Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak a je to tady. Konečně byly oznámeny projekty, které jejichž účast v letošním GSoC byla schválena. Jak jinak, budu se zabývat projekty týkající se Hugin a přidružených aplikací. A samozřejmě nejvíc tomu svému . Na co se tedy můžeme těšit?
James (autor skvělého FastPreview) bude v rámci GSoC pracovat na zlepšení práce s „bracketed“ fotkami a lepší práci s jednotlivými řadami fotek. To AFAIK mimo jiné umožní „sdílení“ control points (bodů, které označují stejné části v různých fotografiích a slouží k jejich spojení) a celkově lepší práci s generováním těchto bodů (už nebudou generovány pro všechny obrázky (což je v případě stacku při bracketed focení dost redundantní práce,) což by mimo jiné mělo o něco zrychlit vytvoření panoramatu (za předpokladu, že používáte bracketing).
Hugin v současnosti obsahuje skvělý prográmek hugin_hdrmerge, který je, mimo klasický averaging, schopen díky khan algoritmu odstraňovat duchy při vytváření HDR obrázků. Bohužel se jedná o relativně málo známou vlastnost (a popravdě i poměrně dost paměťově náročnou). Mým hlavním cílem bude „přenést“ implementaci khanu z Huginu do enfuse čehož bych rád dosáhl tím, že pro něj vytvořím obecné rozhraní a následným přiohnutím enfuse tak, aby to fungovalo. Výhoda tohoto řešení je v tom, že by se s určitými úpravami možná dala použít na částečné odstranění chyby paralaxy v enblendy. Jako sekundární cíl jsem si zvolil implementaci dalšího (a podle ukázek úplně skvělého) algoritmu na odstraňování duchů.
Pro přesnější optimalizaci a složení panoramatu je potřeba znát deformaci (lens distortion) způsobenou objektivem. Díky znalosti toho, jak objektiv deformuje obraz je možné tuto deformaci odstranit. Pro její zjištění je potřeba detekovat hrany alespoň v jednom obrázku a na jejich základě spočítat příslušné parametry parametry. Pokud nepoužíváte tzv. „rybí oko“ tak vás to trápit nebude, deformace je poměrně malá. I přes to se ale může se stát, že optimalizace trochu ulétne a obrázky nesedí úplně dokonale. V současnosti jsou dvě možnosti jak toto řešit: 1)neřešit to, pokud to jde (většinou to stejně vyjde dobré) 2)naklikat příslušné kontrolní body ručně a nastavit správně parametry. Na tenhle projekt se celkem těším, protože díky němu by měl hugin podávat lepší výsledky hlavně s objektivy typu „rybí oko“
Tohle bohužel asi málokdo z nás, alespoň v blízké době, uvidí. Bohužel já svou šanci vidět ho na letošním LGM v Montréalu zahodil. LightTwist má být jakýsi systém promítaček (sedmi nebo čtrnácti), které promítají panoramata na okolní stěny. O tohle se moc nezajímám, takže toho ani víc nevím.
Na tenhle projekt se dost těším. V současnosti celý toolchain (libpano, hugin) předpokládá, že panorama bylo foceno s fixní pozicí fotoaparátu, který se pak jen otáčí. To samozřejmě dělá problémy, když např. fotíte mapu po jednotlivých částech a přitom posouváte celý fotoaparát. Zatím ale nevím jak promáklé to bude. Původně se řešila možnost modelu, kde fotoaparát se libovolně pohybuje v prostoru, což je ale hodně náročný úkol. Proto se tento projek možná zaměří opravdu jen na případ, kdy se foťák hýbe stále ve stejné hladině.
Tiskni
Sdílej:
Munin, Hugin, Pidgin... taky se vám to plete?
nastavením stejné clony a času pro všechny fotky?