abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník



    Vložit další komentář
    15.10.2005 14:27 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše  
    Instalce OpenVPN je docela veselá. A ze všeho nejlepší byl můj krkolomný postup vytváření certifikátů a certifikační autority. Fuj, nechce se mi na to vzpomínat. :-)
    15.10.2005 14:59 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Titulek
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    15.10.2005 15:06 Dušan Hokův | skóre: 43 | blog: Fedora a další...
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Titulek
    pomoci tech skriptu je to fajn, ale lepci je pomoci pull a push klientovi primo routy, dnska, search domenu apod poslat rovnou. Nekde na netu je i skriptik co provede zmeny v /etc/resolv.conf
    15.10.2005 15:26 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Titulek
    Dnes už to odkazované nastavení nepoužívám, není k tomu důvod.

    Na klientovi mám:
    client
    dev tun
    proto udp
    remote IP.AD.RE.SA 5000
    float
    resolv-retry infinite
    nobind
    #user nobody
    #group nogroup
    persist-key
    persist-tun
    ca ca.crt
    cert klient.crt
    key klient.key
    tls-auth ta.key 1
    comp-lzo
    verb 3
    a na serveru
    port 5000
    proto udp
    dev tun
    ca ca.crt
    cert server.crt
    key server.key
    dh dh2048.pem
    server 192.168.100.0 255.255.255.0
    ifconfig-pool-persist ipp.txt
    push "route 192.168.1.0 255.255.255.0"
    #push "redirect-gateway"
    client-to-client
    keepalive 10 120
    tls-auth ta.key 0
    user nobody
    group nogroup
    comp-lzo
    persist-tun
    persist-key
    verb 3
    
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    15.10.2005 15:14 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Titulek
    Teď děláš chytrého! Ale když jsem to sháněl, tos mlčel. Jó, po bitvě je každý generál... :-D ;-)
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    15.10.2005 15:00 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše mazání emailů?
    Jo - už vím! Nedají se mazat maily. :(

    Tohle nějak nechápu, co má mazání emailů společného s OpenVPN?
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    15.10.2005 15:07 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mazání emailů?
    Nic, samozřejmě. Tohle je dojmologie. Souvisí s tím ten pošťák, tudíž to, že jsem začal používat kromě pop taky imap... To je součástí celé 'akce'. :-)
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    15.10.2005 15:27 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mazání emailů?
    :-)
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    15.10.2005 15:01 Dušan Hokův | skóre: 43 | blog: Fedora a další...
    Rozbalit Rozbalit vše openvpn
    taky jsem nedavno rozbehal openvpn... Bylo to hodne studia, vysledek stoji za to. Nejlepsi na tom je, ze jak klient, tak server muze bezet na windows i na linuxu, takze to je velke plus. Takovy ficury, jako zmena dnska, presmerovani default routy do tunelu apod... moooc dobry veci...
    15.10.2005 20:26 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše zrusit
    Zdravim

    Jak už to tak bývá, ve všech distrech je startovací skript, ve slacku ne...

    No, tohle je bohuzel svata pravda....

    Teď děláš chytrého! Ale když jsem to sháněl, tos mlčel. Jó, po bitvě je každý generál... :-D ;-)

    To proto ze jses neptal. S OpenVPN bych ti poradil, teda za na tu onanii s asymetrickejma klicema, ja pouzivam staticke klice, jsou symetricke, takze staci vygenerovat a nakopirovat na oba stroje.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    15.10.2005 21:46 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zrusit
    teda za na tu onanii s asymetrickejma klicema
    Není to to úchylný vytváření certifikační autority, který jsem zmínil nahoře? :-)
    15.10.2005 23:00 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zrusit
    Použití asymetrické kryptografie neznamená nutně používání CA. Aspoň u FreeS/WAN i racoona lze použít self-signed klíče a o OpenVPN se tvrdí, že je na konfiguraci jednodušší.
    15.10.2005 23:11 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zrusit
    CA byla první věc, se kterou mi OpenVPN opravdu fungovalo (i pro více uživatelů).
    15.10.2005 22:07 Triton | skóre: 10 | blog: keep_slacking
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zrusit
    Jak už to tak bývá, ve všech distrech je startovací skript, ve slacku ne...

    No, tohle je bohuzel svata pravda....

    Možná jsem něco zaspal, ale openvpn balíček snad ve Slacku zatím není ? Kdyby byl, tak věřím, že by ho tam Pat, jako v ostatních případech, přidal. Mimo to, napsat si nějaký základní se spouštěním, stopem a restartem je trivialita, ne ? :-)

    Ještě drobnost. Manuální zavádění modulů je zvykem zapisovat do rc.modules a ne do rc.local.

    Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R' 2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$` `
    15.10.2005 22:20 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zrusit
    Možná jsem něco zaspal, ale openvpn balíček snad ve Slacku zatím není ?

    LinuxPackages

    Mimo to, napsat si nějaký základní se spouštěním, stopem a restartem je trivialita, ne ? :-D

    Nevěděl jsem o tom vůbec nic - jediné, co mě napadlo, bylo spustit binárku. Vypíše to 'nápovědu' na tři obrazovky. V takové situaci člověk nějaký instantní skript uvítá... ;) Ale není třeba.

    Manuální zavádění modulů je zvykem zapisovat do rc.modules a ne do rc.local.

    Měl jsem takhle svoje moduly v rc.modules. Jednou za rok jsem upgradoval a šly do háje. Proto je dávám do rc.local. Rozdíl v tom není a já jsem klidnější. Na 'myšlenku' už dávno nehraju...
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    16.10.2005 00:35 Triton | skóre: 10 | blog: keep_slacking
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zrusit
    Možná jsem něco zaspal, ale openvpn balíček snad ve Slacku zatím není ?

    LinuxPackages

    Aha. Pro mě LinuxPackages.net není Slackware. Já si aktualizuju openvpn vlastním SlackBuildem z originál zdrojů.
    Měl jsem takhle svoje moduly v rc.modules. Jednou za rok jsem upgradoval a šly do háje. Proto je dávám do rc.local. Rozdíl v tom není a já jsem klidnější. Na 'myšlenku' už dávno nehraju...
    Já upgraduju od verze 9.0, ale tohle se mi ještě nestalo. Schválně jsem se juknul a zmíněný soubor se instaluje z balíku kernel-modules "bezpečnou" cestou nepřímo přes rc.modules.new. Mimochodem stejným způsobem by se dalo teoreticky přijít i o rc.local.
    Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R' 2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$` `

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.