Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tiskni
Sdílej:
Taky by si nekdo mohl koupit nejake zbozi v USA a pozadat e-shop at tam daji cedulku "gift".To by ovsem byla maximalni drzost, co? Pote co mu stat sebral vetsi polovinu vydelku by si ze svych zdanenych penez sobecky neco koupil a nezaplatil by jako trest (za tento nevhodny individualismus) vypalne na socialismus? Zajimalo by mne, jak daleko lidi nechaji stat zajit a kdy nekdo vezme vidle. Jak vysoho na hlavu si lidi nechaji srat....? To vas nezveda ze zidle, ze platite clo a dph za privatni nakup SVYMI nejmin jednou zdanenymi penezi?
Nelamejte nad lidstvem hul, pane JiKu, jsou mezi nami i taci, kteri hrde mavaji praporem pokroku a ukazuji zastupum socek smer. Tito prislusnici intelektualni elity nevahaji ukazat USA, tez znamym jako posledni skanzen stalinistickeho komunismu, vztyceny individualisticky prostrednicek a hlasuji nohama - do Evropy, do Danska, do Kodane! Ano, pratele soukmenovci, zde se pisi pristi dejini lidstva! Zde je onen zaslibeny libertariastan, kde nulove dane jsou, cla nevidet a byrokracii ci stat ani elektronkovym mikroskopen nenajdes. Jiz zadne vypalne socialismu, tak prisahame!
Resumé:
Shanghai - Praha 2 dny
Praha - celnice - pošta 10 dní po urgenci
pošta naštěstí do druhého dne...
Držím palce (mimochodem, může se to tam válet i měsíc...)
Na tu aroganci úřadu o vyzvedávání dokladů mne napadá odpověď: "pro koho že tam jste? Kdy končí volební období? A koho že to budu volit, kdo mi to slíbí a zařídí, potřebnou změnu zákona, vyhlášky?"
Já nevidim jinou cestu, než nátlak. Lekli, nelekli. Vim od bejvalky, jak na nejmenovanym ministerstvu jsou "schopný", třetina lidí dělá na ten zbytek.
způsob prokázání nároku na daňové zvýhodnění při stanovení záloh nebo daně u zaměstnavatele je uveden v § 38l odst. 3 pod písmeny a) až e) zákona č. 586/1992 Sb., daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů ( dále jen "zákon o daních z příjmů"), přičemž pod písmenem c) je uvedeno, že v případě, že jsou oba manželé zaměstnáni, prokazuje poplatník tuto skutečnost potvrzením od zaměstnavatele manželky (manžela), že nárok na daňové zvýhodnění současně neuplatňuje druhý z manželů. K tomu uvádíme, že vydané potvrzení má trvalou platnost a není nutné ho každý rok obnovovat, pokud není časově omezeno.Proč by měl FÚ řešit, jestli se mu tam jedno RČ objeví na slevu dvakrát, když může poslat občana, aby mu donesl bumážku navíc. :(
Řídíme se zákony nebo domněnkami? Kde je ten zakopaný pes? V tom, že se zřejmě řídíme obojím
A že ta Afrika je velmoc stativových hlav. ;)Za drobný peníz tam dočasně svou hlavu jako stativ nabídne každý druhý
Když evropská automobilová lobby poleví, ale japonská uspěje, tak první bude dovážet bez cla, ale druhý vyvářet se clem a tím bude v "tržním" prostředí znevýhodněn.Uchází ti jedna věc: znevýhodněn bude jen konkrétní výrobce, nikoli celý stát nebo národ, který zrušil cla. Zrušená cla a tím nízká cena japonských aut znamená, že na jedné straně domácí automobilka možná nedostane tolik vydělat, ale na druhé straně, že občané a firmy v našem státě si mohou koupit levněji auto (výrobní prostředek), což znamená, že se jim sníží náklady, případně jim to vůbec umožní mít auto nebo jim to umožní podnikat. Peníze, které tyto lidi a firmy ušetří, znamenají, že si budou moci dovolit zaměstnat víc pracovníků nebo utrácet za jiné věci. Na automobilku jsou napojené další firmy, celý dodavatelsko-odběratelský řetězec, chtělo by se říct -- ovšem na ty lidi, kteří zrušením cel ušetří, je taky napojeno spousta dalších subjektů -- občan za ušetřené peníze půjde do divadla a podpoří umělce, nebo si koupí zájezd a dá vydělat cestovce, nebo díky levnému autu začne podnikat a zaměstná ve své firmě nové lidi atd. Clo tedy nepomáhá státu jako celku, ale jen konkrétní skupině (v tomto případě výrobcům aut) a zbytek společnosti clo naopak poškozuje (musí kupovat dražší výrobky). Je to typický příklad toho, jak někdo prezentuje svoje úzké skupinové zájmy jako zájem veřejný nebo národní -- nic než manipulace ve prospěch konkrétních subjektů. Jsem toho názoru, že stát by měl být ke všem spravedlivý a neměl by zvýhodňovat některá odvětví na úkor ostatních.
