NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Aneb letem světem non-3D desktopem. Nečekejte žádný extra dlouhý zápisek. Tedy jen pár screenshotů, praktické zkušenosti za den používání, jak ho zprovoznit (pod Archem) a některé jeho vymoženosti.
Metisse není 3D desktop! Alespoň je to napsáno na homepage stejně jako v ukázkových videích. Samotné Metisse vypadá alespoň podle zdrojáků jako upravený Xorg 7.x, který obsahuje určitá vylepšení UI. Zřejmě ale přesto musí spuštěn nad existující X session (podobně jako XGL) protože podle manuálu (pokud se spouští jako primární desktop) se má spouštět přes .xinitrc. To, co po spuštění uvidíte je upravená verze FVWM. Na první pohled nic zázračného. Stačí ale kapku zahýbat oknem a Metisse se kapičku projeví. Okno je při přesunech průhledné a přilepuje se k okrajům obrazovky! Dobrá, nic tak zvláštního, průhlednost zvládá každý desktop a podobnou "gumovost", i když v rozsahu celého pohybu má třeba compiz.
Vzhledem k prvnímu odstavci tedy vlastně budu psát o tom co vidíte. O upraveném FVWM běžícím nad metisse serverem. Kromě nic moc extra vlastností, o kterých jsem psal výše, má totiž mnoho dalších, která se často ani nikde jinde nevyskytují. Začněme zlehka. Nejdříve ale jednu důležitou poznámku: „Ať děláte s okny cokoli, pořád jsou funkční.“
je minimálně pod Archem jednoduché. Pro něj už jsem připravil příslušné PKGBUILDY. Jedná se núcleo a samotné metisse. Vzhledem k tomu, že je vše akcelerováno přes OpenGL, tak by nároky neměly být nějak přehnaně vysoké. Jediné u čeho pravděpodobně zjistíte vetší vytížení než je obvyklé je při pohybu myší. U mého počítače zabírá až 15% výkonu CPU (normálně 1%). Bezproblémový běh odzkoušen na počítači Pentium 4, 2GHz, grafická karta Nvidia 6200, 768MB RAM. Jediné vyskytnuvší se problémy viz 3D akcelerace a video.
Pokud metisse chcete spustit samostatně, musíte to udělat s použitím .xinitrc.
Přesnější popis je v odkazech níže.
Tiskni
Sdílej:
Zkoušel jsem to na P4, 2GHz, grafika Asus Nvidia 6200. Normalni prace naprosto bez trhani. Trasovani pohybu mysi je narocnejsi nez u normalnich X-ek. U tech mam pri pohybu s kurzorem vytizeni stale 1%, u metisse je to az 15%.
Pruser jsou videa, nevim kde je chyba, ale u mplayeru mohu pouzit pouze vystup gl a gl2, ktere jsou dosti pomale. Mozna je to take zpusobeno tim, ze mam momentalne metisse spusteny v okne jako 2. xserver.
No XGL je není náhrada, je to vrstva nad standardním X serverem. XGL ke svému běhu potřebuje X server, a to dokonce jen a výhradně xorg server (tedy si to alespoň myslím). Funguje Metisse podobně? Potřebuje pod sebou běžící X systém?
No, metisse nahrazuje komplet xserver. Jak jsem na ty zdrojaky kratce mrknul, tak to vypada na upraveny xorg 7.x. Diky za poznamku, odstranim to.
hmm, můžeš tohle tvrzení trochu rozvést? Na ofic. stránkách to tvrdí taky.
Kdyz to rikaj, tak ja to vyvracet nebudu . Neco jako wine, ale tam je to aspon trochu oduvodneny.
Zrejme jde o to, ze okna jsou stale plocha... Tedy ne jako je to treba v tez zminenem looking glass, kde jsou klasicka okna namapovana na kvadr a ukazkove aplikace jsou plne 3D. Viz ten jejich webbrowser nebo prohlizec obrazku.
Můžeš bez problému spouštět bez problémů akcelerované OpenGL aplikace (glgears), zkoušel jsi nějakou 3D hru? U XGL a karet ATI (oss i fglrx) je to problém protože neumožňují běh dvou X akcelerovaných serverů, Nvidia ano.
Desne se mi to seka, nicmene glxgears spustit jdou.
Jak pod tím funguje akcelerované video?
Jestli myslis xv tak ne. Psal jsem to uz vyse. Funguje jen GL.
Fungují pod Metisse i jiné win manažery (kwin)? Jde spustit případně plnohodnotné KDE?
Popravde nemam poneti. Rekl bych, ze asi spustit pujdou, ale nebudou moci vyuzit jeho potencialu.
Jinak popisovaný způsob zvětšování oken (roztažení textury) umí Beryl také. Viz volby pro resize. Sám ho používám. Ale je to z nouze ctnost, protože standardní resize je moc pomalý.
To jsem nevedel.
To je v tom případě první fork Xorg o kterém vím. Vemi zajímavé.No XGL je není náhrada, je to vrstva nad standardním X serverem. XGL ke svému běhu potřebuje X server, a to dokonce jen a výhradně xorg server (tedy si to alespoň myslím). Funguje Metisse podobně? Potřebuje pod sebou běžící X systém?No, metisse nahrazuje komplet xserver. Jak jsem na ty zdrojaky kratce mrknul, tak to vypada na upraveny xorg 7.x. Diky za poznamku, odstranim to.
A jsou to glgears akcelerované (direct rendering: true)? Nebo to jen pohání softwarová Mesa, to by mohlo vysvětlovat tu trhanost her a reálných 3D aplikací.Můžeš bez problému spouštět bez problémů akcelerované OpenGL aplikace (glgears), zkoušel jsi nějakou 3D hru? U XGL a karet ATI (oss i fglrx) je to problém protože neumožňují běh dvou X akcelerovaných serverů, Nvidia ano.Desne se mi to seka, nicmene glxgears spustit jdou.
To sice ne, ne úplně, ale jako kompozitní manager by to odstranilo řadu neduhů xorg - okna zanechávající stopy, viditelné překreslování, artefaktyFungují pod Metisse i jiné win manažery (kwin)? Jde spustit případně plnohodnotné KDE?Popravde nemam poneti. Rekl bych, ze asi spustit pujdou, ale nebudou moci vyuzit jeho potencialu.
A jsou to glgears akcelerované (direct rendering: true)? Nebo to jen pohání softwarová Mesa, to by mohlo vysvětlovat tu trhanost her a reálných 3D aplikací.Mel jste pravdu, jede to pres mesu.
To sice ne, ne úplně, ale jako kompozitní manager by to odstranilo řadu neduhů xorg - okna zanechávající stopy, viditelné překreslování, artefaktyTak s temihle neduhy jsem se jeste nejak nesetkal, s vyjimkou obcas pomalejsiho prekreslovani obsahu oken pri zmene velikosti.