuje skvělý prográmek hugin_hdrmerge, který je, mimo klasický averaging, schopen díky khan algoritmu odstraňovat duchy při vytváření HDR obrázků. Bohužel se jedná o relativně málo známou vlastnost (a popravdě i poměrně dost paměťově náročnou). Mým hlavním cílem bude „přenést“ implementaci khanu z Huginu do enfuse čehož bych rád dosáhl tím, že pro něj vytvořím obecné rozhraní a následným přiohnutím enfuse tak, aby to fungovalo. Výhoda tohoto řešení je v tom, že by se s určitými úpravami možná dala použít na částečné odstranění chyby paralaxy v enblendy. Jako sekundární cíl jsem si zvolil implementaci dalšího (a podle ukázek úplně skvělého) algoritmu na odstraňování duchů.
Pro přesnější optimalizaci a složení panoramatu je potřeba znát deformaci (lens distortion) způsobenou objektivem. Díky znalosti toho, jak objektiv deformuje obraz je možné tuto deformaci odstranit. Pro její zjištění je potřeba detekovat hrany alespoň v jednom obrázku a na jejich základě spočítat příslušné parametry parametry. Pokud nepoužíváte tzv. „rybí oko“ tak vás to trápit nebude, deformace je poměrně malá. I přes to se ale může se stát, že optimalizace trochu ulétne a obrázky nesedí úplně dokonale. V současnosti jsou dvě možnosti jak toto řešit: 1)neřešit to, pokud to jde (většinou to stejně vyjde dobré) 2)naklikat příslušné kontrolní body ručně a nastavit správně parametry. Na tenhle projekt se celkem těším, protože díky němu by měl hugin podávat lepší výsledky hlavně s objektivy typu „rybí oko“
Tohle bohužel asi málokdo z nás, alespoň v blízké době, uvidí. Bohužel já svou šanci vidět ho na letošním LGM v Montréalu zahodil. LightTwist má být jakýsi systém promítaček (sedmi nebo čtrnácti), které promítají panoramata na okolní stěny. O tohle se moc nezajímám, takže toho ani víc nevím.
Na tenhle projekt se dost těším. V současnosti celý toolchain (libpano, hugin) předpokládá, že panorama bylo foceno s fixní pozicí fotoaparátu, který se pak jen otáčí. To samozřejmě dělá problémy, když např. fotíte mapu po jednotlivých částech a přitom posouváte celý fotoaparát. Zatím ale nevím jak promáklé to bude. Původně se řešila možnost modelu, kde fotoaparát se libovolně pohybuje v prostoru, což je ale hodně náročný úkol. Proto se tento projek možná zaměří opravdu jen na případ, kdy se foťák hýbe stále ve stejné hladině.
Tiskni
Sdílej:
Munin, Hugin, Pidgin... taky se vám to plete?
nastavením stejné clony a času pro všechny fotky?