obávám se, že výsledek by byl poněkud jiný, než si malujete.Další důležitá věc je, že aby se k nám něco dováželo, je potřeba, aby po tom byla poptávka, aby u nás byl někdo schopný a ochotný za to dovezené zboží zaplatit -- pokud takoví lidé a firmy jsou, znamená to, že museli nejdřív ty peníze někde vydělat. Aby zahraniční obchod fungoval, nestačí jen dovážet, ale je potřeba i vyvážet, je potřeba mít valuty/devizy* na nákup zahraničního zboží. Dovézt nějaký výrobek tedy znamená, že jsme zboží ve stejné hodnotě museli vyvézt -- abychom mohli vyvézt, musela ho nejdřív nějaká domácí firma vyrobit (a její zaměstnanci a dodavatelé museli dostat zaplatit). *) ty získáme exportem. Případně můžeme za cizí zboží platit v korunách, ale to následně znamená, že se těchto korun bude chtít zahraniční subjekt zbavit, tzn. nakoupit za ně české zboží -- zvyšují poptávku po našem zboží. (Omezíme se jen na obchodní bilanci.)
Uchází ti jedna věc: znevýhodněn bude jen konkrétní výrobce, nikoli celý státAle neuchází. Domácí trh (zejména pro pidizemičku typu ČR) je omezen (já bych tedy řekl, že jako celek je omezen taky, ale to je při aktuální ideologii věčného růstu a prožrání se až do tržního ráje celkem těžká hereze). Takže i kdyby jste náhodou měl pravdu a krach Škodovky by pomohl uvolnění vázané pracovní síly a kapitálu a rozjela se výroba a podnikání, protože jsme ušetřili nákupem japonských vozů, tak pořád mám problém, protože když si ostatní svá cla ponechají, moje výrobky nebudou dostatečně konkurenceschopné a domácí trh mě uživí jenom odsuď podsuď. Naopak mi přijde, že když píšete o "ušetřených penězích", co občan/podnik utratí zde a tady k blahu místní ekonomiky, tak Vám uniká, že nelze ušetřit peníze, které nevydělám. Takže se mi to líbit nemusí, ale dle mého by pád Škodovky byl celkem zásadní problém pro ČR (a potažmo Čechy, Moravany, Romy, Slováky, Bengálce... co tu žijí a pracují jestli toto je ten národ?).
nebo národO tomhle pořád někteří mluví jako o nějaké protiváze (nebo dokonce vyšší hodnotě) k evropské integraci. Mohl by mi to konečně někdy někdo vysvětlit?
Jsem toho názoru, že stát by měl být ke všem spravedlivý a neměl by zvýhodňovat některá odvětví na úkor ostatních.S tím už bych skoro souhlasil. I když bych řekl, že zvýhodňovat může, ale transparentně a podle předem nastavených pravidel, aby se podle toho všichni mohli zařídit a přijít se svým podnikatelským záměrem. Tj. když Franta začne dělat jízdní kola a Pepa lokomotivy a oba se dostanou do nesnází, aby stát nedal Frantovi peníze, protože chce udržet výrobu jízdních kol a Pepu nechá padnou zu Grund. Hezky ať víme, že kola ano a lokomotivy ne, než se do toho Franta s Pepou vůbec pustí.
protože když si ostatní svá cla ponechají, moje výrobky nebudou dostatečně konkurenceschopné a domácí trh mě uživí jenom odsuď podsuď.Pokud se tvoje zboží nepodaří vyvézt → nebudou peníze v zahraniční měně → nebudou-li peníze v zahraniční měně → nebude ani za co dovážet a nebude se ten zlý import vůbec konat. Zatím jsme v tomto modelu neuvažovali o změnách měnového kurzu, podívejme se na to teď z tohoto pohledu. Dejme tomu, že zrušíme dovozní cla z USA. Lidem to americké zboží přijde najednou levné a začnou ho poptávat. Když chci nakoupit cizí zboží, potřebuji cizí měnu, to znamená, že nabízím koruny a chci je vyměnit za dolary. Tedy, že roste nabídka korun a poptávka po dolarech. V důsledku toho dojde ke změně kuru – za dolar bude potřeba zaplatit více korun. Americké zboží bude v přepočtu na koruny a něco dražší. Stále bude ale lidem připadat levné, a tak ho budou poptávat. V důsledku toho zase bude dolar dražší a dražší. A tak pořád dokola, až se dojde k rovnováze. Americké zboží už nebude úžasně levné, bude srovnatelně drahé se zbožím z jiných států nebo s domácím zbožím. Levná koruna zase způsobí to, že se české zboží bude lépe prodávat na zahraničních trzích, budeme tedy více vyvážet. Vývozem získáme peníze v zahraniční měně, za ně můžeme buď zase nakoupit cizí zboží, nebo si řekneme, že toho už máme dost a budeme chtít tyto devizy vyměnit za koruny, což povede ke zdražení koruny vůči jiným měnám, tudíž i naše zboží bude v zahraničí dražší a nevyvezeme ho tolik a nebudeme mít přebytky deviz… jedná se o spojené nádoby a systém, který sám vždy dospěje k rovnováze.
Hezky ať víme, že kola ano a lokomotivy ne, než se do toho Franta s Pepou vůbec pustí.A podle čeho se rozhodneme, že kola jsou perspektivnější a lepší odvětví než lokomotivy? Podle toho, že Franta je kamarád (nebo nám strčil něco do kapsy), kdežto Pepa ne? Nebo podle toho, že se nějakému politikovi zdá, že je to tak správně? (to jsme zase u plánovaného hospodářství, které už tu jednou bylo)
jedná se o spojené nádoby a systém, který sám vždy dospěje k rovnováze.No, jo. Že mě to hned nedošlo, jaký blahobyt nás čeká jako nezávislé a bezcelní. Moravské naftové doly zvýší těžbu, protože nově drahá cizí ropa a plyn pro nás již nebudou zajímavé (a bratrskou pomoc RVHP už asi nedostaneme) a budeme na tom zhruba jako Norsko (i když asi taky ne, protože ti jsou taženi ke dnu členství v EEA a tedy zřejmě stejnými celními zhůvěřilostmi...), takže lépe. Ale abych nebyl úplně nefér, nějaké nerostné bohatství máme a když trh bez omezení, tak trh bez omezení, třeba Teherán nám rád za uran zaplatí, jistě v libovolné měně. Jenom se divím, že na to ještě nikdo nikde nepřišel. Nebo máte nějaký příklad fungující ekonomiky s nulovým dovozním clem (a potažmo DPH, protože ta je stran dovozu, jak někdo správně poznamenal, obdobný problém, i kdybych nevybíral clo).
Pepa a FrantaMoje hlavní námitka je, že pravidla se mění až za provozu, takže jednoho, co dělá to a to, nechám položit, za to třeba auta (což udělali skoro všichni) prohlásím za národní zájem a napumpuji.
Německa nebo FrancieNo jo, jenže když i tam se to musí nějak dopravit a většinou je k tomu ještě přiražena i cena za expedici a nějaké manipulační poplatky v závislosti na lokalitě, tak že už i s clem to vyjde levněji. Když si procházím takový Amazon, tak se většinou jen uculuju a o tom kde jinde sehnat TouchBook se radši ani nebavím.
„Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“Dneska jsme ve fázi, kdy se nám mnozí smějí a někteří už bojují. Vítězství je už blízko.
Takže to svůj účel plní a omluvil bych to (nebýt to tučně, možná by to zapadlo pro víc lidí).
V tom případě budu taky psát tučně, protože svoje příspěvky považuju za strašně důležité a možná by zapadly pro víc lidí. Účel přivést pozornost k příspěvku to plní, takže si to omlouvám. Ovšem je tu riziko, že v takovém případě asi brzo budeme tučně psát všichni, takže to zapadne a nezbyde nám
Tučné písmo/kurzíva slouží ke zvýraznění některých částí textu a ne celého příspěvku. A je úplně jedno, kdo ten příspěvek napsal.
Je pravda, že v normálních případech je neslušné použít tučné písmo pro celý komentář, ovšem v tomto případě se tak zvýraznil příspěvek, který je z celé diskuse nejdůležitější a přínosnější, než všechny ostatní příspěvky dohromady.I kdyby to byla pravda, nic to nemění na faktu, že to není slušné.
Dobrý den,
vypadáte jako fundovaná osoba, tak bych se Vás rád zeptal na několik upřesňujících informací.Dobrý večer, dovolím si reagovat na Váš text:1. Dopis Vám nepřišel z celního úřadu, ale z pošty. Celní úřad s ním nemá nic společného.
V tom případě se omlouvám za křivé nařčení a mínus přepisuji k České poště (a mně bylo hned divné, proč doména patří České poště). Myslel jsme, že to má na svědomí Celní úřad, protože je v dopise napsáno ať se tam dostavím
4. Osoba, která má vlastnická práva ke zboží, tedy Vy či Vámi pověřená osoba, podává celníkům návrh na propuštění zboží - Vámi zmiňované celní prohlášení - k tomuto kroku z Vaší strany či ze strany Vašeho zástupce zřejmě nedošlo.
Jestli to tedy chápu správně musím si pořídit formulář a do něj přepsat celní prohlášení, které vypsal odesilatel? Není to trochu přes ruku? Přidělává to práci jak mně tak zaměstnanci, který se zásilkou operuje. Asi zákonodárci zase neměli co na práci…
5. Clo a další daně se počítají z celní hodnoty, což je zjednodušeně cena zboží, která byla nebo měla být za zboží zaplacena (i dárek zasílaný zdarma má svou reálnou hodnotu) - bližší informace k určování celní hodnoty a výpočtu cla a dalších daní naleznete na našich internetových stránkách www.celnisprava.cz.
Proč nestačí celní prohlášení? Hodnota je na něm napsaná. Nebo mám poslat odkaz na e-shop firmy nodal ninja? Na stránky celní správy jsem se zběžně podíval, a vypadá to, že si budu muset pořídit sbírku zákonů aby se jim dalo porozumět.
6. Samozřejmě, že pokud se jedná o dárek, nebudou po Vás celníci požadovat doklad o zaplacení, ale relevatní doklad osvědčující skutečnou cenu zboží.
V tom případě ať mě o to nežádají…
Věřím, že toto mé krátké vysvětlení pomůže nejen Vám, ale i ostatním diskutující k seznámení se se systémem procedur, které doprovázejí obchodování se zeměmi mimo EU. P.S. Celní sklad je sklad, který nepatří celní správě, je to sklad soukromé firmy, provozovaný soukromou firmou, která v něm skladuje zboží, které podléhá celním procedurám. Jiří Barták vedoucí oddělení vztahů k veřejnosti Generální ředitelství celDěkuji,
Takže doplnění. Dnes mi volala docela příjemná paní z pošty, zřejmě už docela zoufalá, protože jí prý celníci už zase balíček odmítli proclít bez faktury. Poslala mi číslo na celní úřad ať se s nimi domluvím. Tam mě v podstatě poslali někam, že na celní prohlášení mi kašlou, protože si tam můžu napsat co chci (pozn: to ale na fakturu můžu taky) a ať si to pořeším s odesilatelem. Pořešil jsem, na e-shopu je faktura, která narozdíl od té přibalené neobsahuje N/A ale velmi pěkná čísla:Dobrý den,
Dobrý večer, dovolím si reagovat na Váš text:1. Dopis Vám nepřišel z celního úřadu, ale z pošty. Celní úřad s ním nemá nic společného.
V tom případě se omlouvám za křivé nařčení a mínus přepisuji k České poště (a mně bylo hned divné, proč doména patří České poště). Myslel jsme, že to má na svědomí Celní úřad, protože je v dopise napsáno ať se tam dostavím
Nodal Ninja 3 MKII Complete Package $229.95Mínus tedy opět putuje, tentokrát od ČP zpět k Celnímu úřadu.
Special Discount -$274.95
Shipping and Handling: $45.00
Grand Total: $0.00